Kedi Filmleri | En İyi 5 Kedi Filmi

kedi-filmleri-2

Kedi filmleri, hayatımızın her alanında ortak bir paydada buluştuğumuz minik dostlarımızın sinema sektöründe de karşımızda çıktığı sanatsal faaliyetlerdir. Tarih boyunca canlılar arasında bizlere en yakın hissettiğimiz tür, elbette kedilerdi. Köpeklerden de eski ilişkilerimizin olduğu bu güzel varlıklar, özellikle Mısır kültüründe daha da zirve yaptı. Günümüzdeki kedi sevgisi, Mısır kültüründeki kedilerin özel canlılar olmasından da kaynaklanmaktadır.

Kediler ile aynı evi paylaşmak dünyanın en güzel şeyi. Fakat sadece bir arada yaşamak onlara olan sevgimizi karşılamaya yetmeyebiliyor. Bunun için daha birçok alanda onların sevimliliklerine ihtiyaç duyuyoruz. Sinema sektörü de bunlardan biri. Günümüzde kedi filmleri ve kedi animasyon filmleri dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından beğenilerek seviliyor. İnternette komik kedi videolarının günlük erişim akışı yüz milyonları buluyor.

7’den 70’e hemen herkes ekranda neşeli bir kedi karesine denk geldiğinde refleks olarak güler ve mutlu olur. Psikologlar da çocukların bol bol kedi temalı videolar izlemesini önerir. Zira psikolojide pozitif ve yapıcı bir etkisi olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Hafta sonu ailecek yapılacak güzel bir aktivite aradığımızda aklımıza hemen kedi filmleri izlemek gelir. Kedi Sevgisi platformu olarak sizlere harika film önerileri derledik. İşte karşınızda en iyi 5 kedi filmi…

kedi-filmleri-1
Kedi Filmleri | En İyi 5 Kedi Filmi

En İyi Kedi Filmleri

Kedi filmleri, sinema dünyasında geniş kitlelere ulaşan ve her yaş kategorisine hitap eden bir tür. İzleyen ister yetişkin olsun ister çocuk, mutlaka yüzünde bir tebessüm açtırır. Sadece sinemada değil, televizyonlarda da kedi temalı onlarca çizgi film de yayınlanmaktadır. Ayrıca bu alanda birçok belgesel de hazırlanmıştır. Aşağıda sunacağımız en iyi 5 kedi filmi ile keyifli anlara şahitlik edeceksiniz…

1.      Kedi (2016 Yapımı)

Ülkemizde çekimi gerçekleşen özel sinema filmlerinden biri. Yönetmenliğini Ceyda Tosun üstlendi. Belgesel film türünde olan bu yapım, İstanbul’da yaşayan kedilerin gözünden hayata bakışları gösteriliyor. Kısa sürede dünya genelinde güzel bir başarıya ulaştı. Uluslararası birçok festivalde gösterime girdi. Bu filmi izlerken İstanbul’un nasıl bir kedi şehri olduğunu görecek ve zaman zaman duygusal anlara tanıklık edeceksiniz.

2.      Kötü Kedi Şerafettin (2016 Yapımı)

Yerli yapım kedi filmleri arasında en büyük başarılara ulaşmış bir projedir. Karikatürist Bülent Üstün’ün romanlarından uyarlanan bu film, asi ve hırçın Şeraffettin kedisinin maceralarını anlatıyor. Ayrıca Kötü Kedi Şerafettin televizyonlarda çizgi film versiyonları da mevcut. Ailecek izlerken Şerafettin’in maceralarıyla çok eğleneceksiniz.

3.      Aristocats (1970 Yapımı)

Amerikan animasyon kedi filmleri arasında en çok sevilen türlerden biri olan Aristocats, kedilerin Paris’te başlarından geçen maceralarına odaklanıyor. Milyoner bir zengin aile tüm mal varlığını kedilerine bırakıyor. Ailenin kahyası da kedileri fidye için kaçırmaya karar veriyor. Bu eski ama eğlenceli filmi ailecek izleyerek güzel bir zaman geçirebilirsiniz.

4.      Garfield (2004 Yapımı)

Jim Davis’in çizimlerinden doğan meşhur kedi Garfield, şüphesiz kedi filmleri tarihinin en başarılı projesi. Tok, keyfine düşkün, şişman olan kedinin olduğu eve bir gün köpek sahiplenilir. Tam da bu noktada Garfield’ın keyfi kaçar ve kendini büyük bir rekabetin ortasında bulur. Macera da bundan sonra soluksuz bir şekilde devam eder. Kedi filmleri listemizde Garfield filmini kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

5.      A Street Cat Named Bob

Dünya genelinde büyük satış grafiği yakalayan kitaptan uyarlanan film, tıpkı kitabında olduğu gibi sinema sektöründe de izlenme rekorları kırdı. Sokakta yaşayan ve berduş olan James, bir gün sokakta hasta kedi Bob ile tanışır ve onu evine alır. Bu ikilinin maceralarının konu aldığı filmde yer yer hüzünlü anlar da yaşamanız muhtemel.

kedi-filmleri-3
Kedi Animasyon Filmleri

Kedi Animasyon Filmleri

Kedi animasyon filmleri, sinema sektöründe ve sosyal platformlarda en çok izlenen ve insanları eğlendiren türlerden birisidir. Yapılan araştırmalara göre insanlar günlük hayatta en çok kedi filmleri izlerken stresten uzaklaşabiliyor. Yoğun hayatınıza kısa bir mola vermeniz için size birkaç film önerisi sunuyoruz.

  • Çizmeli Kedi : Üç Küçük Şeytan
  • Garfield
  • Oliver ve Arkadaşları
  • Peter Rabbit : Kaçak Tavşan
  • The Pan Alley Cats
  • Kanojo to Kanojo no Neko
  • Puss Gets the Boot

 

İlginizi Çekebilir: Kedi Diş Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Similar Posts