4 Aşamada Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

4 1

Kedi maması seçimi oldukça kritiktir. Beslenme, tüm canlılar için özel bir öneme sahiptir. Özellikle kedilerin beslenme düzenine ekstra özen gösterilmelidir. Çünkü fizyolojik açıdan narin olan bu canlıların sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi, sunulan kedi maması ile paraleldir.

Öncelikle her kedi mama ürünlerinin her ırkın besin ihtiyacını yeterli oranda karşılamadığını belirtmekte fayda var. Kedi maması seçiminde barındırılan kedinin ırkının özelliklerine hâkim olunması gerekir.

Peki kedi maması seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte detaylar…

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

kedi-mamasi
Kedi Maması

Kedi barındırmanın en maliyetli kalemlerinden birisi, beslenme uygulamalıdır. Fakat buraya harcanan ücretler bireylere fazla gibi görünse de aslında uzun vadede sağlıklı bir kediye sahip olunacağı için veteriner uygulamaları minimum seviyeye düşmektedir. Böylelikle daha büyük masrafların önüne geçilmiş olunur.

1- Temiz İçerik

Kedi maması seçimi yaparken bu minik canlıların temel beslenme gereksinimleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca doğal yollarla üretilmiş mamalar tercih edilmeli, kimyasal içerikli ürünlerden kaçınılmalıdır.

Zararlı madde barındıran kedi mamaları doyurucu özelliğe sahip olsa da ilerleyen dönemde kedilerde sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

2- Yaşına Uygun Kedi Maması Seçimi

Diğer yandan kedilerin yaş gurubu da mama seçiminde önemli bir yer teşkil eder. Yavru kediler ile yetişkin kedilerin beslenme düzeni farklıdır.

Uzmanların ortak görüşüne göre 0-6 aylık dönemdeki kediler yavru olarak nitelendirilir. 6 aydan sonraki süreç ise yetişkinlik olarak kabul görür.

kedi-mamasi

3- Hastalık ve Kısırlaştırmaya Özel Mama

Mamalar sadece içerik değerinde vitaminler içermez. Bunun dışında belirli hastalık ve ameliyatlara bağlı olarak da üretimleri değişiklik gösterir. Genel itibariyle kedi maması markaları dişi kediler için kısırlaştırılmış mama üretir.

Bahsedilen bu mamalar diğer mamalara kıyasla vitamin olarak eksiklik içermez, aynı değerlere sahiptir. Sadece daha hızlı sindirilme özelliğine sahiptir. Çünkü kediler kısırlaştıktan sonra kilo almaya meyilli hale gelir. Böylece obezite olma riskini azaltmış olursunuz.

4- Yüksek Vitamin Değerleri

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de aldıkları besinlerde vitamin değerleri oldukça önemlidir. Vitaminden yoksun bir mama tüketiminin herhangi bir amacı olmayacaktır. Halbuki vitamin değerleri yüksek mamalar; tüylerinden, organ sağlığına kadar her anlamda destekleyici olmaktadır.

Kedi Maması Özellikleri Nelerdir?

kedi-mamasi

Günümüzde üretilen kedi mamalarının besin değerleri birbirinden farklılık gösterir. Alınacak mamanın besin değerleri incelenmeli, veterinerin kedi cinsi için önerdiği günlük besin gereksinimlerini karşılayıp karşılayamadığından emin olunmalıdır.

Taurin, mineral, protein ve yağ bir kedinin her gün ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin başında gelir. Fakat bu besin değerlerinin ne kadar alınması gerektiği kedinin yaşına, kilosuna ve genel sağlık durumuna göre farklılık gözetmektedir.

  • Hayvansal Protein Kaynağı: Kedilerin kaliteli beslenmesi için hayvansal protein kaynaklarına ihtiyaçları vardır. Günümüzde tavuk, balık, hindi ve kuzulardan üretilen mamaları tercih etmek, kedilerin gelişimine katkıda bulunulmasını sağlar.
  • Tahıl: Kediler yüksek karbonhidrata gereksinim duyan canlılar değildir. Bu sebeple tahıl içerikli mamalar tercih edilebilir.
  • Taurin: Kedilerin beslenmesin amino asitler önemli bir yer teşkil eder. Kedi maması seçerken yüksek amino asit değerine sahip Taurin içeriğinin olmasına özen gösterin.
  • Vitamin: Vitamin, kedilerde sağlık kavramının temel taşlarından birisidir. Alınacak mamanı içerisinde mutlaka A, B, C ve B12 vitaminleri bulunmalıdır. Ayrıca vitamin macunları ile takviye yapılabilir.

Kedi Maması Türleri Hangileri? Kuru Kedi Maması mı Yaş Mama mı?

kedi-mamasi

Kedilerin beslenmesi için tercih edilebilecek iki farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki kuru mamalar iken diğeri de yaş mamalardır. Kuru mamalar hem maliyet hem de uzun süreli saklanması yönünden daha çok tercih edilir.

Ayrıca doğru kalitede alındığında kedilerin besin ihtiyaçlarını da fazlasıyla karşılar. Kedi maması seçiminde kuru mamaya yönelmenizi tavsiye ederiz.

Bir diğer mama türü olan yaş mamalar yüksek besin değerlerine sahip olsalar da maliyet yönünden biraz yüksektir. Ayrıca aşırı tüketilmesi durumunda kedilerde kabızlık görülebilmektedir. Çok sık olmamak şartıyla belli dönemlerde ödül olarak kedilere yaş mama verilebilir.

En İyi Kedi Maması Hangisi? En İyi Yetişkin ve Yavru Kedi Maması

kedi-mamasi

Günümüzde birden fazla mama markası bulunmaktadır. Aralarında en iyi olana karar vermek ise zor olabilir. Çünkü iyi olsa da kediniz bu mamayı yemek konusunda pek istekli olmayabilmektedir.

Ancak piyasada gerek içeriklerinin temiz olmasıyla gerekse vitamin değerlerinin yüksek olması konusunda öne çıkan birkaç marka bulunur. Bu markalar arasında:

Bahsedilen bu markaların dışında ev yapımı kedi mama tarifleri de deneyebilirsiniz.

Similar Posts