Kedi Neden Sürtünür? | Kedi Sürtünmesinin 7 Sebebi

kedi-neden-surtunur-2

Kedilerin çoğu zaman davranışlarına anlam vermekte zorlanırız. Kedi neden sürtünür? sorusu da bu anlam veremediğimiz durumlardan birinde ortaya çıkar. Böyle anlarda onların hareketlerinin temeline bakarsak, daha doğru tanımlama yapmak mümkün olacaktır elbette. Evcil hayvanların da hareketleri içgüdüsel olarak gerçekleşir. Sürtünme de bunlardan biri ve hatta en sık karşılaşılanıdır. Sahiplerinin ayaklarına, koltuklara, sandalyelere, mobilyalara hatta kimi zaman duvarlara sürtünürler. Kuyruklarını havaya kaldırarak yaptıkları bu eylem sırasında çok tatlı göründükleri kesin. Peki ama neden böyle bir şey yapıyorlar?

Öncelikle kedi neden sürtünür? sorusuna verilebilecek tek bir cevap olmadığını söyleyelim. Her seferinde çok farklı duygular ile bu hareketi gerçekleştiriyor olabilir. Kimi zaman koku bırakıp alan hakimiyetini arttırmak için yaparken bazen de insanlara olan sevgisini bu yöntem ile ifade eder. Diğer sebeplerini ve detaylarını yazının devamında bulacaksınız fazlasıyla.

kedi-neden-surtunur-1
Kedi Neden Sürtünür?

Kedilerin Sürtünme Sebepleri

Kedilerin insana ve objelere sürtünmesi her zaman hoş karşılanmıştır. Hatta çoğu kez bu durumu oturur hayranlıkla izleriz. Zira gayet sakin, masum ve keyifli göründükleri nadir anlardan birisine şahitlik ederiz. Altında çok sayıda neden yatmaktadır. Bu sebepleri bilirseniz ona olan yaklaşımınızı daha sağlıklı yapabileceksiniz. İşte kedi neden sürtünür? sorusunun açıklamalı anlatımı…

Kedilerin sürtünme sebepleri:

 • Dışarıdan eve gelen sahibinin üzerindeki yabancı kokuları kıskanma,
 • Alan hakimiyetini arttırmak için koku bırakma,
 • İlgi görme isteğinin artması,
 • Sevgisini ifade etme,
 • Biten mamasını sahibine bildirme,
 • Oyun oynama isteği,
 • Çiftleşme dönemine girdiğinin göstergesi.

Kediler Kıskandığında Sahibine Sürtünür

İnsanlar dışarıda geçirdikleri vakit boyunca farkında olmasalar bile çok sayıda yabancı hayvanın kokusunu üzerine çeker. Bu kokuları kediler daha kapıdan girer girmez fark eder. Üzerinizdeki kokudan hangi hayvanı sevdiğinizi yaşını, cinsini kısacası her türlü bilgiyi anlarlar. Buna da feromon adı verilmektedir. Hal böyle olunca kıskançlık kaçınılmaz olmaktadır. Eğer ki eve geldiğinizde kediniz kapıda ayaklarınıza sürtünüyor ise bu bir kıskançlık ve sahiplenme davranışıdır. Yerlerde yatıp atılan taklalar ise sevgi gösterisidir.

Kediler Alanlarını Belirlemek İçin Eşyalara Sürtünür

Ev içerisinde kediler ile yaşayan bireyler sürekli olarak bu sevimli patilerin eşyalara sürtündüğünü görecektir. Masalar, sandalye ayakları, mobilyalar, koltuklar, duvarlar bu alanların başında gelir. Yürürken buralara kafalarını vura vura ilerlerler. Aslında bu esnada değdikleri yerlere kokularını bırakıyorlar. İnsanların hissedemeyeceği bir tür kokudur bu. Yaşadıkları yerde ne kadar çok koku bırakırlarsa kendilerini o derece mutlu ve güvende hissederler. Sizler temizlik yaptıktan sonra onların kokularını silersiniz. Haliyle sürekli olarak ev içinde aynı döngü yaşanır.

Kedi İlgi Görmek İstediğinde Sahibine Sürtünür

Bazen koltukta otururken ya da mutfakta yemek yaparken ortada hiçbir sebep yokken kedinizin ayaklarınıza sürtündüğünü görürsünüz. Gözlerini kısarak yapar bunu ve çok sevimli bir ifade ortaya çıkar. İşte böyle anlar onun ilgi görmek istediğine bir işaret olabilir. Hemen kucağınıza alın ve kısa süreliğine başını okşayın. Mutluluğunu siz de hemen hissedeceksiniz. Süreyi uzun tutmayın, zira kediler kolay sıkılan canılardır.

Kediler Sürtünerek Sevgisini Gösterir

Kedi neden sürtünür? sorusunun en çok verilen yanıtlarından birisidir sevgi gösterme isteği. Minik dostlarımız sahiplerini tanır ve onlara karşı bir bağlılık duygusu geliştirirler. Dönemsel olarak da içlerindeki sevgiyi sürtünerek dışa vurmaktadırlar. Bu kimi zaman ayaklara olur kimi zaman da kucağınıza gelerek gerçekleşir. Sevgisini karşılıksız bırakmayın ve ona özel olduğunu hissettirin.

Acıkan Kedi Sürtünür

Evcil hayvanların arzu ve isteklerini ifade ediş şekilleri bambaşkadır. Zaten bu gizemli tavırlardan dolayı çoğu kişi ne istediklerini ne yazık ki anlayamaz. Ama zamanla bu tür sorunlar ortadan kalkar. Çünkü karşılıklı olarak davranışlar netleşir. Gizemli hareketlerden biri olan kedi sürtünmesi, sebep olarak acıkmayla da ortaya çıkabiliyor. Bu hareketin ardından mamasını ve suyunu kontrol edin. Eğer biten var ise hareketin sebebi ortaya çıkmış olacak.

Oyun Oynamak İsteyen Kedi Sahibinin Bacağına Sürtünür

Minik patilerin en büyük sosyalleşme yöntemleri sahipleriyle oyun oynamaktır. Köpekler gibi sürekli parke çıkarılmadıkları için ev içerisinde sıkılır minik dostlarımız. Onları doğasından koparan biz insanlar da bu ihtiyaçlarını gidermekle mükelleftir. Bacağınıza sürtünen kedinizle bir süre oyun oynamayı deneyin. Mutlu oluşunu görünce çok şaşıracaksınız.

Kızana Giren Kediler İnsana ve Objeye Sürtünür

Son olarak kızışma döngüsüne girmiş bir kedinin sürtünme olayına değinmekte fayda var. Böyle anlarda vücutlarında farklı reaksiyonlardan dolayı çok sık sürtünme yaparlar. Hatta bazen insanlar bitlendiğini bile düşünebiliyor. Özellikle de kafalarını bol bol objelere sürterler. Kısırlaştırılmış olanlarda böyle sorunsallar ile karşılaşmazsınız. Ama normal dişi kediler bunu yapar. Genelde sürtünmeyle miyavlama aynı anda gerçekleşir.

kedi-neden-surtunur-3
Kedi Neden Sürtünür?

Sürtünen Kedi İçin Ne Yapılır?

Kedi neden sürtünür? sorusu kadar ne yapılacağı da sahipleri için önemlidir. Zira sürekli aynı hareketi gördüklerinde bir ihtiyaçları olduğu kanısı fazlasıyla doğuyor insanda. Çok sayıda yapılacak seçenek var. Bu nedenle bu davranışın sebebini bulmalısınız öncelikle. Yukarıda tüm ihtimalleri sizin için açık ve detaylı bir şekilde anlattık. O halde şimdi de yapmanız gerekenleri madde madde açıklayalım.

Sürtünen kedi için yapılacaklar listesi:

 • İlk olarak ilgi isteği aklınıza gelsin ve kucağınıza alıp başını okşayın. Bu durumdan memnun olduğu sürece sevmeyi devam ettirin.
 • Dışarıdan geldiğinizde üzerinizi değişin ve duş alın. Böylece üzerinizdeki kokulardan kurtulmuş ve onun kıskançlığına bir son vermiş olacaksınız.
 • Evdeki eşyalara sürtünüyor ise onu olumsuzlamayın ve bu hareketini sonlandırması için bağırmayın. Çünkü kokusunu bırakmak için bunu yapıyor. Kendini bu yöntem ile güvende hissedeceğini unutmayın.
 • Acıkmış olabileceğini hatırlayın ve mama ile su kabını kontrol edin. Biten var ise tazeleyin.
 • Tüm bunları yapmanıza rağmen sürtünmeye devam ediyorsa minik dostumuzun oyun vakti gelmiş demektir. Ona 5-10 dakikanızı ayırın ve en sevdiği oyunlar ile sosyalleşmesini sağlayın.
 • Eğer çiftleşme döneminde bu sürtünmeleri yapıyorsa ise kedinize ya uygun bir eş bulun ya da kısırlaştırma işlemi için veterinere götürün.

Kediler Neden Eşyalara Sürtünür?

Kediler eşyalara koku bırakmak için sürtünür. Her objeye temas etmek ve kendilerini güvende hissetmek ister. Siz bu kokunun farkına varmazsınız. Sadece evcil hayvanlar bu kokuyu duyar. Eğer evde başka bir kedi daha var ise karşılıklı koku bırakma mücadelesine gireceklerdir. Sürtünmelerin sıklığı bu sebeple fazla olacaktır.

kedi-neden-surtunur-4
Kedi Neden Sürtünür?

Koltuklara Sürtünen Kedi

Koltuk ayakları kedilerin en çok sürtündüğü alanlardır. Onlar sivri eşyaları sever ve koku bırakmak için burayı en ideal yerler olarak görürler.

Duvara Sürtünen Kedi

Erkek kediler çok sık olarak duvarlara bir koku sıvı bırakır. Dişi kediler ise bunu sürtünerek gerçekleştirir. Erkek kedilerinkini insanlar hissedebilir ama dişilerinkini anlayamazlar.

Sandalyeye Sürtünen Kedi

Eğer evde bir kediniz var ise onu sürekli olarak sandalye ayaklarına sürtünür halde görürsünüz. Sırtını dikleştirir ve kuyruğunu havaya kaldırır bu işlem esnasında. Ağır hareketler ile bu işlemi gerçekleştirirler. Genel olarak kedi neden sürtünür? sorusuna yanıt verdik. Artık böyle hareketleri gördüğünüzde sebebini bilmiş olacaksınız.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Regl Olur mu?

Similar Posts