4 Aşamada Kedi Oyuncakları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler!

oyuncak21212

Kedi oyuncakları seçerken nelere dikkat edilmeli? Kedi oyuncakları nasıl olmalı?

Kediler, gizemli vücut hareketleri, çoğu kez anlam vermekte güçlük çektiğimiz kuyruk sallamaları, derdini anlatan kısık bakışları ile gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası olan canlılardır. Onlar ile geçirilen her vakit, yeni bir şey deneyimlemek anlamını taşır. Onlarla sohbet eder, zamanla iki sıkı dost gibi samimi bir bağ kurarız. Birlikte birçok aktiviteye imza atarız.

Oyuncaklar ile oynamak da bunlardan birisidir. Kediler hayatlarının her evresinde tıpkı 5 yaşında bir çocuk oyuncu olurlar. Bizler de bu yazımızda kedilerin sevdiği garip oyuncaklar konusunu araştırdık. Birbirinden ilginç kedi oyuncakları ileteceğimiz bu yazımızda keyifli okumalar dileriz…

Kedi sağlığının gelişiminde bireylerin onlarla verimli bir ilişki kurması hayli önemli bir husustur. Zira psikolojik yönden mutlu bir kedinin sağlık düzeyi, mutsuz kediye oranla daha iyi oranda olduğu kabul görür. Kedilerle güzel iletişim kurmanın birçok farklı yöntemi bulunur. Konuşmak, bakışmak ve okşamak burada etkili bir yöntem olsa da yetersizdir.

Onlarla oyun oynamalı, eğlenceli aktiviteler gerçekleştirmeliyiz. Kedi oyuncakları burada önem kazanıyor. Bilindiği üzere her kedi oyuncaklardan mutlu olur. Biz insanlara göre oyuncakları biraz garip görünse de onların iç dünyasında gayet eğlenceli ürünlerdir bunlar. Peki kedi oyuncakları nelerdir? Yazının devamında kedilerin sevdiği garip oyuncakları bulabilirsiniz…

1- Kedi Oyuncakları Nelerdir? En İyi Kedi Oyuncakları Örnekleri!

kedi-oyuncaklari
Kedi Oyuncakları

Kedi oyuncakları tamamen bu minik canlıların psikolojileri, karakterleri ve neleri sevdikleri gibi unsurlar göz önünde bulundurularak üretilmiş öğelerdir. Kedilerin nesnelere bakış açısı biz insanlardan hayli farklıdır. Bu sebeple oyuncaklarının özellikleri dikkat çekici yapıda olmalıdır. Aksi halde alınan oyuncağa herhangi bir ilgi duymazlar. Buradan yola çıkarak kedi oyuncaklarını şu şekilde detaylandırabiliriz:

 • Kâğıt Top: Kâğıt toplar, kedilerin ilgisini oldukça fazla çeker. Çünkü kâğıdın hışırtısı onlarda oyun isteğini arttırır. Bu ürünü evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Kullanmadığınız renkli bir kâğıdı top şeklinde sıkıştırarak kedinizin önüne atın. Verdiği tepkiye şaşıracaksınız.
 • Kedi Tünelleri: Kedilerin en sevdiği aktivitelerden birisi de saklanmaktır. Petshoplardan kolaylıkla temin edilebilen bu tünel platformlarında kediniz sıkılmadan eğlenceli saatler geçirecektir.
 • Kedi Oltaları: Kedi oyuncakları arasında belki de en popüler olanı kedi oltalarıdır. Bu ürünler renkli, tüylü ve hışırtılı yapısıyla kedileri adeta çılgın bir oyuncu konumuna getirir. Kedi oltası alarak kedinizin aralıksız eğlencesine şahitlik edebilirsiniz.
 • Lazer Oyuncak: Kediler ışıklara karşı ilgi duyan canlılardır. Özellikle akşamları bu algıları daha fazla canlanır. Lazer ile kedinizin ilginç hareketler sergilemesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken kapalı ortamda bulunmaya dikkat edin.
 • Hareketli Kedi Oyuncakları: Oyuncaklar denildiğinde akla ilk olarak hareketli oyuncaklar gelmektedir. Hareket eden nesneler kedilerin çok dikkatini çeker. Özellikle hareket eden fare gibi oyuncakları seçebilirsiniz.
 • Peluş Kedi Oyuncakları: Peluş oyuncaklar kediler tarafından sevilen türlerden birisidir. Yalnız bu noktada tercih yaparken çok dikkatli olunmalı. Dikişini kedileriniz pati ve dişleriyle parçalayamayacak kadar sağlam olmalı aksi durumda peluş içindeki maddeleri yutmay çalışabilir.

2- Kedi Oyuncak Seti Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

kedi-oyuncaklari

Kedi oyuncak seti seçerken kedinizin büyüklüğüne ve sağlık durumuna göre dikkatli seçim yapmalısınız. Basite alınmaması gereken bir noktadır. Oyuncak seçerken:

 • Kedinizin parçalayamayacağı sağlamlıkta olmalı.
 • Yutabileceği küçük parçalar olmamalı.
 • Göz ve kulağına kaçmasına neden olacak bir sıvıya sahip olmamalı.
 • Pamuklu ve elyaflı maddeler içermemeli. (ya da çok iyi kullanılmış olmalı)
 • Eğer epilepsi hastasıysa ışıklı, lazerli oyuncak olmamalı.
 • Cins kediniz varsa yükseğe çıkması gereken oyuncaklar olmamalı.( bacaklarındaki ağrıyı arttırmaması için.)

Yavru Kedi Oyuncakları Nasıl Olmalı?

Yavru kedinizin sağlık açısından bir problemi yoksa oyuncak konusunda çok geniş seçeneklere sahiptir. Yavru kedilerin enerjisi çok yüksek olduğundan aslında enerjisini atabileceği tarzda oyuncaklar seçmelisiniz. Hareket etmesini sağlayacak lazerli oyuncaklar oldukça işlevseldir. Top da kullanabilirsiniz fakat topu bir köpek gibi size getirmeyeceğinden bu konuda sizin de hareket etmeniz gerekebilir.

3- Kedi Oyuncakları Neden Önemli?

kedi-oyuncaklari

Kedi oyuncakları genellikle sadece kedilerin eğlencesine yönelik araçlar olarak görülür. Bu doğru ancak eksik bir düşüncedir. Zira kedilerin oyun oynamasının daha birçok faydası vardır. Bunlardan en önemlisi de sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmalarını sağlıyor olmasıdır. Bilindiği üzere obezite, kedilerin de sıklıkla karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Eğer yeteri kadar hareket etmiyorlar, bir süre sonra aşırı kilo alırlar ve kedilerin kilo alması sağlıkları açısından risk faktörüdür. Bu sebeple kedi oyuncakları ile kedilerin hareket etmesi sağlanır ve dinç bir vücut yapısına kavuşturulur.

4- Evde Kedi Oyuncağı Yapımı Mümkün mü?

Evinizde düşük maliyet ile kedi oyuncağı tasarlayabilirsiniz. Üstelik çok basit malzemelerle bunu yapmanız mümkün. Kağıttan bir top yapmak başlıca oyuncaklardan birisidir. Bunun dışında cips ambalajını makas yardımıyla püsküllü olacak şekilde dik şekilde kesin. Üst tarafından bantladığınızda püsküllü ve ışığı yansıtacak bir oyuncak çıkacak, kediniz de bunu çok sevecektir. İnce bir dal ya da sopa ucuğa ip bağlayarak kedi oltası tasarlayabilir ucuna taktığınız bir nesneyi kedinizin yakalamasını da sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kedi Oyuncakları’ başlıklı kategorimiz ilginizi çekebilir. Kedi Sevgisi adresimizle de İnstagram üzerinden güncel paylaşımlara devam ediyoruz!

 

 

Similar Posts