Kedi Balkon Filesi Nedir? Ne İşe Yarar?

kedi balkon filesi 2

Kedi balkon filesi, temelde kediyi koruma amacıyla uygulansa da aslında çok sayıda avantaj sağlar. Kırsal bölgelerdeki bireyler ya da evinde evcil hayvanı olan kişiler mutlaka bu özel yapım fileleri tercih ediyor. Evcil hayvanlarını korudukları gibi dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı bir savunma duvarı örülüyor. Peki bu ürünler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Özellikleri neler? Ne işe yarar? Pahalı mı? hepsini birer birer cevapladık…

kedi-balkon-filesi-1
Kedi Balkon Filesi

Kedi Balkon Filesi Nedir?

Evlerin balkon kısmına ya da pencere bölümlerine takılan, evcil hayvanları korurken aynı zamanda dışarıdaki olumsuz durumların eve ulaşmasını engelleyen ağ tipi ürünlere kedi balkon filesi denir. Sadece kediler için değil aynı zamanda köpek, tavşan ya da kuş gibi canlıların da dışarıya kaçmasını, balkondan düşmesini engeller. Evcil hayvanların çok sık balkondan atladıklarını Kediler Balkondan Atlar mı? Düşerse Ne Olur? yazımızda da geniş çaplı anlatmıştık.

Kedi balkon filesi dışarıdan eve girebilecek kuş, sokak kedisi ya da diğer tür canlıların girmesini engeller. Eğer kırsal bir alanda yaşıyorsanız ya da oturduğunuz daire zemine yakınsa bir evcil hayvanınız olmasa bile balkon filelerini kullanmalısınız. Size herhangi bir manzara sorunsalı doğurmaz. Çünkü çok ince iplik örmelerinden oluşur. Ayrıca yumuşak ve esnek bir yapıya sahip. Yani balkon fileleri canlıları uzak tutarken onlara zarar vermez. %100 güvenli ve sağlıklıdır.

kedi-balkon-filesi-3
Kedi Balkon Filesi

Ham maddesi dayanıklıdır. Uzun yıllar kullanırsınız. Genelde %100 polyamid materyalinden üretilir. Polyamid iplikler ağ şekilde örülür. Ortaya da bu işlevsel ürünler çıkar. Dış ya da iç peyzajınızı bozmaz. Pencere ve balkondan gelen esintiyi engellemez. Çok aralıklı bir örgüsü var. Yani file taktınız diye yazın sıcaklarda serin esintilerden maruz kalmazsınız.

Kedi Balkon Filesi Ne İşe Yarar?

Kedi balkon filesi ürünlerinin çok sayıda işlevsel yönü var. Biz onları sadece kedilerin düşmesini engelleyen bir güvenlik aracı olarak biliyoruz. Oysa içeriyi dış tehditlerden de korur bu fileler. Ne işe yaradığını madde madde yazacağız. Bunlardan en az birine bile ihtiyacınız var ise hiç düşünmeden balkonunuza döşeyin. Pişman olmayacağınız bir seçim bu.

Kedi balkon filesinin kullanım amaçları:

 • Kediler ve köpekler sıkça balkondan düşen canlılar. Onların can güvenliğini sağlamak için kedi filesi balkonlara takılır.
 • Balkona gelebilecek bir kuşa kedinizin zarar vermesini önlersiniz.
 • Dışarıdan gelebilecek kuş, yarasa ve diğer canlılara bir duvar örmüş olursunuz.
 • Eğer zemine yakın bir balkonunuz var ise kedinizin çiftleşme döneminde evde kaçmasını engellersiniz. Ayrıca sokak kedisiyle istenmeyen bir çiftleşmenin de önüne geçmenizi sağlar.
 • Kırsal alanda oturanlar, bu file sayesinde böcek, ot, çalı ya da yaprak gibi unsurların balkonuna girmesini önler.
 • Sağlam bir yapıda olduğu için hırsızlıklara karşı da bir miktar önleyici misyonu var.
 • Sadece evcil hayvanlar için değil çocuk güvenliği sağlamak için de önemli bir sistem. Çocuklarınızın balkon sarkıp düşmelerini %100 oranda engeller.
 • Bu filelerin son olarak iş güvenliğinde de kullanıldığını belirtelim. Balkon ya da dış cephede yapılan boya badanalar için file döşetebilirsiniz.
kedi-balkon-filesi-4
Kedi Balkon Filesi

Bir defa balkon ya da pencerenize file gerdiğinizde yukarıda saydığımız tüm avantajları da kazanmış oluyorsunuz haliyle. İster 15. Katta olsun eviniz isterse de zemin katta hiç fark etmez.  Her yükseklik için ciddi bir işlevselliği var. hele ki bir kediniz var ve balkon sahibiyseniz hiç düşünmeden file gerdirmelisiniz.

Kedi Balkon Filesi Özellikleri

Kedi balkon fileleri kedilerin düşmesini engellerken onların zarar görmesine müsaade etmez. Polyamid maddesinden üretilir. Bu da ona yüksek derecede esneklik katar. Kedinizin herhangi bir yeri kesinlikle zarar görmez. Aynı şekilde kuşlara da zarar vermez. Ürünü daha yakından tanımanız için genel özelliklerini listeledik.

Kedi balkon filesinin genel özellikleri ve avantajları:

 • Balkon filesi 3 ile 4 mm ip kalınlığına sahip.
 • Göz aralığı genelde 4 x 4 santim oluyor.
 • Farklı renk seçenekleriyle balkon filelerine ulaşabiliyorsunuz.
 • 600+ kiloya kadar taşıma kapasitesi var. Üzerine yaslansanız bile kopmadan sizi taşır.
 • Düğümlü el örgüsü tekniğiyle üretilmektedir.
 • Kedi filesi çok dayanıklıdır. Yağmur çamurdan etkilenmez ve uzun seneler kullanırsınız.
 • Fileyi kediler ya da köpekler dişleri ya da patileriyle parçalayamazlar. Çünkü %100 polyamid ipliktir bunlar. Ultra dayanıklılık gösterir.
 • Kedi balkon filesinin montajı basittir. Özel bir ustaya gerek yok. Kendinizi monte edebilirsiniz.
 • Paket içerisinde her türlü montaj aparatı koyulur. Ekstra bir malzemeye gerek yok.
 • Manzara ve görüntüyü bozmaz. Apartman yönetmelikleri kurallarına kesinlikle uygundur. İzin almanız gerekmez.
 • Örgü sıklığı sayesinde kediler file gözlerinden kaçamaz. Yavru olsalar dahi bunu başaramazlar.

Kedi Balkon Filesi Çeşitleri

Piyasada ulaşabileceğiniz hayli fazla balkon filesi var. Temel özellikleri aynı olsa da renk ve ölçülerde farklılaşabiliyorlar. Ayrıca iplik kalitesi de önemli bir etken. Bizler polyamid iplikli fileleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kullanıcılar da bu ürünlerden çok memnun. Renk seçimlerinizde de binanın dış cephesini göz önünde tutun. Bina rengine uyumlu bir file çekerseniz dıştan da güzel bir uyum sağlanacaktır. Örneğin kahve dış yüzeyli bir bina için sarı renk balkon filesi hayli uyumsuz olur.

Kedi Balkon Filesi Montajı

Balkon filesi modellerine göre farklı bir montaj süreci yaşanabiliyor. Kimisi gerdirme ile monte edilirken bazıları da çerçevelere geçiriliyor. Aldığınız ürün içerisinde sizlere montaj yönlendirmesi çıkacaktır. Kolay bir işlem olduğunu belirtelim. Çoğu zaman matkap ve çekiç gerekebiliyor. Önceden hazır ederseniz vakit kaybetmezsiniz.

Kedi Balkon Filesi Fiyatı

Kaç TL? Bu soru her kedi sahibinin merakında. Balkon filesi fiyatları çok değişken listelere sahip. Kimi ürünün m2’si 30 TL iken bazısı 100 TL bandında. Peki ama bu fark nereden geliyor. Elbette fark iplik kalitesinden geliyor. Polyamid iplikten üretilen fileler her zaman daha pahalıdır. Kapalı paketler halinde satılır. Her markanın da ölçüsü farklıdır. Popüler olanların tavsiye niteliğinde fiyatlarını yazalım.

2022 – 2023 kedi balkon filesinin fiyat listesi:

 • Aca Balkon Filesi Ağı 3X5METRE 15M2 kedi filesi fiyat – 160 TL
 • Karlie Kediler İçin Balkon Ağı 4×3 Metre – 418 TL
 • Harman Sera Plastik 400 cm Enli Kuş Filesi, Kedi Koruma Perdesi fiyat – 80 TL
 • Artı Balkon Filesi 3mt X 5mt :15m2 Kedi Kuş Koruma Önleme Ağı fiyat – 160 TL
 • Konak File Kedi Filesi Balkon Çocuk Güvenlik Filesi fiyat – 287 TL
 • Pawise Balkon Kedi Koruma Şeffaf Ağ 6x3M – 392 TL

Online Kedi Balkon Filesi Sipariş

Bu ürünleri online siparişle satın alma imkanına sahipsiniz. E-ticaret platformlarından kısa sürede siparişlerinizi oluşturabilir ve adresinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Farklı fiyat ve kampanyalardan faydalanma imkanınız da var. Sadece kalitesinden emin olmadığınız ürünü almamanızı öneriyoruz. Güvenilir ve kullanıcı yorumları iyi puan almış ürünleri satın alın. Mağdur olmayacaksınız böylece. Kedi Sevgisi ailesi olarak sizlere iyi bir gün ve güvenli bir balkon temenni ediyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Kaç Tane Doğurur? 1 Yavru Doğar mı?

Similar Posts