Kedi Psikolojisi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Şey

kedi-psikolojisi-2

Kedi psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmak her bireyin asli sorumlulukları arasında yer alır. Çünkü bir kediyle aynı evde yaşamak, belli bir süre sonra kedi ile insan ilişkisinden daha ziyade bir evlat bir arkadaş ilişkisine dönüşür. Nasıl ki minik patiler üzgün veya duygusal bir anında sahibinin yanına geliyor ve ona sürtünerek yalnız olmadığını hissettirmeye çalışıyorsa bireylerin de onların ruh halini iyi kavraması gereklidir.

Tüylü dostlarımız hayatlarında her zaman için neşeli ve mutlu canlılar değildir. Tıpkı insanlar gibi dönemsel olarak farklı ruh değişimleri yaşar, negatif yönde psikoloji eğilimine girebilir. Kedi psikolojisi, dış faktörlere göre şekillenebileceği gibi aynı zamanda insanların anlayamayacağı sebeplerden dolayı da değişime uğrar. Anksiyete, depresyon, stres ve kaygı bozukluğu en çok görülen psikolojik rahatsızlıklardır.

Kedilerin davranışları bilim adamlarına göre tarihsel süreçte evrime uğradı ve günümüzde bu değişim hala devam ediyor. Fakat gerçek olan şu ki her ne kadar yırtıcı ve güçlü canlılar olarak görülseler de aslında ruhları bunun aksine narin ve kırılgandır. Çoğu zaman insanlar bunu fark edemiyor. Ancak tabir yerindeyse bir çocuk gibi hassas yüreklere sahipler. Biler de bu yazımızda kedi psikolojisi ve ruhsal problemler hakkında detaylı bir yazı derledik. Keyifli okumalar dileriz.

kedi-psikolojisi-1

Kedi Psikolojisi Bozulur mu?

Dönem dönem kedinizin sıçrama, ürkme, kaçma ve panik hallerine gülüp geçebilirsiniz. Hatta bu haller sizi neşelendiriyor da olabilir. Ancak belirtmeliyiz ki bu tür durumlar kedi anksiyetesi, panik atak ve diğer psikolojik sorunların bir işareti olabilir. Bu sebeple kedi psikolojisi bozulur mu? sorusu bireyler tarafından önemsenmeli ve sorumluluk alınması elzemdir. Zira ruhsal problemler tedavi edilmez ise uzun vadede ciddi sorunlar ile karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır.

Kedi psikolojisi çok kolay bozulabilen bir yapıdır. Buna sebep olarak onlarca farklı durum belirtmek mümkün. Bazen insanlara göre basit ve olağan görülen bir davranış bile tüylü dostlarımızı derinden etkileyebilir. Onları strese sokan en temel faktörlere kısaca değinmekte fayda var. İşte kediyi strese sokan şeyler…

 1. Uzun süreli aç kalmak en temel faktörlerden birisidir. Kediler gün içerisinde az ama sık bir şekilde gıda alışkanlığına sahiptir. Mama kapları boş olduğunda strese girerler ve koşma, sürtünme, miyavlama gibi farklı davranışlar sergileyebilirler.
 2. Sahiplerin evden gitmeleri onları en çok etkileyen durumlardan birisidir. Kediler uzun süreli olarak evde yalnız kalabilen canlılar değil. Evet, belki evde kimse yokken mamalarını ve sularını tüketirler anca psikolojik anlamda derinden etkilenirler. Uzmanlar kedi sahiplerinin evden 3 günden fazla uzak kalmasını önermiyor.
 3. Tüy kesimi de bunlardan birisidir. Minik dostlarımız tüylerini çok sever. Bazen bireyler sıcaklarda rahatlaması için tüylerini tıraş ettirmektedir. Ancak çoğu kedide bu durum psikolojik bir sorunsal yaratmaktadır.
 4. Kedi psikolojisi için en zararlı faktörlerden birisi de sevgisizliktir. Sahipleri tarafından ilgi görmeyen kediler genelde mutsuz olur. Bu mutsuzluk zamanla ruhsal bir probleme dönüşür.
 5. Son olarak hastalıklardan bahsetmekte fayda var. Minik patiler sağlık problemi yaşadığında bunu sahiplerinden gizleme eğilimine girerler. Ancak ağrı ve sızıları arttıkça da psikolojik travmalar görülmeye başlanır.

Uzmanların da belirttiği bu maddelere göre kedi sahipleri mutlaka dikkatli olması gerekmektedir. Kedi psikolojisi hassastır ve bu canlılar ilgi görmeyi bekler. En sinirli ve hırçın kedi dahi içinde bir yerlerde sevilme iç güdüsü taşır. Tüylü dostlarımızı sevin, onları mutlu edin.

Kedi Psikolojisi Nasıl Anlaşılır?

Kediler hayatımıza girdiğinde her dönem farklı davranışlarını büyülenerek izleriz. Çoğu zaman onlarda keşfettiğimiz yeni davranışlar bizim ilgimizi çeker. Kimi zaman da bu durum bizi eğlendirir. Ancak minik dostlarımızın her hareketinin altında bir mesaj yatar. Kedi psikolojisi konusu tam da bu sebeple önemli bir alandır.

Kedi psikolojisi nasıl anlaşılır? sorusunun yanıtı aslında oldukça basittir. Sadece tek yapılması gereken şey teorik açıdan bilgi sahip olmaktır. Bu alanda kendini geliştiren bireyler kolaylıkla onlardaki davranış değişikliklerini kavrayabilir ve bu doğrultuda bir önlem alabilir. Sizler için kedilerin ruh halini anlamanız adına psikolojik soruna işrete eden davranışları derledik. İşte detaylar…

 • Çekingenlik: Tüylü dostunuz eğer her zamankinden farklı bir çekingenlik yapısına büründüyse altında bir psikolojik sorun yatıyor olabilir.
 • Yalama: Psikolojik problem yaşayan kediler genelde ya kendilerini aşırı yalarlar ya da hiç temizleme eğilimi göstermezler.
 • Gizlenme: En sık görülen davranıştır. Psikolojisinde bozulma olan kediler genelde saklanmak ister. Çoğu zaman saatlerce insan içine çıkmazlar.
 • Beslenme: Stres yaşayan bir kedi ya aşırı derecede mama tüketir ya da iştahsızlık seviyesi artar.
 • Tüy Dökümü: Kediler mevsim geçişlerinde tüy dökebilir. Ancak bu döküm miktarı olağanın dışındaysa bir tür strese işaret olabilir.
 • Tuvalet: Böyle dönemlerde tuvalet alışkanlıklarında ciddi değişimler görülmektedir. Çoğu zaman evin istenmeyen bölgelerine dışkı bırakırlar.

Kedi psikolojisi hepsinde farklı farklı şekilde dışa vurulmaktadır. Yukarıda saydığımız maddelerin tamamı yaşanabileceği gibi tek bir tanesi de görülebilir. Böyle anlarda durum ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden uzman bir veteriner ile görüşülmelidir. Günümüzde kedi psikoloğu olarak da ifade edilen destek alanları var. Buralarda da tüylü dostlarımız profesyonel bir biçimde rehabilite edilmektedir.

kedi-psikolojisi-3

Kedi Psikolojisi Nasıl Düzeltilir?

Kedi psikolojisi bozulursa bu çözümsüz bir sorunsal anlamına gelmez. Erken ve doğru teşhis konulduğunda sağlıklı bir iyileştirme sürecine geçilmesi mümkündür. Bunun için de elbette kedi sahiplerinin bilinçli olması ve davranış değişimlerinin farkına vararak uzman veteriner ile temasa geçilmesi gerekmektedir.

Ruhsal bozuklukları tetikleyen birçok sebep var. Travmatik bir olay, sosyalleşememe ya da kötü muamele buna örnek olarak gösterilebilir. Tedavide de bu faktörlerden hangisinin olduğu tespit edilmesi önemli bir faktördür. Tedavi aşamasında bireylerin ilk olarak göz önünde bulundurması gereken şey, bu davranış değişimlerinden dolayı tüylü dostların asla cezalandırılmaması gerektiğidir. Aksi halde sorun daha da büyür ve tedavisi mümkün olmayan bir yapıya bürünebilir.

Kedi psikolojisi negatife gittiğinde sorunun kaynağı bir hastalıktan ötürü ağrılardan kaynaklanıyorsa unutulmamalıdır ki tek çözüm noktası veterinerlerdir. Eğer ağrılardan değil de yaşam alanındaki bir problemden ötürü sorun yaşanıyorsa kedi sahipleri bunu tespit ederek doğru hamleleri uygulamalı. Örneğin eve gelen başka bir kedi sebebiyle minik dostunuz büyük travma yaşayabilir. Ya da yeni alınan bir mobilya bile onları olumsuz etkileyebilir. Böyle anlarda sorunları giderici hamleler yapmalısınız.

kedi-psikolojisi-4

Psikolojisi Bozulan Kedi Ne Yapar?

Psikolojisi bozulan her kedi bunu farklı bir şekilde yaşayabilir. Kimi evin en ücra köşesine saklanmayı tercih ederken kimi kedi de dışarı tuvalet yapma, iştahsızlık ve aşırı yalama gibi eylemler içerisine de girebilir. Bu, onların endişelerini dışa burma halleridir. Kimi zaman kendiliğinden yok olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki kalıcı hasarlara da yol açabilir. En doğru seçenek, bir veterinerden destek almak ve minik dostunuzun iyileşmesi için elinizden geleni yapmaktır. Böylece kediniz mutlu ve huzurlu oldukça sizler de huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz. Tüylü dostunuzun bir ömür boyu sağlıklı ve mutlu olmasını temenni ediyoruz.

 

İlginizi çekebilir: 24 Saat İçinde Kediler Kaç Saat Uyur?

Similar Posts