Kedi Evde Yalnız Kalabilir mi? 10 Gün Uzun Bir Süre mi?

kedi-evde-yalniz-kalabilir-mi-3

Kedi evde yalnız kalabilir mi? Bu minik patiler evcil hayvanlar arasında insanlar ile en cana yakın bağ kuran canlılardır. Tarih sahnesinde bin yıllardır süren birlikteliğin de en temek sebebi budur. Her iki tarafın da birbirini sevmesi… Çok fazla bilinmese de kediler sahiplerine aşırı derecede duygusal bağlılık kurar. Yaşadığı alanda bulunması, minik dostlarımıza güven ve huzur verir. Fakat evde olmadığımız vakitlerde durum biraz daha karışık bir hale dönüşüyor.

Kedilerin sadece yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması, onların mutluluğu için yeterlidir gibi bir algı hakim. Elbette gıda, barınma, ısınma ve sağlık kontrolleri gibi temel ihtiyaçların karşılanması minik dostlarımız için çok önemlidir. Ancak mutluluk kavramını sadece bununla kısıtlamak doğru değil. Zira kediler aşırı hassas ve oldukça duygusal canlılardır. Sevgiye de ihtiyaç duyarlar. Sevgi göremeyen kedi mutsuz kedidir. Peki kedi evde yalnız kalabilir mi? Yazının devamında aradığınız cevaplara ulaşacaksınız…

kedi-evde-yalniz-kalabilir-mi-2
Kedi Evde Yalnız Kalabilir mi? 10 Gün Uzun Bir Süre mi?

Bir Kediyi Evde Ne Kadar Yalnız Bırakabilirsiniz?

Kediler yalnızlıklarıyla her ne kadar ün sahibi olsalar da aslında bu doğru değildir. Zira kediler sosyal canlılardır. Sürekli olarak etraflarında birilerinin olmasından hoşlanırlar. Özellikle de sahiplerine zaman içerisinde kuvvetli bir bağ oluştururlar. İnsanların da bu bağı önemseyerek hareket etmesi gerekir. Bu konu bilinçli bir insan olmanın göstergesidir. Şimdi de kedi evde yalnız kalabilir mi? konusunu detaylıca ele alalım… Bunun cevabında kabul gören bazı kriterler mevcut. Kriterlere göz atmak daha sağlıklı olacaktır.

Ben İşteyken Kedim Evde Yalnız Kalabilir mi?

Ülkemizde kedi sahiplenmenin oranı oldukça fazla. Özellikle de pandemi sürecinden sonra hemen her dairede bir minik pati görmek mümkün. Bunda iyi bir dost olmaları kadar bakım süreçlerinin zor olmaması da etkili. Mamalarını düzeli yemeleri, tuvaletleri için sokağa ihtiyaç duymayışları da önemli hususlar. Aslında tüm bu özellikleriyle diğer evcil hayvanlara göre daha uzun süreli evde yalnız kalabiliyorlar.

Eğer ‘Ben işteyken kedim evde yalnız kalabilir mi?’ diye soruyorsanız, ihtiyaçlarını aksatmadığınız sürece bunun bir sorun yaratmayacağını söyleyebiliriz. İşe giderken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

  • Öncelikle ilk yapmanız gereken şey, kedinizin mama ve su kaplarının dolu olduğundan emin olmak. Kedilerin beslen düzenleri yoktur. Gün içerisinde bazı anlarda iştahları artabilir.
  • Tuvalet her canlıda olduğu gibi kedilerde de önemli bir detay. Evden çıkmadan önce tuvalet kumunu yenilemenizi öneririz. Zira pis tuvaletler yüzünden çoğu kedi evin istenmeyen bölgelerine dışkılarını bırakabiliyorlar.
  • Eğer yüksek bir binada oturuyorsanız camların kapalı olduğundan mutlaka emin olun. Pencerenin önünden geçen bir kuş, minik dostunuzun ilgisini çekebilir ve istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir.
  • Eğer boyun tasması kullanıyorsanız evde olmadığınız süreçte mutlaka onu çıkarın. Evde herhangi bir yere takılması durumunda nefessiz kalabilir. Burası çok önemli…
  • Mümkün olduğunca odaların kapısını kapatın ve kediye çok geniş alanlar sunmayın. Fakat bu dar alanlara da konulması anlamına gelmesin.

Kedi evde yalnız kalabilir mi? sorusuna yanıtı yukarıdaki maddeler ile vermek mümkün. Eğer doğru ve güvenli bir ortam sunarsanız, işe giderken kediyi evde bırakabilirsiniz.

Kedi 10 Gün Evde Yalnız Kalır mı?

Yaz aylarında tatil planlarının yapılmasıyla kedi sahibi aileler için birçok sorunsal ortaya çıkar. Kedi 10 gün evde yalnız kalır mı? konusu da bunlardan biri. Günümüzde otellerin büyük bir kısmı evcil hayvanları kabul etmiyor. Haliyle minik dostlarımızın bir süre evde yalnız kalması gibi bir durum ortaya çıkabiliyor. Peki bu ne kadar mümkün? İşte detaylar…

Öncelikle Kedi evde yalnız kalabilir mi? sorusunun en doğru cevabı, bir yakınınıza onu emanet etmektir. Eğer emanet edeceğiniz biri yoksa ayrılık sürecini kısa tutmanızı öneririz. Uzmanlar bu konuda ideal sınırın 4 gün olduğunu belirtiyor. Yani 10 günlük bir süre kedilerin yalnızlığı için çok uzundur.

kedi-evde-yalniz-kalabilir-mi-1
Kedi 10 Gün Evde Yalnız Kalır mı?

Yavru Kedi Evde Yalnız Kalabilir mi?

Yetişkin kediler maksimum 4 güne kadar evde yalnız bırakılabiliyor. Maması ve suyu doğru orantıda bırakıldığında herhangi bir problem yaşanmıyor. Fakat yavru kediler için durum farklı. Zira uzmanlar bir kedi 4 aylık oluncaya kadar gözetim altında olmasını öneriyor. Kısaca 4 aydan küçük kediler yalnız kalamaz demek mümkün. Yazımızı beğendiyseniz görüş ve yorumlarınız sizleri sosyal medya hesabımıza bekliyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Kedi Çimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Similar Posts