5 Soruda Kedi Davranışları ve Anlamları Neler?

5 Soruda Kedi Davranışları

Kedi davranışları ve anlamları, özellikle evde kedi besleyenlerin ilgisini çekecek. Zira kediler her gün evde birbirinden ilginç davranışlar sergileyen canlılar. Çoğu zaman bu hareketlere anlam yüklemek zor oluyor. Yaşamın her anında ilginç kedi davranışları kendini gösteriyor. Bu yazımızda kimi ilginç kimiyse komik kedi davranışları hakkında bilgi sunduk. İşte 5 soruda kedi davranışları ve anlamları

Kedi Davranışları ve Anlamları Neler?

kedi-davranislari-ve-anlamlari
Kedi Davranışları ve Anlamları

Kedi davranışları ve anlamları kendi içerisinde değişik şekillerde anlamlandırılmaktadır. Her kedi için durum benzerlik göstermese de ortak davranışlardan ve sebeplerinden bahsedebilmek mümkün. Eğer kediniz bahsedilecek davranışları sergiliyorsa bu konuda siz de bilgi sahibi olabilirsiniz!

1- Kedi Neden Deli Gibi Koşuyor?

Kedilerin evin içerisinde deli gibi koşturması sık yaşanan bir durumdur. Ortada hiçbir sebep yokken bir anda depara kalkabilirler. Ancak bu konu hakkında birçok farklı teori bulunur. Bunlardan ilki avcı hayvan özelliklerini taşıdıkları içindir. Özellikle kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra bir anda koşmaya başlarlar.

Kedi davranışları arasında en yaygın durumdur. Bunun sebebi avcılık güdülerinden gelen kokularını başkalarının almaması refleksidir. Kediler her ne kadar evcilleştirilmiş olsalar da hala içlerinde avcılık duygularını taşırlar. Böylelikle ‘kedim neden evde deli gibi koşuyor?’ sorusunu yanıtlamış olduk.

2- Kedi Neden Yeri Tırmalar?

Kediler neden yeri tırmalar? Bunun birçok farklı sebebi vardır. Egzersiz ve bölge işaretlemesi en yaygın görüştür. Bu kedi davranışları pek bilinmese de minik dostlarımızın patilerini üzerinde bezeler vardır. Bu bezeler çevreye koku yayar. Kedi tırmalama nedenleri arasında üçüncü seçenek de kendini mutlu hissetmesidir.

Kediler mobilyaları sık tırmalar. Bu durum kedi davranışları arasında kedi sahiplerini zora sıkan bir durum. Peki kedi tırmalaması nasıl önlenir? Veterinerinizden öneri alarak petshoplarda satılan ve kedileri rahatsız eden koku spreylerini kullanabilirsiniz. Bu konunun olduğu bölgelere kediler genellikle yaklaşmaz. Ayrıca kedi koku spreyinin salgıladığı kokuyu insanlar anlayamaz.

kedi-davranislari-ve-anlamlari
5 Soruda Kedi Davranışları ve Anlamları

3- Kedi Bakmak Günah mı?

Kediler, günümüzde en çok sahiplenilen canlıların başında geliyor. Artık her apartman dairesinde kedi sahiplenen bir hane görmek mümkün. Neşe kaynakları oluşunun yanı sıra psikologlar çocuklar için kedileri öneriyor.

Peki kedi bakmak günah mı? Bu soru 5 soruda kedi davranışları listemizde önemli bir yer tutuyor. Çünkü kedi sahipleri kedilerin ilginç davranışlarını bazen dine göre yorumlayabiliyor ve hatta sahiplenmekten vazgeçebiliyor. Fakat durum bunun tam tersi…

Kedi bakmak günah değildir. Aksine kediler, İslamiyet’te temizlik ile öne çıkarılmıştır. Hatta peygamberimiz Hz. Muhammed canlılar arasında sadece kedi sahiplenmiştir. Peygamberimizin bir kedi dostu olması, bu canlılara karşı sevgi göstermemiz gerektiğinin açık bir göstergesidir. Ayrıca kedi davranışları İslamiyet’te herhangi bir yorum bulunmaz. Bu minik patilerin tüm hareketleri tamamen doğaları gereğidir.

4- Kedi Durduk Yere Neden Saldırır?

Kediler dünyanın en naif davranışlarına sahip canlılarıdır. Ancak bazı durumlarda kedi davranışları ve anlamları kapsamında risk teşkil edebilir. Peki kedi durduk yere neden saldırır? Öncelikle hiçbir kedi durduk yere insanlara saldırmaz.

Minik dostlarımız savunma ihtiyacı hissettiğinde böyle yapar. Eğer ortada bir tehdit varsa ilk olarak orayı terk etmek isterler. Eğer kaçış yolları kapalıysa ve bir kenara sıkışmışlarsa kendilerini savunmak için saldırganlaşabilirler.

Kedi davranışları ve anlamları kapsamında ilk başta kediniz sizinle oyun oynamak isteyebilir. Buna bağlı olarak yakınlık göstermesi de muhtemeldir. Ancak daha sonra özellikle ayaklarınıza saldırıyorsa artık rahat bırakmanız gerektiğini söyleyecektir. Ayaklara saldırmanın temel sebebi yalnız kalmak istemeleridir.

kedi-davranislari-ve-anlamlari

5- Kedi Davranışları ve Anlamları| Kediler Neden Acı Acı Bağırır?

Kedi davranışları ve anlamları arasında acı acı bağırma sıkça yaşanan bir durum. Ancak bunun birçok sebebi olabilir. Kediler kavga anında, çiftleşmek istediklerinde ya da sağlıklarında bir problem olduğunda acı acı bağırabilir. Eğer kediniz kesintisiz bağırıyorsa mutlaka bir veterinere danışmalısınız.

Tabi kedilerin bağırması dikkat çekmek için de gerçekleşebilmektedir. Kapılar kapalıysa açmanız için bağırabilir, maması bittiyse dikkat çekmek için de yapabilir. Bu kapsamda ilk ağladığında önce mamasına, suyuna bir bakın. Bunlar eksiksizse sizi bir yere götürmeye çalışıyorsa o alana gidin. Yine de ilginize rağmen susmuyorsa veterinere başvurun.

5 soruda kedi davranışları konusunu burada sonlandırıyoruz. Yazımızı beğendiyseniz ‘Kedi Psikolojisi’ kategorimiz ilginizi çekecektir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımızı da takip etmeyi unutmayınız.

Similar Posts