Kedi Isırırsa Ne Olur? Yaşanabilecek 8 Durum

kedi-isirirsa-ne-olur-2

Kediler evcil hayvanlardır. İnsanlar arasında uyumlu bir ilişkiler var. Fakat bazen istenmeyen saldırılar uygulayabiliyorlar. Kedi ısırırsa ne olur? sorusu da bunların sonuçlarından birisi olarak öne çıkıyor. Normalde insanlara saldırmak onların doğasında yok. Ancak psikolojik etkenler ya da insanların onları zor durumda bırakması sonucu saldırıda bulunabiliyorlar. Dostlarımız için saldırı en son evredir. Öncesinde sizi tehdit algıladıklarında kaçmak ve ortadan uzaklaşmak ister. Fakat köşeye sıkıştıklarını düşünürlerse saldırı kaçınılmaz olabiliyor. Peki ama bunun sonucunda ne gibi riskler doğabilir? Bu yazıda her yönüyle ele aldık konuyu.

Kedi ısırırsa yaşanabilecek durumlar:

  • Kedi ısırırsa yaranın etrafında şişlik olabilir.
  • Kedi ısırırsa yara ısınarak gitgide ağrı yapabilir.
  • Enfeksiyonel bir durum yaşanabilir.
  • Yaradan enfeksiyon ya da sıvı sızması yaşanabilir.
  • Kedi ısırırsa 38 derece ve üstü ateş görülebilir.
  • Kedi ısırırsa terleme ya da titreme yaşanabilir.
  • Kedi ısırırsa çene altında şişlikler görülebilir.
  • Kedi ısırırsa kuduz riski doğar.
kedi-isirirsa-ne-olur-1
Kedi Isırırsa Ne Olur? Yaşanabilecek 8 Durum

Aşılı/Aşısız Kedi Isırırsa Ne Olur?

Bir kedi ısırığına maruz kalındığında onun aşılı mı aşısız mı olduğu önemlidir. Çünkü aşısız kedilerde kuduz riski aşılı kedilere oranla çok daha fazladır. Ama her ikisinde de aynı risklerin bulunma ihtimali olduğu için ayrı ayrı değerlendirmek olmaz. Bir kedi sizi derin bir ısırma gerçekleştirirse aynı ciddiyeti göstermeniz gerekecek. Peki ama kedi ısırırsa ne olur? İşte detaylar…

Kedi ısırırsa kuduz olma riski var. Ancak bu her ısırma ya da tırnaklanma durumunda yaşanacak diye de bir durum söz konusu değil. Bazen sadece yüzeysel deri ve görünüm sorunları yaşarsınız. Isırılan yer kızarır, şişer ve kabuk bağlar. Sonrasında da geçmeye başlar. Sonucunda iz kalıp kalmayacağı ise yaranın sertliğine ve cildinizin hassasiyetine bağlı. Fakat durum her zaman böyle masum bir senaryodan oluşmayabilir. Kedi ısırırsa ne olur? diye merak edenler için her türlü senaryoyu aşağıda detaylandırdık.

kedi-isirirsa-ne-olur-3
Kedi Isırırsa Ne Olur?

a)      Kedi Isırırsa Yara Etrafında Şişlikler Oluşabilir

Günümüzde insanların %60’ından fazlası kediler ya da köpekler ile ortak yaşam sürdürüyor. Geri kalanların büyük bir oranı ise sokaklarda kediler ile haşır neşir oluyor. Bu da kedi ısırmalarının ne derece yüksek olabileceğine işaret. Evcil kedi ırklarında çok nadir görülen bir durum. Ama yine de ciddiye alınmalı. Genelde sokakta ya da kamp yaparken yanımıza gelen bir kedinin ısırmasına maruz kalırız. Bunun neticesinde yaranın olduğu bölgede şişlikler oluşabilir. Şişliklerin çevresinde kızarıklık da yaşanabiliyor. Bu enfeksiyona bağlı bir şişlik olabileceği gibi darbeden kaynaklı da olabilir. Her halükarda ciddiye almalısınız ve bir sağlık noktasına gitmelisiniz.

b)      Kedi Isırdığında Yarada Isınmalar ve Ağrılar Yaşanabilir

Kedi ısırırsa ne olur? sorusuna verilebilecek yaygın bir yanıt da ısınma ve ağrı oluşumlarıdır. Genelde derin diş geçirmelerde bu evre görülmektedir. Yarada şişmeyle birlikte yanmalar yaşanır. Devamında da ağrı yaşamak kaçınılmaz oluyor. Son noktada yaradan irin ve sıvı sızmaları yaşanıyor. Normal bir semptom gibi görünebilir. Ama kimi zaman da ciddi bir enfeksiyon belirtisi de olabiliyor. Sağlığınızı riske atmayın. En yakın hastanede bir muayene olun.

c)      Kedi Isırırsa Enfeksiyon ya da Bakteri Kapabilirsiniz

Aşısız kediler ısırarak insanlara bakteri ya da enfeksiyon bulaştırabiliyor. Düşük ihtimal de olsa aşısız kedilerin de bu riski taşıdığını belirtelim. Ciddi bir durumdur. Yarada kızarmalar, yanmalar, ağrılar, şişlik, halsizlik, baş dönmesi ve bulantı gibi belirtiler ile ortaya çıkar. En ufak bir belirtide doktora gitmelisiniz. Bizler bu konuda her türlü ısırma durumunda hekimlere başvurulması taraftarıyız. Çünkü başta belirti göstermeyen bir bakteri çok sonraları sizlere ciddi zarar verebilir.

d)      Kedi Isırırsa 38 Derece ve Üstü Ateşlenme Yaşanabilir

Kedi ısırırsa ne olur? sorusunun çok sayıda yanıtı olsa da en ciddi sonuçlarından ve belirtilerinden biri de ateşlenme halidir. Olay yaşandıktan kısa bir süre sonra ateşiniz 38 derece ya da üzerine çıktıysa vakit kaybetmeden durumu önemsemeniz gerekiyor. Kaptığınız bir enfeksiyondan ya da bakteriden ötürü ateşinizde ani çıkışlar yaşanabilir. Ayrıca kuduz riskinin de içinde olabileceğiniz not düşelim. Gerekli testler yapıldıktan sonra sebebi ortaya çıkacaktır. İlaç tedavisi ile sorunsan kurtulmak mümkün oluyor.

e)      Kedi Isırdığında Terleme ve Titreme Belirtileri Görülebilir

Kedi ısırırsa ne olur? sorusunun en ciddi ve tehlikeli göstergelerinden birisi kesinlikle terleme ve titremedir. Bu durum herkesten görülmez. Ama ortaya çıktığında konu aciliyetle ele alınmalıdır. Genelde 38 derece üstü ateşin devamında başlar. Ciddi bir enfeksiyon, bakteri ya da kuduz riskinin olduğuna işarettir. En yakın hastaneye gidilmeli ve tetkikler yapılmalıdır. Geç kalınması durumunda ciddi sağlık sorunlarının hatta ölümün dahi yaşanabileceği unutulmamalıdır.

f)       Kedi Isırırsa Çene Altında Şişlikle Oluşabilir

Kedi ısırdığında birçok senaryo ve belirti ile karşılaşma ihtimali var. Bunların kimi önemsiz derecede iken bazıları çok ciddi durumlardır. Çene altındaki şişlikler de ciddi belirtilerden birisidir. Bakteri ya da enfeksiyon sebebiyle vücudunuz olumsuz bir reaksiyon yapabilir. Çene altında ufak başlayan şişlikler bir süre sonra büyüyebilir ve nefes almanızı dahi zor hale getirebilir. Peki bu durumda ne yapılır? Durumu önemsemeniz ilk yapacağınız iş. Erteleme yapmadan hastaneye gitmelisiniz. Zaman kaybetmek tehlikeyi daha da arttırır. Erken tedavi ise sizi sağlığınıza kavuşturur.

Kaynak: Vikipedia

g)      Kedi Isırırsa Kuduz Olma Riski Vardır

Son olarak kedi ısırırsa ne olur? sorusuna kuduz riskinden bahsedeceğiz. Aşısız kediler her zaman için bir kuduz virüsü taşıma riski taşımaktadır. Diş ya da tırnak yolu ile karşılarındaki insan ya da hayvana bu virüsü geçirebiliyorlar. Bir kedi ısırdığında en kötü senaryo olarak da nitelendirilebilir bu durum. Çünkü eğer önlem alınmaz ise kuduzun insanı öldürme oranı hayli yüksektir. Kedi ısırmalarında hekimler öncelikle bunu gerçekleştiren kedinin gözlemlenmesi gerektiğini söyler. Evcil bir hayvan ise bu mümkün ama sokak kedilerinde gözlemlemek mümkün olmuyor. Önlem amaçlı da kuduz aşısı uygulaması yapılıyor.

kedi-isirirsa-ne-olur-4
Kedi Isırırsa Ne Olur?

Kuduz hastalığı, en ölümcül hastalık kategorisinde gösterilir. Kedilerde Görülen Hastalıklar | 10 Ölümcül Hastalık yazımızda da buna değindik. Okumanızı öneriyoruz. Faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Kedi ısırırsa ne olur? sorusunun yanıtını ele almak için, ne derece diş geçtiği de önemli. Bazen evcil kedinizle oyun oynarken tatlı ve sevimli bir ısırık alabilirsiniz. Eğer evcil hayvanınızın aşılarını ve kontrollerini tam olarak yaptırdıysanız ve kedinizi sokağa çıkarmıyorsanız panik edeceğiniz bir durum söz konusu olmaz. Fakat evcil de olsa çok derin bir diş geçirme yaşarsanız kontrol amaçlı bir muayene olmanızı öneriyoruz. Ne olursa olsun sağlığınızı riske atmamanız çok önemli.

Kedi ısırırsa ne olur? yazımızı burada sonlandırıyoruz. Böyle bir durumla karşılaşmamanız en büyük temennimiz. Eğer talihsiz bir ısırık darbesi alırsanız da sağlığınızın etkilenmemesini diliyoruz. Patilerle kalın ve sağlıklı kalın. İyi günler.

 

 

İlginizi çekebilir: Kedinin Ağzından Köpük Gelmesi | Sebepleri ve Belirtileri

Similar Posts