Kedi İhtiyaç Listesi | Hazırlamanız Gereken 12 Malzeme

kedi-ihtiyac-listesi-4

Kedi sahiplenmek insanları nasıl heyecanlandırıyorsa kediler için de farklı bir durumdur. Kedi ihtiyaç listesi, eve yeni misafir gelecek patiler için çok önemli. Onların yaşam alanlarını hazırlamadan önce sahiplenme yapmak doğru değil. Peki ama ilk başta nelere gereksinim duyarlar? Acil olan ihtiyaçları nelerdir? Kedi sahiplenirken hangi malzemeler alınmalı? Çok önemli olan bu konuyu detaylı bilgiler eşliğinde hazırladık. Sonuna kadar muhakkak okuyunuz.

Kedi ihtiyaç listesi patilerin yeni ortamlarında sağlıklı bir şekilde ihtiyaçlarını karşılamaları için hazırlanması gerekiyor. Her şey eksiksiz olarak tamamlanmadan eve kedi getirmemenizi öneriyoruz. Çünkü minik dostlarımız adım attıkları ilk andan itibaren keşfe çıkar ve yeni yerinde nelerin olup olmadığını inceler. Ona hazır bir ortam sağlamak, yeni yuvasına hızlı ısınması için önemli. Şimdi detaylara geçelim…

Kedi sahiplenirken ilk olarak alınması gereken 12 adet ihtiyaç listesi:

 • Kedi yatağı ihtiyaç listesinin başında.
 • Taşıma çantasına ihtiyacınız olacak.
 • Mama ve su kapları acil kedi ihtiyaçlarındandır.
 • Kaliteli yavru kedi maması.
 • Kedi tasması.
 • Kedi kum kabı ve kum.
 • Temizlik malzemeleri.
 • Kedi bakım ekipmanları.
 • Hijyen sağlama ekipmanları.
 • Tırnak kaşıma direği.
 • Kedi ağacı.
 • Kedi oyuncakları ve aksesuarları.
kedi-ihtiyac-listesi-1
Kedi İhtiyaç Listesi

Yavru Kedi İhtiyaç Listesi

Yavru kedileri sahiplenirken ev ahalisini tatlı bir telaş tutar. Bir an önce gidip kediyi almak ve yuvaya getirmek ister insanlar. Ama aceleci olmak doğru değil. Kedi sahiplenmeden önce mutlaka hazırlık yapmalısınız. Nasıl ki bireyler yeni bir eve taşınmadan önce eşyalarını hazırlıyorsa minik dostlarımız için de aynı hazırlık süreci uygulanmalı. Bu aşama biraz maliyetli oluyor. Ama unutmayın ki sadece tek seferlik yapacağınız bir maliyettir bu. Evcil pati sahiplenmeyi düşünenler için işte yavru kedi ihtiyaç listesi…

kedi-ihtiyac-listesi-2
Kedi İhtiyaç Listesi

Kedi Yatağı: Konforu Sağlamak İçin Gerekli Bir Kedi İhtiyacı

Kediler uyku konusunda kimi zaman çok seçici ve konfor düşkünü olabilirken bazen de konforlu alanları hiç sevmiyorlar. Ama büyük oranda kedi yataklarına sıcak bakıyorlar. Eve yeni gelince biraz korkacaktır muhtemelen. Gizlenecek güvenli bir alan arayışına girecektir. Kedi yatakları ya da evleri bu iş için iyi bir aksesuar.

Taşıma Çantası: Kedi İhtiyaç Listesinin En Başındaki Eşya

Kedi sahiplenmeleri ya barınaklardan ya da bireysel yerlerden oluyor. Kimi zaman da sokaktan sahiplenmeler yaşanıyor. Fakat onları evinize götürebilmek için yardıma ihtiyacınız olacak. Kedi ihtiyaç listesi içinde yer alan taşıma çantası fazlasıyla işinizi görecek bu konuda. Farklı modelleri olsa da delikli ve bolca hava alan çeşitlerini seçmenizi öneriyoruz. Böylece hem korkmaz hem de rahat nefes alabilir.

Mama Ve Su Kabı: Önemli Bir Kedi İhtiyacı

Yavru kedi ihtiyaç listesi başında onların gıdasal ihtiyaçlarını giderme yatıyor. Yaşam alanına gelmeden önce doğru noktalara mama ve su kaplarını taze bir şekilde doldurup hazırlamalısınız. Muhtemelen yolculuk boyunca acıkacak ve susamış olacaktır. Mama seçiminde kalitelisini seçiniz. Eve ısınmasında lezzetli bir mama yardımcı olacaktır.

Kedi Tasması: Gizlenen Yavruyu Bulmak İçin Gerekli

Kediler yeni bir yaşam alanına alışmakta zorluk çeker. Kendi güvenli alanlarını oluşturana kadar da uzun bir süre evin kuytu köşelerine saklanırlar. Çoğu zaman onları bulmakta zorlanırsınız. Bu sebeple zilli tasma hazırda bulundurmanızı ve sahiplendiğiniz ilk dakikadan itibaren boynuna takmanızı öneriyoruz. Böylece ev içinde onu bulurken zorlanmazsınız.

Kum Kabı: Tuvalet İhtiyaçları İçin Gerekli

Kedi ihtiyaç listesi içinde önemli bir konu da kedi tuvaleti hazırlamak. O gelmeden mutlaka doğru noktaya tuvaletini koymalı ve içine kumu doldurmalıdır. Normalde daha sakin alanlara kabı koymanız gerekiyor. Fakat başlangıçta onun da eve ısınması ve size alışması için yakınlarınıza tuvalet kabını koymanızı öneriyoruz. Böylece sık sık ortaya çıkacak ve ortama ısınacaktır.

Temizlik Malzemeler: İstenmeyen Durumlar İçin Önemli

Başlangıçta kediniz tuvalet konusunda tam olarak doğru yere dışkısını bırakamayabilir. Hatta stresten dolayı evin istenmeyen noktalarına tuvalet yapabilir. Anlık olarak hijyen sağlamanız gerekeceği için temizlik malzemeleriyle hızlı müdahale edebilirsiniz. Temiz birkaç bez, sprey hijyen ürünleri, kürek gibi ürünler bulundurmanız önemli.

Bakım Ekipmanları: Kedi İhtiyaçlarını Gidermeniz Gerekiyor

Bakım ekipmanları, kedi ihtiyaç listesi içinde özel ürünlerdir. Bu ekipmanlar tırnak makası ve tarak gibi objelerden oluşur. Size hızlı ısınmasını ve sahiplenmesini istiyorsanız sık sık kucağınızı alıp tarayabilirsiniz. Kendilerini taratmaktan çok keyif alırlar. Ayrıca başlangıçta strese dayalı etraftaki mobilyaları tırnaklayabilirler. Bunun için de tırnaklarını kesmelisiniz. Böylece kedi ile ilk süreciniz çok daha sağlıklı geçecektir.

Tırmalama Direği: Tırnaklarını Kaşıması İçin Tercih Edebilirsiniz

Kediler yeni bir alana geldiklerinde kokularını bırakarak kendilerine bir hakimiyet alanı oluşturmak ister. Bunu da patilerinin altındaki kokuları çevreye yayarak yaparlar. Fakat bu durum eşyalarınıza zarar verebilir. Bunu önlemek için bir tırmalama direği seçmenizi öneriyoruz. Ayrıca minik dostlarımız bunlarla oyun oynamayı, zaman geçirmeyi çok seviyor.

Kedi Ağacı: İyi Bir Egzersiz Ürünü

Yavru kedilerin sağlıklı ve fit büyümeleri için bol bol egzersiz yapmaları gerekiyor. Kilo çok sayıda hastalığı davet eder. Bunu engellemenin yegane yolu bol bol hareket etmeleri. Ama kapalı evlerde bunu kolayca sağlayamıyorlar ne yazık ki. Kedi ağacı burada önemli bir malzeme olarak öne çıkıyor. Onlara bu ürün sayesinde hem doğal ortamlarını sağlıyorsunuz hem de eğelenerek egzersiz yapmalarına imkan tanıyorsunuz. Çok işlevsel ürünler. Eğer uygun bir alanınız var ise tercih ediniz. Ev dekorasyonunuzda da kötü bir görünüm yaratmaz.

Oyuncaklar: Onları Oyuncaklar İle Mutlu Edin

Evinize yeni gelecek ve uzun yıllar ailenin bir parçası olacak bu minik dostlarımızla iyi bir başlangıç yapmaya ne dersiniz? Bunun için en ideal şey kedi oyuncaklarıdır. Kedi ihtiyaç listesi oluştururken içine en azından bir tane oyuncak bulundurmanızı önemle öneriyoruz. Püsküllü fareler, ışıklı kedi oyuncakları ve çok güzel daha başka modeller var. Onu mutlu ederek güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Lazer satın alarak ona egzersiz de yaptırabilirsiniz.

Kedi İhtiyaç Listesi Ne Kadar?

Kedi sahiplenmenin ilk sürecinde ihtiyaç listesi oluştururken bir miktar masraf yapıldığı gerçektir. Başta bu maliyeti yaparsanız uzun süre ürünleri kullanabileceğinizi unutmayın. Ayrıca bunlar zaruri ihtiyaçlardır. Sorumluluklarınız bunları temin etmek üzerinedir. Peki ne kadar ödenir? Kaç tutar? Bu biraz da sizin alacağınız ürünlerin kalitesine bağlı. Daha az bütçeli bir alışveriş yapacaksanız uygun fiyata ürün bulabilirsiniz.

kedi-ihtiyac-listesi-3
Kedi İhtiyaç Listesi

Kedi sahiplenirken alınacak ihtiyaç listesinin fiyatı:

 • Ekonomik kedi ihtiyaç listesi fiyatı – 1.000 TL ile 2.000 TL arası
 • İdeal kedi ihtiyaç listesinin fiyatları – 2.000 TL ile 3.000 TL arası
 • Lüks kedi ihtiyaç listesi fiyat – 3.000 TL ile 4.000 TL arası

Ortalama rakamlar bu şekilde tutacaktır. Listeyi uygun fiyata hazırlamanız için sizlere bir püf noktası verelim. Online sitelerden satın alırsanız daha kampanyalı fiyatlar ile karşılaşacaksınız. Sahiplenmeden önce siparişlerinizi verin ve evinizde gerekli hazırlıkları yapın. Minik dostunuzu en iyi şekilde karşılayın. Birlikte mutlu ve mesut bir yaşam dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Yetişkin ve Yavru Kedinin Gözü Neden Akar? 5 Temel Sebep

Similar Posts