Kedi Piresi Nedir? Kedi Piresi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedi Piresi Nedir?

Kedi piresi nedir sorusunun yanıtı, koyu siyah renkteki böcek türünün kedilere bulaşması durumudur. Bilimsel olarak ‘Ctenacephalides Felis’ diye bilinir. Bu böcekler sıcak ve nemli ortamlarda yaşamyı sever.

Kedilerin tüy araları onlar için harika bir ortam sağlar. Ayrıca pireden korunmanın birçok kolay yöntemi vardır. Ancak gerekli önlemler alınmaz da kedilere bulaşırsa, ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Bu yazımızda kedi piresi hakkında tüm detayları bulacaksınız.

Bahsedilen bu pire dünya çapında oldukça yaygın bir böcek türüdür. Türkiye’de de kedilere ait piresi sayısı yüksektir. Özellikle yaz aylarında daha sık üreyen ve kedilere musallat olan pireler, kedi sahipleri için de risk teşkil eder. Aşırı yayılması durumunda ev içinde yaşayan bireylere de sıçrayabilir.

Kedide Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır?

kedi-piresi
Kedi Piresi Nedir?

Kedinin piresi bilindiği üzere kedi tüylerinin arasında kendisine yaşam alanı oluşturur. Ancak pirenin bu yaşam alanı, kediye zarar verir. Bu nedenle sahiplerin iyi gözlemlemesi önemlidir. Peki bir kedide pire olduğu nasıl anlaşılır? Kedilere geçen pireler için belirtilerin birkaç maddede belirtmek mümkün.

  • Kediler pirenin olduğu yeri çok sık kaşıma ihtiyacı duyar. Böylelikle kedi piresi olup olmadığını gözlemleme yoluyla anlayabilirsiniz.
  • Bir süre sonra cildinde tepkimeler görülebilir. Ciltte kızarma, kabuklanma ve döküntü bunlardan bazılarıdır.
  • Kedi piresi gözle görülebilir. Kedinizi tararken kıl diplerine dikkatlice bakın. Eğer hareket eden varlıklar görüyorsanız vakit kaybetmeden veterinere gidiniz.
  • Kedide pire olduğu düzenli veteriner kontrolleri sırasında da anlaşılır. Bu sebeple düzenli kontrolleri sakın aksatmayın.

Kediye Pire Nasıl Bulaşır?

kedi-piresi

Kedi piresi çok hızlı üreyen böcek türüdür. Haftada neredeyse 2000 kopyaya ulaşabilirler. Bu nedenle erken teşhis, tedavi süreci için çok önemlidir. Kediye pire bulaşması birçok farklı şekilde olabilir. En sık görüleni ise dışarıya çıkarıldığında gerçekleşir.

Kedileri bazen hava almaları için parklara bahçelere çıkarırız. Otların arasında gizlenen pireler ile kedinizin temasa geçmesi durumunda bulaş riski çok yüksektir. Kediye pire nasıl bulaşır? sorusunun ilk yanıtı bu şekildedir.

Bir diğer pire bulaşma yöntemi ise bireyler üzerinden gerçekleşir. Yani bir kedi hiç sokağa çıkmasa bile bu kedi pire riski altındadır. İnsanlar gündelik hayatlarının büyük kısmında dışarıda yaşarlar. Bu sırada üzerlerine, ayakkabılarına pireler yapışabilir. Eve geldiklerinde ve kedileriyle temasa geçtiklerinde ise bu pireleri kedilerine taşıyabilirler.

Kedi Piresi Tedavisi Nasıl Yapılır?

kedi-piresi

Pire ile karşılaştığınızda öncelikle sakinliğinizi korumalısınız. Zira bu onların doğasında olan bir durumdur ve her kedinin başına gelebilir. Ayrıca pire tedavisi olan bir hastalıktır. İlk olarak bir pire damlası temin ederek ense bölgesine damlatabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, damlanın iyice ense köküne yedirilmesi gerektiğidir. Ense köküne damlatılmasının sebebi ise kedinizin buraya ulaşarak ilacı yalamaması içindir. Eğer bu işlemi yapamayacağınızı düşünüyorsanız akit kaybetmeden bir veteriner ile iletişime geçmenizde fayda var.

Kedi Piresi İnsana Geçer mi? Kedi Piresi İnsanı Isırır mı?

Elbette pireler insanlara geçer. Zira pirenin yaşayabilmesi amacıyla gerekli olan kandır. Ve kan insanlarda da fazlasıyla bulunmaktadır. Bu yüzden pirelerin insanı ısıracağını rahatlıkla söylemek mümkün olacaktır. Bu aşamada kedide pire olduğu nasıl anlaşılır sorusuna yanıt bulup kedinizde bu durumu gözlemlediyseniz hemen müdahale etmelisiniz.

Kedi Piresi Eve Yayılır mı?

Hayvan pireleri genellikle beslenebilmek amacıyla hayvan vücudunda bulunması gerekir. Kanını emebilmesi yaşamını da uzatacaktır. Fakat, pirelerin çoğu zaman hayvan dışında insanlara geldiği de görülür. Yaşanabilecek bir ortam bulabilmek amacıyla evinizde herhangi alanlara da bulaşabilmesi mümkün.

Sirke ile Kedi Piresi Temizleme Mümkün mü?

kedi-piresi

Kedilerde bulunan pirelerde kurtulabilmek adına sirke kullanımı doğal bir ürün olduğundan akıllara gelecektir. Evinizde pire bulunuyorsa elbette tercih edebilirsiniz. Ancak kediniz üzerinde asla sirke ile temizleme yapmaya çalışmayın. Derisine zarar vermeniz çok olası olacağından problem yaratır.

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir? Yavru Kedi Pire Temizleme Yöntemi

Evinize yayılan pireleri temizleyebilmek amacıyla ilaçlama firmalarından yararlanabilirsiniz. Bu aşamada kesin ve net çözüm budur. Ancak kökten çözüm bulmak için kedinizin de bu durumdan kurtulması gerekir. Kediniz için veterinerden eviniz için ilaçlama firmalarından yararlanın.

Evinizin temizliğinde özellikle kedi piresi yumurtası halinde bulunan henüz ortaya çıkmamış yumurtalar da ortadan kalkar. Bunun dışında eviniz ilaçlanırken kedinizi o ortamda bulundurmamalısınız. Çünkü ilaçtan kediniz kötü etkilenebilir.

Kedi piresi hakkındaki bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kedilerde Zehirlenmesi Belirtileri| 2022 Kedi Zehirlenmesi Tedavisi’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımızı da takip etmeyi unutmayın.

Similar Posts