7 Adımda Kedi Davranışları ve Anlamları Neler?

555 2

Kedi davranışları ve anlamı, ister ilk kez sahiplenen olsun isterse de uzun yıllardır bu minik canlılarla yaşayan olsun her zaman için merak konusudur. Genellikle bunun sebebi kedinin mutlu olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmak içindir.

1- Kedi Davranışları ve Anlamları Neler?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki kedileri anlamak, bize söylemek istediklerini keşfetmek sanıldığından daha kolaydır. Bu yazımızın ardından sizler için kedileri anlama sürecinin daha da kolaylaşacağını söyleyebiliriz.

Kedilerin yaşamları boyunca istikrarlı bir hareket yapıları yoktur. Dönemsel olarak daha önce hiç görülmemiş hareketler sergileyebilir. Çoğunlukla bu dönemlerde kedi sahipleri bu davranışları analiz etmekte güçlük çeker. Peki kedi davranışları nasıl yorumlanabilir? İşte detaylar…

kedi-davranislari
Kedi Davranışları

Kedi davranışları sanılanın aksine karmaşık değildir. İnsanlar gibi anlık duygularını kolayca belirtebilirler. İlk olarak mutlu ve rahat bir kedinin davranışlarına değinelim. Keyfi yerinde olan bir kedi gözlerini yavaşça açıp kapar.

Ayrıca göz kapağı yarılıyorsa bu onun o an huzurlu olduğuna işarettir. Yapılan bir araştırmaya göre mutlu kedilerin yüzünde gülümsemeye yakın bir ifade belirir. Eğer iyi bir kedi sahibi iseniz bu gülümsemeyi mutlaka göreceksiniz.

2- Kedi Kulak Hareketleri ve Anlamları

Kediler, sahipleriyle iletişime geçmek için birtakım bedensel iletişim yöntemi kullanırlar. Bunlardan en sık rastlananı ise kulak hareketleridir. Kedi davranışları arasında kulak hareketleri en sık görülenlerden birisidir. Peki kulak hareketleri nasıl yorumlanır?

  • İleri Bakan Kulaklar: Bir kedi kulaklarını bu pozisyona getiriyorsa o an mutlu olduğuna işarettir.
  • Aşağı Bakan Kulaklar: Kediler bazen kulaklarını uçak kanadı pozisyonuna getirirler. Bu gerginliğe ve korkuya işarettir.
  • Dönen Kulaklar: Kedilerin kulak yapısı 180 derece dönebilme özelliğine sahiptir. Eğer bir kedi kulaklarını 180 derece döndürüyorsa bu o an için birtakım seslere dikkat kesildiği anlamına gelir.

kedi-davranislari

3- Kedilerin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Kedi davranışları arasında en sık gözlemlenen hareketlerden birisi de kuyruk bölgesinde gerçekleşir. Kuyruk hareketleri sahibine birçok ipucu vermektedir. Ayrıca birden farklı kuyruk pozisyonu olduğu için her birinin farklı anlamının olduğunu belirtmekte fayda var.

  • Yüksek Kuyruk: Yukarı doğru dikelmiş kuyruk, kedinin güven duygusunu gösterir.
  • Alçak Kuyruk: Yere yakın yatırılan kuyruk kedi davranışları arasında dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Saldırganlığın bir belirtisidir.
  • Kavisli Kuyruk: Kuyruğunu kavisli bir pozisyona getiren kedi o an neşeli olduğunu ve oyun oynamak istediğini belirtir.

Kedi davranışları konusunda bilgi sahibi olmak, bu minik canlıları daha iyi anlamaya, dolayısıyla da onları mesajlarına doğru reaksiyonlar göstermeye yardımcı olur. Yukarıda belirttiğimiz ipuçlarına dikkat ederek kedilerinizle daha iyi iletişim kurabilirsiniz.

kedi-davranislari

4- Kedilerin Bir Yere Odaklanması Ne Anlama Gelir?

Genellikle bazı kediler durduk yere bir yere odaklanarak kalmaktadır. Seslenseniz de veya maması ile kandırmaya çalışsanız da işe yaramaz! Bu noktada kediler büyük ihtimalle sizin duyamayacağınız sesleri duymaktadır.

Kedilerin ve insanların ses algılama alanları aynı değildir. Kediler insanların duyamayacağı sesleri duyar ve hisseder. Bu yüzden size sessiz bir ortam gibi gelse de kediniz bir sineği, kelebeği ya da dışarıdaki sesi algılamış olduğundan o yöne bakıp kitlenebilir.

Yavru Kedi Davranışları Yetişkinlerden Farklı mıdır?

Yetişkin kedi ile yavru kedi davranışları arasında çoğunlukla fark olmaz. Çünkü kediler içgüdüsel olarak bahsedilen hareketleri gerçekleştirmektedir. Sonradan öğrenmeleri mevcut olsa da bahsedilen davranışlar yavru kediler için de aynı sonuçları verecektir.

kedi-davranislari

5- Kedilerin Duygularını Nasıl Anlarız?

Sahip olduğunuz kedinizin yeni bir duyguya kapıldığını ya da duyguları hakkında daha fazla bilgi alabilmek için davranışlarına bakmanız yeterlidir. Çoğu zaman kuyruk hareketleri, vücut pozisyonları kedilerde duygu belirlemesi için yeterli olacaktır.

6- Kediler Öpüldüğünü Anlar Mı?

Kediler sandığınızdan daha fazla hissiyata sahiptir. Sizin üzgün ya da mutlu oluşunuzu çok rahat algılar. Tabi umursama seviyesine göre bu durumlarda size yakınlık gösterebilir. Kedileri öptüğünüzde de onu sevdiğinizi algılar, hatta öpmeye tepki de verip patilerini uzatabilir, kafasını size doğru getirebilir.

kedi-davranislari

7- Kedi Hareketleri Neden Önemli?

Kedi davranışları kedinin ruh halini çözümlemek, hastalığını fark etmek, yaklaşımınızı belirlemek gibi çeşitli durumları anlamayı sağlar. Böylece aslında daha iyi bir iletişim kurmanızı da sağlar. Davranışlarınıza yön verir. Kedilerinizle aranızdaki ilişkiyi de güçlendirirken aynı zamanda saldırıyı, hastalığı da önleyecektir.

İlginizi Çekebilir: Kediler Neden Masaj Yapar? 

Similar Posts