Kedi Sahibini Neden Isırır? Kedi Isırmalarının 10 Sebebi

kedi-sahibini-neden-isirir-3

Kediler, insanlar ile en çok anlaşabilen evcil canlılardır. Ama bazen ‘Kedi sahibini neden ısırır?’ sorunsalına yol açan durumlar da yaşanmıyor değil. Doğal avcılık yeteneklerini güdülerinde hala koruyan bu canlılar her ne kadar ev hayatına adapte gibi görünseler de tehlike ile karşılaştıklarında ısırma eğilimi gösterebilirler. Sahipleriyle çok sız yaşamazlar bu durumu. Eve başka bir yabancı geldiğinde görürüz ya da yeni bir kedi alındığında saldırgan tavırlar ile karşılaşırız.

Keskin dişlere sahip olan kediler, mamalarını bu sayede kolaylıkla kırarlar. Daha küçük yaşlardan itibaren dişlerinde sivrilen bir yapı oluşmaya başlar. Eğer ki insan ile temas olursa can yakıcı olabilmektedir. ‘Kediler nankördür’ gibi bir yanılgı var ve sürekli olarak çoğu kişi tarafından sahiplerini de ısırdıkları söyleniyor. Bu koca bir yalan. Kediler sahiplerini ısırmaz. Bu durum çok nadir yaşanır. Eğer ki böyle bir an yaşanırsa da ortada haklı bir gerekçe vardır.

kedi-sahibini-neden-isirir-1
Kedi Sahibini Neden Isırır?

Kedilerin sahiplerini ısırma sebepleri:

 • Stres ve korku halleri
 • Oyun oynamak için
 • Kur amacıyla ısırma
 • Sevilmekten yorulunca ısırır
 • Şiddet gördüklerinde
 • Yüksek sesle bağırıldığında
 • Bir yerlerini yanlışlıkla ezdiğinizde
 • Hamilelik dönemlerinde yavruları savunmak için
 • Maması yerken yemeğine dokunursanız
 • Sinirli anlarında kaçamayacak alan bıraktığınızda

Kediler Sahiplerini Neden Isırır?

Kediler, sahiplerini ısırmayan evcil canlılardır. Çok nadir de olsa bazen böyle sorunsallar yaşanabiliyor. Ama unutulmamalıdır ki bir kedi durduk yerde kimsenin ayağını yada kolunu ısırmaz. Haklı gerekçesi olduğunda son çare bunu yapar. Kedi sahibini neden ısırır? diye merak ediyorsanız öncelikle onu kızdırmışsınızdır muhtemelen. Sinirlenmiş bir kedi avcı iç güdüleri gereği çevresindeki insanlara karşı saldırgan bir tavır sergileyebilir. Sadece bununla da sınırlı değil nedenleri. Sizler için temel sebeplerini araştırdık. Keyifli okumalar diliyoruz.

kedi-sahibini-neden-isirir-2
Kedi Sahibini Neden Isırır?

Stresli ve Korkmuş Kedi Sahibini Isırır

Stres kedi davranışlarını en çok olumsuz yönde etkileyen bir duygudur. Korku da aynı şekilde bunu tetikler. Ev içerisindeki bir durum onları strese sokuyor olabilir. Normal zamanlarda kedilerin davranışlarını önceden tahmin edebilir ve buna göre onlara yaklaşım sergileyebiliriz. Ancak stresli anlarında sürprize açık halleri vardır. Isırmak da bunlardan birisidir.

Yavrularını Korumak İster

Doğum yapmış kedi stresli, gergin, korkulu ve tedirgin bir hale bürünür. Bu minik patiler yavrularına aşırı bağlıdır ve onları korumak için yapamayacakları bir şeyleri yoktur. Böyle anlarda yavrularına yaklaşırken temkinli olmanızı öneriyoruz. Günümüzde kedi ısırmalarının %60’dan fazlası yavrular sebebiyle olmaktadır. Kedim beni çok seviyor diyerek özensizce doğumdan sonra hareket etmeyin. Aksi halde kedi sahibini neden ısırır? sorunsalıyla karşılaşabilirsiniz.

Şiddet Gördüklerinde Isırırlar

Bu canlılar genelde çok uysal olurlar. Ama insanlar tarafından şiddet görmeleri halinde vahşi iç güdüleri ortaya çıkar ve hemen buna karşılık verirler. Zaten bir kişi kedisine şiddet gösteriyorsa ‘Kedi sahibini neden ısırır?’ diye sormaya hakkı yoktur. Bu savunmasız ve bizlere muhtaç varlıklara lütfen güzel davranalım.

Ayaklarına Yanlışlıkla Basarsanız Canları Yanar

Ev içerisinde bu minik patilere öylesine alışırız ki çoğu zaman ayaklarımızın altında olabileceğini dahi unuturuz. Bu durum da istemeden de olsa patilerine basabiliriz. Canı yanan kedi refleks olarak pati atma ve ısırma eğilimi gösterir. Ama anlık bir ısırma olur bu. Daha sonra hemen yanınızdan kaçacaktır minik dostumuz.

Oyun Oynamak İçin Sahibini Isırır

Kediler çok oyuncudur ve sık sık sosyalleşmek için sahipleriyle oyun oynamak isterler. İlgisizlik durumunda bacağınızı ya da kolunuzu hafif bir ısırık darbesine maruz bırakabilir. Ama bu can yakma niyetiyle değil de bir ilgi çekmek için yapılan şiddette olmaktadır. İlgi çekmeyi başarınca da dişlerini etinizden çekecektir.

Aşırı Sevgi Isırmayla Sonuçlanabilir

Onları severken bazen dozu kaçırabiliyor insan. Öylesine çok seviyoruz ki canlarını yakabileceğimizi ya da onların sıkılacağını düşünmeyerek mıncık mıncık sevmeye başlıyoruz. Başta kediler de bunu memnuniyetle karşılıyor fakat artık oyunun bitme noktası geldiğinde devam ettirirsek biraz ters tepebilir. Oyundan sıkılan kedi sahibini ısırabilir.

Kedim Sürekli Isırıyor Sorunu

Uzun süre minik patiler ile iç içe yaşayan biri için ‘kedim sürekli ısırıyor’ sorunu kaçınılmaz bir durum olabilmektedir. Özellikle de aşırı oyuncu veya yavru kediler sahiplerini sık sık tatlı tatlı ısırmaktadır. Ama dişleri sivri olduğu için istemeden de olsa biraz can yakabiliyorlar. Kedisinin sürekli olarak ısırmalarından şikayetçi olan biri altında yatan sebebi keşfederek bunu gidermek için uğraşmalıdır. Aksi halde sözlü ya da fiziksel olarak onları eğitmeniz mümkün değildir. Yapacağınız her olumsuz hamle psikolojini kötü anlamda etkileyecektir. O halde kedi sahibini neden ısırır? sorusunu biraz daha detaylandıralım.

kedi-sahibini-neden-isirir-4
Kedi Sahibini Neden Isırır?

Kedim Kolumu Isırıyor

Kedilerin en çok ısırdığı bölgelerden birisi de kol kısımlarıdır. Çünkü genellikle onları severken ağız bölgelerine en çok burayı yakın tutarız. Oyun oynarken de sürekli kolumuza ya da kucağımıza alırız. Haliyle tatlı ısırmalarını buralara yapmaktadır minik pati dostlarımız. Eğer yanlışlıkla zarar görmek istemiyorsanız onunla ilgilenirken uzun kollu kıyafetler tercih edebilirsiniz. Böylece tırnak izlerinden de korunmuş olacaksınız.

Kediler Neden Ayaklara Saldırır?

Kediler sahiplerini ayaklarını çoğunlukla sevgi ısırması adı verilen bir yöntemle ısırır. Yani dişini değdirir ama dişlemez. Canınız yanmaz ama tedirgin olma ihtimaliniz de vardır elbette. Genelde bunları şirinlik yapmak, oyun oynamak için ya da ilginizi çekmek amacıyla yaparlar. Bazen de ayaklarına basarsanız anlık ısırma refleksi gösterirler. Hatta bu durum sıklaşınca ev içi yaşam biraz zor olabilir. Yürümekte zorlanırsınız ve yanından geçerken tedirgin olursunuz.

Kediler Sahiplerine Saldırır mı?

Saldırma ile ısırma çok farklı şeylerdir. Kediler sahiplerine elbette saldırmaz ama onu çaresiz bırakırsanız bu kötü son kaçınılmaz olacaktır. En çok da aşırı korku ve kaygı yaşatırsanız bu durumla karşılaşabilirsiniz. Saldırma bu şekildeyken ısırma genelde bir iletişim aracıdır kediler için. Elbette sempatik olanları için bu söylenebilir. Şiddetli olanları oldukça can yakıcı oluyor.

Kedi Isırmasına Çözüm

Kedi ısırması çözüm noktası, sorunun tespitiyle mümkün olabilir. Bu sorun doğru tedavi şekli uygulanırsa muhakkak ki çözüme kavuşturulmaktadır. Eğer kedim beni ısırıyor diyenler kervanındaysanız çözüm için biraz emek harcamanız gerekecek. Öncelikle unutmayın ki ani hareketler ya da agresif tavırlar bu sorunu çözmez daha da kökleştirir. Çünkü kediler çok inatçı canlılardır. Baskı ile onları eğitemezsiniz. Peki nasıl çözülür? Kedi ısırmasından kurtulmanın yolu nedir? İşte cevabı…

 • Hareketlerini çok iyi bir şekilde gözlemleyin. Ondaki bu davranış değişikliğinin sebebini bulun ve stresine yol açan faktörleri ortadan kaldırın.
 • Yavruluktan itibaren sizde ise bu dönemlerde ısırmalı oyunlar oynamaktan kaçının. Eğer alıştırırsanız büyüyünce de aynı oyunları oynamak isteyecektir ve sizi ısıracaktır.
 • Kısa kıyafetliyken oyun oynamamaya ve sevmemeye özen gösterin.
 • Eve bir yabancı geleceği zaman tedirgin oluyorsa bu süreçte onu başka bir bölüme alabilirsiniz.
 • Kesinlikle cezalandırmayın. Bunun yerine sevgi dolu bir yaklaşım ile yaklaşın.
 • Aşırı sinirli oldukları anlarda köşeye sıkıştırmayın. Her zaman onlara kaçacak bir alan bırakmaya özen gösterin.

 

İlginizi çekebilir: Kedilerde Tüy Yumağı – Önlemek İçin 6 Yöntem

Similar Posts