Kedi Çimi Nedir? Ne İşer Yarar?

kedi-cimi-nedir-2

Kedi çimi, günümüzde kullanılan çim türleriyle aynıdır. Temel yapısında herhangi bir fark yoktur. Ancak tohum olarak popüler çimlerden farklı bir yapısı mevcut. Kediler bu çimleri tüketmeyi çok sever. Uzman veterinerlere göre de düzenli olarak çim tüketimi evcil hayvanlar için çok önemlidir. Bu sebeple kedi çimi nedir, ne işe yarar ve fiyatları hakkında detaylı bilgi sunacağız. Keyifli okumalar dileriz…

kedi-cimi-nedir-1
Kedi Çimi Nedir? Ne İşer Yarar?

Kedi Çimi Nedir?

Kediler her ne kadar günümüzde evcilleşmiş canlılar olsalar da birçok davranışlarında doğa hayatının güdülerini görmek mümkün. Çim yemek de bunlardan biri. Minik patiler çim gördüğünde lezzetine dayanamaz ve bunu çiğneyip yutar. Bireyler bunu bir sorun olarak görebilir fakat bu gayet doğal ve sağlıklı bir durumdur. Sokağa çıkarılan kediler bunu doğal yollar ile karşılasa da evde yaşayanlar için çim yetiştirmek gerekir.

Kedinizi bahçeye ya da parka çıkardığınızda çimleri yerken çok mutlu olacağını görürsünüz. Tüm kediler çim yerken keyif alırlar. Fakat günümüzde minik dostlarımızı dışarı çok nadir çıkardığımız düşünüldüğünde onların bu ihtiyacını farklı bir yol ile karşılamak gerekiyor. Kedi çimi ekmek, yapılacak en doğru tercih. Günümüzde pet mağazalarında kedilere özel ve besin değer yüksek çim tohumları satılmaktadır. Bu tohumları balkonunuzda bir kaba ektiğinizde kolaylıkla yeşermektedir.

Kedi Çimi Ne İşe Yarar?

Kedi çimi her ne kadar minik patilere keyif verse de özelliği sadece bununla kalmaz. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre çimler kedilerin sağlığında yardımcı etkisi bulunmaktadır. Çimlerin içeriğinde kan akışını hızlandıran folik asit maddesi bulunmaktadır. Kan akışının dengelenmesi, minik patilerin sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için önemlidir.

Kedi çimi ne işe yarar? sorusunun bir diğer önemli yanıtı da sindirim sistemine faydasıdır. Kediler yedikleri mamaları çoğu zaman sindirmekte zorlanabilir. Çimler, mideyi rahatlatır. Böylelikle sindirim işlemi daha kolay olur. Eğer minik patiler ile aynı evi paylaşıyorsanız onlar için ufak da olsa bir çim alanı oluşturmanızı öneriyoruz. Pet mağazalarında bu alanda harika pratik ürünler bulunuyor.

Evde Kedi Çimi Yapımı

Kedilerin insanlar arasındaki ilişki tarihi göz önünde bulunduğunda yaşadığımız yüzyılda çok fazla eve kapandılar. Bireyler dışarıdaki zararlı parazit, bakteri, bit ve kene gibi faktörlerden çekindiği için minik patileri doğa ile buluşturmaktan kaçınıyor. Fakat unutulmamalıdır ki kediler mutlaka çim tüketmesi gerekiyor. Eğer onu sokağa çıkarmıyorsanız bu sorunu evde kedi çimi yapımı ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Peki bu nasıl mümkün? İşte detaylar…

  1. İlk olarak çim tohumu ve onu ekmek için saksı ya da özel bir kap temin edin.
  2. Kapın içerisine 2 parmak kalınlığında toprak dökün.
  3. Aldığınız kedi çimi tohumlarını bu katmanın üzerine eşit şekilde serpiştirin.
  4. Ektiğiniz tohumları örtecek kadar hafif bir toprak katmanı oluşturun. Tohumu çok toprağa boğmamaya özen gösterin.
  5. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra eşit olarak sulama işlemini gerçekleştirin.
  6. İlk 4 gün sulama işlemini aksatmayın. Sonrasında her gün az az su vermeniz yeterli olacaktır.
  7. Çimlerin güneş görmesi önemli. Bunun için balkonu tercih edebilirsiniz. Güneş, çim büyüme hızını arttırmaktadır.
  8. Ekilen tohumlar filiz verdikten 10 gün sonra tüketime hazır hale gelecektir. Ortalama 10 santim olmasına dikkat edin.
  9. 10 santim olan çimler, yaklaşık 2 hafta tazeliğini korur. Bu süre, kediler tüketmesi için en ideal dönemdir.
  10. Son olarak çimleri günlük olarak nemlendirmek için sprey alabilirsiniz.

Evde kedi çimi nasıl yapılır? sorusunun yanıtını yukarıda maddeler halinde detaylandırdık. Veterinerinize danışarak çim tohumu hakkında marka önerisi alabilirsiniz ve kedinize bir ziyafet imkanı sunabilirsiniz.

kedi-cimi-nedir-3
Kediler İçin Çim Ekimi

Kedi Çimi Fiyatları

Evde minik patiler ile bir yaşam paylaşan sahipler için kedi çimi fiyatları konusu önemli bir detaydır. Günümüzde bu ürünleri temin etmek oldukça kolay. Online petshop dükkanlarından uygun fiyatlara sipariş verebilirsiniz. Fiyatları da gayet makul oranlarda. Migros kedi çimi güncel fiyatı 15 TL ile 25 TL arasında değişmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, alacağınız çimin besin değerlerinin kedilere uygun olmasıdır. Normal çim ürünlerinden ziyade kediler için özel olarak üretilmiş ürünleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz sizleri Instagram hesabımıza davet ediyoruz.

 

İlginizi çekebilir: En İyi yaş Kedi Maması 2022

Similar Posts