Kedi Sahibini Neden Yalar? | Kedi Yalamasının 8 Sebebi

kedi-sahibini-neden-yalar-2

Kedi sahibini neden yalar? Sorusuyla kimi zaman karşılaşır pati dostları. Günümüzde kedilerin en sevimli ve gizemli canlılar olduğu herkesçe kabul edilir. Onunla yıllarca aynı evde yaşayan bir bireyin bile henüz daha keşfedeceği çok davranış vardır. Yani anlamanın yaşı yoktur diyebiliriz. Anlamak için çabalamayanlar içinse kediler bir nankör canlıdır. Oysa ne de hatalı bir düşünce ve yaklaşım.

Kediler asil canlılardır. Kendi özgürlüklerine düşkün olmalarıyla bilinirler. Fakat çoğu zaman sahipleriyle oyunlar oynamak, birlikte sosyalleşmek isterler. Kimi kedi bunu sık isterken bazısı da oyunlardan pek hoşlanmaz. Onlar da biz insanlar gibi farklı karakter, eğlence, duygu yapılarına sahiptir. Ama bu duygu ve isteklerini ifade ediş biçimleri bize nazaran çok farklıdır. Yalamaları da bunlara bir örnek. Hiç ummadığınız anda elinizde pütür pütür bir şey hissedersiniz ve bu kedinizin sizi neşeyle yalamasıdır. Peki ama kedi sahibini neden yalar? İşte tam da bu konuyu işleyeceğiz yazının devamında. Keyifli okumlar.

kedi-sahibini-neden-yalar-1
Kedi Sahibini Neden Yalar?

Kediler Sahibini Neden Yalar?

Kedim yüzümü yalıyor diyorsanız bunun mutlaka bir anlamı olduğunu da bilmelisiniz. Minik dostlarımız rasgele hiçbir davranış sergilemezler. Onların biz insanlar gibi yaşam döngüleri çok daha azdır. Eğer ki minik dostunuz yanınıza geliyor ve elinizi, yüzünüzü ya da kıyafetlerinizi yalıyorsa aslında size vermek istediği bir mesajı vardır. Peki ama bu mesaj nedir? Kedi sahibini neden yalar? Buyrun minik dostlarımızı daha yakından anlayalım.

kedi-sahibini-neden-yalar-3
Kedi Sahibini Neden Yalar?

Kendini İfade Etmek İçin Yalar

Kediler bir dertleri ya da istekleri olduğunda bunu en çok yalayarak sahibine iletmeye meyilli canlılardır. Ama buna tek bir sebep yüklemek mümkün değil. Çok sayıda faktörü barındırmaktadır bu yalama işlemi. Bunu doğru bir şekilde tespit etmek ise size düşer.

Kediler Sosyalleşmek İçin Yalar

Çoğu kedi sahibi evcil hayvanı onu yalıyor diye kirli olduğunu düşünür. Bunda kedilerin kendilerini temizlemek için yaladıklarının payı büyüktür şüphesiz. Ama siz kirlisiniz diye yalanmazsınız. Aslında bu aranızda güçlü bir bağ kurmak için yapılan sosyalleşme yöntemidir. Minik dostunuz yalayarak aranızdaki kokuları değiş tokuş yapar.

Yalayan Kedi Sevgisini İfade Ediyordur

Çok duygusal ve sevgi dolu canlılar ile karşı karşıyayız. Özellikle de insanlar ile aralarında kısa sürede çok sıkı bağlar kuruyorlar, zaman geçtikçe bu bağlar artık en üst seviyelere ulaşıyor. Sevdiklerini de bu yolla yani yalayarak göstermek istiyorlar. Bu esnada siz de onun başını okşayabilirsiniz.

Stres Atmak İçin Kediler Yalar

Evcil hayvanlar sık sık strese girmektedirler. Bu dönemlerinde ise çoğunlukla biraz sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Sahiplerini sürekli yalaması da bundandır. Bunu yaparak aslında bir nevi rahatlama ve stres atma yöntemi uyguluyor anlamına gelir.

Kediler Oyun Amaçlı Sahiplerini Yalar

Kedilerin en büyük sosyalleşme şekli sahipleriyle oyun oynamaktır. Bunu sürekli yapan kedi mutludur, aksi haldeki bir pati ise çok mutsuzdur. Eğer ki gelip durduk yere sizi yalıyorsa oyun vakti gelmiş demektir. İhmal etmeyiniz.

Bölgesel Sınırları Belirlemek İçin Yalar

Kedilerin yaşam döngüsünde bölgesel sınır belirlemek çok önemlidir. Hem kendilerini güvende hissetmek hem de hakimiyet duygusunu sağlamak için sık sık alan işaretlemesi yaparlar. Elbette bunu da yalayarak gerçekleştirirler. Dillerinin üstündeki bezlerde insanların alamadığı ama diğer canlıların net olarak duyduğu koku bezeleri var. Aslında her yalamanın ardından o bölgeye koku bırakır.

Elinizde İlgisini Çeken Bir Koku Olduğunda Yalar

Biz insanlar gündelik hayatımızda sıklıkla farklı kokulu şeylere temas ederiz. Kimi zaman da bu kokular kedilerin ilgisini çok çeker ve size kafayı takar. Sürekli gelip elinizi yalamak ister. Buna en çok sebep olan şeyler ise et, tavuk ve balık gibi yemekleri yaparken elimize kokularının sinmesidir. Eğer kediniz peşinizden ayrılmıyor ve sürekli yalamak istiyorsa ellerinizi güzelce yıkamanızı öneriyoruz.

Kediler Canı Acıdığında Sahibini Yalar

Son olarak bu ihtimali ve olasılığı da göz önünde bulundurmakta fayda var. Çünkü bu pati dostlarımız canları yandığında acılarını içlerine gömmeleriyle meşhur canlılardır. Sahiplerine neredeyse çoğu kez hiçbir şey belli etmez. Ama dayanılamayacak bir noktaya ulaşırsa acı ya da ağrı gelip sizi yalayarak mesaj vermek ister. Eğer ki tüm seçenekleri gözden geçirmenize rağmen kedinizin sürekli sizi yalama nedenini çözemiyorsanız mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız. Kedi sahibini neden yalar? sorusunun yanıtını da böylece vermiş olduk. Şimdi diğer merak edilen hususlara göz atacağız.

Kedi Yalamasının Faydaları

Kedi ya da kediler ile aynı yaşam alanında bir ömür sürdüren bireylerin, hiç kediyle yaşamayan kişilere oranla avantaj ve fayda sahibi olduğu bilinir. Bugün yapılan birçok bilimsel araştırma göstermiştir ki kedilerin insanlara hem manevi hem de sağlık yönünden faydası var. Kedi yalamasının faydaları ise manevi boyuttadır. En önemli etkisi de stres ve gerginlik azaltma yönündedir. Peki ama nasıl? Detaylara geçelim.

kedi-sahibini-neden-yalar-4
Kedi Sahibini Neden Yalar?

Kedi terapisi diye bir gerçek var hayatımızda. Minik dostlarımızla geçen her saniye stresimizi azaltıyor, kaygılarımızı dindiriyor, gerginliklere son veriyor. Örneğin gün içinde çok sinirli bir telefon görüşmesi yaptınız ve hayli gerginsiniz. O sırada kediniz bir anda gelip elinizi yalamaya başlasa ve kafasını kolunuza sürtse ne hissedersiniz? Elbette cevabını çok iyi biliyorsunuz. Huzur bulur ve stresi bir anda unutuverirsiniz. İşte kedi yalamasının faydası tam olarak budur.

Kedi Yalaması Cilde İyi Gelir mi?

Çok merak edilen bir konu olsa da hemen belirtelim ki cilt sağlığına kedi yalamasının herhangi bir katkısı ya da etkisi yoktur. Yani bu olaydan cildinize hiçbir fayda sağlamazsınız. Onların faydası ruh sağlığınızadır. Bunu da çok etkili ve güzel bir şekilde yaparlar.

Kedi Yalamasının Zararları

Bazı insanlar kedilerin yanlarına yaklaşmasından dahi çekiniyor ve sıkılıyor. Bu tür kişiler için kedi yalamasının zararları hep merak ediliyor. Ama kesin olarak söyleyebiliriz ki böyle bir zarar yok. Bilimsel hiçbir veri kedi yalamasının zararları hakkında bize yön göstermez. Aksine, sayısız yararından bahseder bulgular. Kısacası kedi sahibini neden yalar? sorusunun aslında bir diğer yanıtı da o kişiye fayda sağlamak içindir diyebiliriz.

Kedilerin Dili Pis mi?

İnsanlar kedilerin dili kendilerine ya da çevredeki objelere temas edince bazen panik olarak kedilerin dili pis mi? diye düşünebiliyor. Bu gayet doğal çünkü sürekli bu organlarıyla kendilerini temizliyorlar. Ama uzmanlara göre dillerinin yüzeyindeki özel yapı sayesinde ne kadar mikrop ya da bakteri diline değsin, yine de burada kalmalarını önlüyor. Yani kedilerin bili çok temizdir. Eğer ki sizi yalarsa bundan iğrenmenize ya da çekinmenize gerek yoktur. Herhangi bir bakteri ya da mikrop kapmazsınız.

Son olarak kediler ile bir dostluğunuz var ve onlar ile aynı evde yaşıyorsanız, minik patilerin yalama sebeplerini iyi analiz etmenizi öneriyoruz. Zaten önünüzde birkaç seçenek var. Hangisinin sebebiyle yaladığını bulmak çok zor olmayacaktır. Onları ne kadar iyi anlarsak, birlikte mutlu yaşamın da kapılarını aralamak o derece mümkün olacaktır.

 

İlginizi çekebilir: Kedi Sahibini Neden Isırır?

Similar Posts