Kedi Diş Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gereken 6 Detay

kedi-dis-bakimi-1

Kedi diş bakımı konusu, sahipler tarafından önemsenmesi ve gerekli aksiyonların alınması gereken bir durumdur. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerin de dişleri, farklı türde birçok rahatsızlığı tetikleyebilir. Günümüzde bu uygulama genel olarak ihmal ediliyor. Yakın dönemde yapılan bir araştırmaya göre kedilerinin dişini fırçalayan kişiler sadece %12’lik bir kısımda. Geri kalan kısım ya düzensiz aralıklar ile fırçalıyor ya da hiç fırçalamıyor.

Kedilerin beslenme alışkanlıklarının büyük bir bölümünü kuru ya da yaş mamalar kaplar. Bu ürünler sadece beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Dişlerdeki tartar veya plak oluşumunu önleyici bir özellikleri yoktur. Eğer düzenli olarak fırçalanmaz ise zaman içerisinde diş tabakası kaplanır. Devamında da bakteri oluşumu baş gösterir. Bu sebeple sizlere kedi diş bakımı hakkında detaylı bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

kedi-dis-bakimi-2
Kedi Diş Bakımı Nedir?

Kedi Diş Bakımı Nedir?

Kedi diş bakımı nedir? sorusunun en temel yanıtı, zararlı bakteri oluşumlarını önlemek için diş ve diş çevresini hijyenik tutma anlamına gelir. İhmal edilmesi durumunda sadece bakteri oluşumu değil aynı zamanda diş eti rahatsızlıkları da meydana gelir. Aslında çözümü çok basittir. Günde kısa bir süre vakit ayırarak minik dostunuzun dişlerini fırçalarsanız, birçok sorunun da önüne geçmiş olursunuz.

Kedi Diş Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerin ağız sağlığının iyi olması, onları farklı hastalıklardan da koruyan bir detaydır. Sahipler bu konuda sorumluluk almalı ve belli aralıklar ile fırçalama işlemine gitmelidir. Böylelikle minik patilerin diş ve diş eti sağlığı istenilen seviyede olacaktır. Ayrıca temiz bir dişin kedileri mutlu ettiğini unutmamak gerekir. Kedi diş bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenleri birkaç maddede listeledik.

  1. Fırçalama işleminde sadece kediler için özel olarak üretilmiş macun ürünleri tercih edilmeli. İnsanların kullandığı macun, kediler için çok zararlı. Dişlere zarar verir ve toksik etki yapar.
  2. Diğer yandan diş fırçası da özel üretim olmalı. İnsanların kullandığı macunlar kedilerde işe yaramaz. Aksine daha da zarar verir.
  3. Düzen veteriner kontrollerinde diş etinde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı öğrenilmelidir.
  4. Fırçalama yaparken kanama gerçekleşiyorsa bu durum veterinere bildirilmeli.
  5. Özellikle de yavru kedilerin ağız sağlığı için veteriner kontrolleri çok önemlidir.
  6. Kedinize fırçalamayı sevdirmek için öncesinde elinizle damaklarına masaj yapabilirsiniz. Bu sayede onu rahatlatmış olacaksınız.

Kedi Diş Macunu Önerisi

Kedi diş bakımı konusunda macunun özelliklerine dikkat edilmesi gerektiğini daha önce anlattık. Günümüzde sadece minik patilere özel olarak üretilen, diş sağlığı için faydalı ve herhangi bir riski bulunmayan birçok ürün var. Fakat çoğu zaman seçim yaparken kararsız kalınabiliyor. Sizlere kedi diş macunu önerisi olarak Bioline kedi Ağız Bakım Seti adlı ürünü tavsiye ediyoruz. İçerisinde macun ve fırçayı bir arada bulabiliyorsunuz. Üstelik gayet uygun fiyatlara temin etme imkânınız var.

Evde Kedi Diş Macunu Yapımı

Doğal ürünleri tercih edenler için evde kedi diş macunu yapımı mümkündür. Üstelik basit malzeme grubuyla uygun fiyatlara macun üretebilir, minik dostunuzun diş sağlığını koruyabilirsiniz. Öncelikli olarak temel malzemeler ¼ su bardağı Hindistan cevizi yağı ve 3 yemek kaşığı karbonattır. Ayrıca diş etlerine daha iyi gelen 1 çay kaşığı ince kıyım nane veya maydanoz da ekleyebilirsiniz. Tüm bu malzemeleri rondodan geçirip kavanoza koymanız yeterli. Daha sonra da bir süre serin bir alanda saklamalısınız. Artık kedi diş bakımı ürününüz hazır…

kedi-dis-bakimi-3
Evde Kedi Diş Macunu Yapımı

Kedi Diş Temizliği

Dişlerde biriken ve plak olarak bilinen bakterilerden minik dostunuzu kurtarmanın en etkili yolu, kedi diş temizliği konusuna dikkat etmenizdir. Bilindiği üzere kedi sahiplenmek güzel olduğu kadar sorumluluk gerektiren bir iştir. Minik patiler doğada yaşıyor olsalardı birçok ihtiyacını kendi giderebilirdi. Fakat evcilleşme sürecinde çoğu konuda insanlara muhtaç hale geldiler. Diş sağlığı da bunlardan biri.

Kedi sahiplendiğiniz andan itibaren onun diş sağlığından da siz sorumlu olursunuz. Bunun için kedi diş bakımı konusuna özen göstermeniz önemli. En etkili yöntem diş macunu ve diş fırçasıdır. Ayrıca veteriner kontrolleri sonrasında hekimin önerilerine göre de uygulamalara başvurulabilir. Yazımızı beğendiyseniz sizleri kedi paylaşımları yaptığımız sosyal medya hesabımıza davet ediyoruz.

 

İlginizi Çekebilir: Kedi Çimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Similar Posts