Kedi Isırması | Kedi Isırınca Enfeksiyon Kapar mı?

kedi-isirmasi-1

Kedi ısırması günümüzde sadece kedi sahiplerinin değil aynı zaman her bireyin yaşayabileceği bir durum. İlla ki evde tüylü dostlar ile yaşamak gerekmiyor. Sokak kedileri ile de bu tarz bir istenmeyen durum yaşanabilir. Bu sebeple ısırmanın sonrasında neler yapılacağı bilinmeli ve bu doğrultuda önlem alınmalı. Zira minik dostlarımız ister aşılı olsun isterse de aşısız, dişlerinde ya da tırnaklarında bakteri taşıyor olabilir. Önlem alınmasında ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmak kaçınılmaz bir durumdur.

Günümüzde kediler ısırınca durum ciddiye alınması gerekmektedir. Çünkü bazı durumlarda zararlı etkiye yol açabiliyor bu olay. Hatta yapılan bir araştırmada Amerika’daki ısırma vakalarında her üç hastadan biri hastaneye yatarak operasyonel müdahaleye maruz kalmaktadır. Bu bile durumun ehemmiyetini gözler önüne sermektedir. Isırma doğal bir durum. İnsanlar ile kediler sürekli olarak bir arada yaşıyor ve bazı anlarda böyle bir sorunsal ile karşılaşılıyor. Önemli olan kedi ısırması sonrası yapılacak olanlardır.

Köpeklerin diş yapıları bodur özellikte olduğu için çoğu zaman ısırık sonrası derinlere bakteri nüfuz etmez. Ancak kedi ısırığı sivri dişleri sebebiyle daha derinlere ulaşır ve tendomlara kadar ulaşabilir. Bu da eğer o canlıda bakteri var ise tendomlara ulaşabileceği anlamına gelmektedir. Ülkemizdeki sağlık sisteminde sokak kedisi ya da ev kedisi ısırmalarında temel bir prosedür uygulanmaktadır. Öncelikle tetanoz aşısı vurulmaktadır. Hastanede acile giderseniz travma bölümüne alırlar ve önce tetanoz sonrasında da kuduz aşısı prosedürü uygulanır. Gelin başka neler yapılıyor bir göz atalım.

Kedi Isırması Enfeksiyon Belirtileri

Kedi ısırığı bazen masum ve risksiz geçerken bazen de enfeksiyonel belirtilere sebep olabiliyor. Böyle bir durumda enfeksiyon bireyler tarafından ciddiye alınmalıdır. Bakteri kapmış olunabileceği gibi viral bir sorun da olabilir. Her iki durumda da doktora gidilmeli ve tedavi süreci başlatılmalı. Enfeksiyon durumlarında antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Uzman hekimler hastanın yapısına uygun bir antibiyotik yazıyor. Peki ama ne gibi belirtiler ile kendini gösteriyor? Enfeksiyonun olduğunu nasıl anlarız?

Kedi ısırdıktan sonra enfeksiyon olup olmadığını anlamanın yolları:

  • Isırmanın gerçekleştiği bölgede aşırı derecede ağrı yaşanma durumu.
  • Etkilenen bölgede aşırı şişlik yaşanması.
  • Dokuların hasar görmesi durumunda hareket etmekte zorlanılabilir.
  • Halsizlik ve iştahsızlık.
  • Yüksek ateş.
  • Isırık bölgesinde beyaz şişlikler.

Genel olarak belirtiler bu şekildedir. Elbette farklı semptomlar da görülebilir. Bu sebeple ısırılmanın ardından durumu hiç riske atmamakta fayda var. Bir sağlık kuruluşuna giderek genel bir kontrol yaptırmanızı öneriyoruz.

kedi-isirmasi-2
Kedi Isırması

Kedim Isırdı Enfeksiyon Kapar mıyım?

Öncelikle her kedi ısırması enfeksiyon kapılacağı anlamını taşımaz. Kimi zaman derin ısırıklar olmadığı için kendiliğinden kolaylıkla geçmektedir. Fakat bunu bilmenin en iyi yolu hastaneye gitmektir. Kedim ısırdı diyen herkes mutlaka sağlık kurumuna gitmeli. Enfeksiyon kapmasanız bile kuduz sorunsalını göz ardı etmemelisiniz. Hekim kontrolünde düzenli kuduz aşılarınızı vurmalısınız.

Ev Kedisi Isırığından Enfeksiyon Kapılır mı?

Günümüzde en sık karşılaşılan hatalı düşüncelerden birisi de budur. Ev kedilerinin de ısırması sonucu enfeksiyon kapma riski vardır. Zira dişlerinde ne tür bakteri olduğunu bilmeniz mümkün değil. İstediğiniz kadar tüylü dostunuzun tüm aşılarını ya da iç dış parazitlerini yaptırın, bu kesin bir çözüm değildir. Isırılma yaşarsanız en iyi seçenek kontrollere gitmeniz olacak.

Aşılı Kedi Isırması Tehlikeli mi?

Kedi ısırması sonucunda en büyük risklerin başında kan zehirlenmesi gelmektedir. Yavaş yavaş ilerleyen bu hastalık ileride bireylere büyük zarar verme potansiyeline sahip. Bu durum aşılı kedi ısırığı için de geçerlidir. Günümüzde dünya genelindeki ısırıkların %80’lik kısmı enfeksiyon riskiyle karşı karşıya. Neyse ki ülkemizin sağlık sistemi bu konuda oldukça iyi seviyede. Travma alanında anlık olarak müdahale yapılarak hastalar gözetim altında tutuluyor.

Aşılı kedi ısırmasında tehlike her zaman vardır. Belki kuduz ya da tetanoz riski çok az olabilir ancak enfeksiyon ihtimali her zaman için mevcuttur. Zaten hekimler gerekli pansumanı ve aşıları yapsa da ısıran kedinin gözetim altında tutulması gerektiğini söyler. Ortalama 15 gün süreyle kedi izlenmeli ve eğer ki hayatını kaybederse bu ciddi bir kuduz belirtisidir. Böyle bir durumda acil olarak müdahale gerekilir.

kedi-isirmasi-3
Kedi Isırınca Enfeksiyon Kapar mı?

İstatiksellere göre her 5 kedi ısırmasından dördü basit yaralanma olarak kayda geçmektedir. Aslında bu bile riski gözler önüne sermektedir. Kan zehirlenmesi, enfeksiyon, kuduz başlıca risk gruplarıdır. Ayrıca daha başka riskli bakteriler de vücuda nüfuz etmiş olabilir. Tehlike her zaman vardır. Bu tehlikeleri minimuma indirmek ise ancak bireylerin sorumlu tutumuna bağlıdır.

Kedi Isırırsa Ne Yapılır?

Kedi ısırınca öncelikle bölgeye hemen pansuman uygulanmalı. İmkan var ise sabunlu bez kullanılabilir. Fakat vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna gidilmesi önemli bir husus. Zira en doğru teşhis ve tedavi orada gerçekleştiriliyor. Genelde ayakta tedavi uygulanmaktadır. Gerek görülürse doktor kan tahlili isteyebilir. Fakat kesin olan şu ki kuduz aşısı süreci başlatılır. Genelde bir hafta ile 15 gün arasında sürer aşılama. En etkili ve kesin tedavi budur.

Kedi ısırması durumunda eğer yapabilirseniz kediyi gözetim altında tutmalısınız. Sokak kedisi ise bu pek mümkün olmayabilir ancak ev kedilerinin gözetimi daha kolaydır. Kuduz aşısı bittikten sonra tehlike ortadan kalkar ve gözetimi sonlandırabilirsiniz. Devamında rutin hayatınıza gönül rahatlığıyla dönebilirsiniz.

Sokak Kedisi Isırığı Tehlikeli mi?

Günümüzde kedi ısırmalarında en tehlikeli grup olarak sokak kedileri gösterilmektedir. Zira bu canlıların herhangi bir aşısı ya da sağlık bakımları yoktur. Ayrıca hijyenik olmayan koşullarda yaşadıkları için her türlü zararlı bakteriyi vücutlarında barındırabilirler. Haliyle ısırma ya da tırmalama sonucunda büyük sorunlara sebep olabilmektedirler. Sadece ısırık değil, tırmalama sonucunda da riskler var. basit bir yara deyip durum göz ardı edilmemeli. Derin ya da yüzeysel olsun mutlaka doktor kontrolüne girilmeli.

kedi-isirmasi-4
Kedi Isırması

Kedi ısırması durumunda buna sebep olan tüylü dostumuzu gözetim altında tutmamız önemli olsa da sokak hayvanlarında ne yazık ki bu pek de mümkün olmuyor. Doktorun yönlendirmelerine uymakta fayda var. Kuduz aşısı istenildiğinde bu konuyu önemseyin var aşılarınızı eksiksiz olarak vurulun. Zira dünya üzerinde kedilerin ısırması sebebiyle ölen insan sayısı hiç de azımsanacak düzeyde değil.

Kedi Isırınca Kediye Bir Şey Olur mu?

Son olarak kedi ısırmalarında minik dostlarımızın sağlığını etkileyecek bir sorun olur mu diye sahipler merak ediyor. Zira onları öylesine çok seviyoruz ki kendimiz kadar tüylü dostlarımızın da sağlığını önemsiyoruz. Bilimsel çalışmaları incelediğimizde böyle bir durum yaşanırsa kedilere herhangi bir şey olmamaktadır. Çünkü insanlardan onlara herhangi bir enfeksiyon ya da bakteri geçmesi gibi bir durum söz konusu değil.

Eğer ki bir kedi başka bir kediyi ısırırsa işte o zaman risk faktörü doğacaktır. Zira karşı taraftan bakteri ya da enfeksiyon kapabilirler. Böyle anlarda veteriner hekime gitmenizi öneriyoruz. Minik dostlarımızın sağlığını riske atmamamız gerekli. Kendimiz gibi onları da düşünmek bizim en asli sorumluluğumuzdur. Kediyle kalın mutlu kalın.

 

İlginizi çekebilir: Kedi Sakinleştirici Damla, Macun, Sprey ve Koku

Similar Posts