Kedi Çorbası Nedir? 5 Farklı Kedi Çorbası Faydası Neler?

corba11

Kedi çorbası nedir, bahsedilen bu çorba ne işe yarar?

Kedilerin sağlığı ve uzun bir ömre sahip olmaları için beslenme düzenlerinin büyük öneme sahip olduğu, tüm veterinerlerin ortak görüşüdür. Beslenme düzenlerinin temelinde kuru mamalar yer alır. Ancak belli periyotlarda kuru mamaların yanına takviye gıdalar da verilmesi gerekir.

Takviye gıdaların kedilere sağladığı faydalar bilimsel açıdan kanıtlanmış olup aynı zamanda da bu minik canlıları mutlu eden bir unsurdur. Günümüzde birçok takviye kedi maması vardır. Ancak bunların arasında biri bulunur ki hem yüksek besin değerine sahiptir hem de kediler daha kokusunu duyar duymaz mutlu olur.

Bu mama türü kedilere özel çorbadır. Bu yazımızda kedi çorbası nedir sorusunu tüm yönleriyle ele aldık…

Kedi Çorbası Nedir?

kedi-corbasi
Kedi Çorbası

Kediler günlük beslenme düzenlerinde bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Protein, taurin, yağ asitleri ve arginin bu gıda bileşenlerinden en önemli olanlarıdır. Vitamin ve mineraller yeteri oranda alınmaz ise uzun vadede birçok hastalığa sebebiyet verebilir.

Buradan yola çıkarak belirtmekte fayda var ki tüm bu gıda bileşenlerini sadece kuru mama ile karşılamak ne yazık ki mümkün değildir. Kedi çorbası gibi yüksek vitamin ve mineral içeriğe sahip takviye besinleri kedilerin belli aralıklar ile kesinlikle tüketmesi gerekir.

Kedilerde su tüketimi önemli bir husustur. Günlük belli oranlarda su tüketmeyen kedilerin idrar yolunda taş oluşma gibi sağlık problemleri sık görülmektedir. Kedi çorbaları kedilerde su tüketme iştahını arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Sıvı olan çorbada kedilerin su kabına dökülür ve kedileri lezzetinden dolayı kapta tek bir damla dahi bırakmaz.

Buna ek olarak bazı kedilerde diş ve diş eti sorunu görülmektedir. Bu sağlık sorununu yaşayan kediler için kedilere özel çorba tüketimi birebirdir. Sıvı yapıda bir besin türü olduğu için tüketimi esnasında dişlere herhangi bir baskı oluşturmaz. Bu sayede diş sağlık problemi olan kediler günlük besin ihtiyaçlarını kedi çorbası üzerinden karşılamış olur.

Kedi Çorbasının Faydaları Nelerdir? Kedi Çorbası Ne İşe Yarar?

kedi-corbasi

Kedi çorbası vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin içeriğe sahip bir besin türüdür. Bu özelliği ile kedilerin sağlığına doğrudan onlarca faydası vardır. Peki bu faydalar nelerdir? Birkaç maddede kedi çorbasının faydalarını anlatmak mümkün:

1- Karaciğere Faydalıdır: Kedilere özel bu çorba, kedilerin karaciğerini detoksiye eden bir özelliğe sahiptir. İçerisinde bulunan sığır ve tavuk suyu, karaciğerdeki toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

2- Eklemleri Destekler: Kediler için üretilen bu çorbada bol miktarda kemik suyu bulunur. Bilindiği üzere kemik suyunun içerisinde yüksek miktarda kolajen bulunur. Bu maddede eklemleri ve kemik yapısını besleyen bir özelliğe sahiptir.

3- Sindim Sistemine Faydalıdır: İçerisinde bulunan kolajen sayesinde tüketilen besinlerde bulunan bakterilerin kana karışması engellenir. Böylelikle kedinin bağırsak yapısı güçlenmiş olur.

4- Bağışıklık Sistemine Faydalıdır: Çorba besininde bulunan kemik suyu, kedilerin hastalıklar karşısında direncini yüksek tutar.

5- Beslenmeyi Arttırır: Kolayca sindirilebilir ve lezzetli olması, çorbayı kediler için ideal bir hale getirir.

Kedi Çorbası Nereden Alınır?

kedi-corbasi

Kedi çorbası, günümüzde online ticaretin artmasıyla birlikte oldukça rahat ulaşılabilen bir kedi ürünü halini aldı. Bu gıdayı semtinizde bulunan petshoplardan temin edebileceğiniz gibi aynı zamanda da çevrimiçi kedi maması sitelerinden de bulabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus alacağınız ürünün vitamin değerlerini incelemeniz gerektiğidir. Çünkü bazı çorba ürünleri makul fiyata satılmak için besin değerleri düşük tutulabiliyor. Bu konuda en doğru ürüne sahip olmak için veterinerinizden marka tavsiyesi alabilirsiniz.

Evde Kedi Çorbası Nasıl Yapılır?

Evde kedilerinize özel tavuklu bir çorba hazırlamaya ne dersiniz? Kediler tavuklara bayılır. Ki tavukla yapacağınız bir çorbanın besin değeri de oldukça yüksek olacaktır. İhtiyacınız olan malzemeler:

  • 300 gram bir tavuk göğsü,
  • 1 adet kabak,
  • 1 adet havuç,
  • Varsa 5-6 adet yeşil fasulye (yoksa zorunlu değil.)
  • Yarım su bardağı kuru ekmek.

Bir tencereye küçük küçük doğradığınız tavukları ve küçük parçalara ayırdığınız sebzeleri ekleyin. Üzerine çıkacak kadar su ekleyin. Kısık ateşte belirli bir müddet haşlayın. Etlerin piştiğine emin olduğunuzda ocaktan alın. Dilerseniz tavuk parçalarını daha da ufak hale getirin. Biraz sıcaklığını aldığında kedinize verebilirsiniz!

kedi-corbasi

Yavru Kedi Çorbası Farklı mı Yapılır?

Yavru kedilerin yetişkin kedilere göre sindirim ve boşaltım sistemi farklı çalışmaktadır. Henüz organları yeterince gelişmediğinden birçok malzemeyi sindirmeleri mümkün değildir. Bu yüzden çorba yapımına genelde yavru kediler için uğraşılmaması gerekir. Yavru kedilerin başlangıçta ek gıdaya geçmemesi önerilir.

Hasta Kedi Çorbası İyileştirir mi?

Hastalanmış kedilerin iyileşme süresince ekstra vitamin takviyesi iyi gelecektir. Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Her ne kadar kedilere özel çorba kediye iyi gelecek olsa da hastalıktan hastalığa durum değişiklik gösterebilir. Bu noktada veterinerden bilgi alınarak tavuklu çorba ya da farklı çorba türleri yapılması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer kedilere dair daha güncel bilgilere ulaşmak ve daha iyi bakım sunmak istiyorsanız, Kedi Sevgisi isimli sosyal medya hesabımızı takip edebilirsiniz.

 

Similar Posts