Kedi Sahibini Tanır mı? | Kedinizin Sizi 4 Tanıma Yöntemi

kedi-sahibini-tanir-mi-4

Günümüzde kedi sahibi olmak isteyen ya da bir kedi ile yaşam sürdüren herkes, ‘kedi sahibini tanır mı?’ sorusunu merak etmektedir. Ne de olsa insan, çok sevdiği bu evcil canlıların kendilerine karşı nasıl bir duygu besledikleri merak eder her zaman. Genelde umursamaz ve tanımaz tavırlar sergiledikleri için de tanınıp tanınmama konusu daha da değere binmektedir. Biz de bu merak kayıtsız kalamazdık ve çok detaylı bir şekilde ele aldık. Bakalım gerçekten de kediler sahiplerini tanımaz mı?

Kedilerin umursamaz bir tavra sahip oldukları doğrudur. Hatta bu durum sahipleri tarafından ‘acaba kedim beni tanımıyor olabilir mi?’ düşüncesine bile düşürebiliyor. Ama bu onların içlerinde sevimli ve sahiplerini önemseyen bir ruh olduğu gerçeğini değiştiremez. Ve evet, kediler kesinlikle sahiplerini tanır. Yapılan çok sayıda araştırma ile bu sıkı bağ bilim insanlarınca kanıtlanmıştır. En basit örneğiyle uzun bir seyahat sonrasında eve döndüğünüzde doğrudan ayaklarınıza sırnaşması ve sevimli miyavlamalar yapması bu tanışıklığın bir kanıtı niteliğindedir.

kedi-sahibini-tanir-mi-1
Kedi Sahibini Tanır mı?

Her insan birlikte yaşadığı ve çok sevdiği canlının kendisini tanımasını ister. Kedi sahibini tanır mı? sorunsalı da bu isteğe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Gösterilen sevginin, emeğin ve şevkatin boşa gittiğini düşünmek kimsenin istemeyeceği bir durumdur haliyle. Ama gönlünüz ferah olsun. Zira pati dostunuz sizi tanıyor ve çok seviyor. Bunu yazının devamında detaylarıyla göstereceğiz size. Keyifli okumalar dileriz.

Kediler Sahibini Tanır mı?

Evcil hayvanlar genelde sahipleriyle aralarına mesafe koyan canlılardır. Bu sebeple günümüzde kediler için nankör tabiri hatalı olarak çok sık telaffuz ediliyor. Bu durum bir nankörlük değil, bir canlı karakteristik özelliğidir. Nasıl ki insanları diğer canlılardan ayıran davranış çeşitleri var, kedileri de özel kılan davranışlar bulunmaktadır. Kedi sahibini özler mi? sorusuna dönecek olursak da evet, özler diyebiliriz gönül rahatlığıyla. Çünkü böyle bir durum olmasaydı binlerce yıllık insan kedi ilişki bağı korunamazdı. Tek taraflı bir tanıma ile böyle uzun bir tarihsel süreci yakalamak imkansız olurdu.

kedi-sahibini-tanir-mi-2
Kedi Sahibini Tanır mı?

Kediler Sahiplerini Sesinden Tanır

Ses, kediler için en önemli iletişim ve algılama yöntemidir. Aşırı zeki canlılardır ve sesleri hafızalarına kazıyabilirler. Diyelim ki kalabalık bir ortamdasınız ve kedinize seslendiniz. Hemen kulaklarını dikeltip size döndüğünü göreceksiniz. Ayrıca ev içerisindeki tüm kişilerin seslerine farklı tepkiler vermektedirler.

Kediler Sahibini Kokusundan Tanır

Doğadaki tüm canlılar için koku iyi bir tanıma, algılama, sezme aracıdır. İnsanlar ile kedilerin ilişkisinde de önemli yer tutar. Kokular sayesinde patiler insanların kim olduklarını ayırt edebiliyor. Örneğin görme kaybı yaşayan bir kedi ev içerisinde yabancı kişiler dahi olsa sahibini kokusundan bulup ayaklarına sürtünebiliyor.

Hareketlerden Sahiplerini Tanırlar

İnsanların günlük rutin döngüleri ve tekrarlanan davranışları var. Kediler çok iyi birer gözlemcilerdir ve bu rutin döngüleri izleyerek hafızalarına kaydederler. Örneğin yürüyüşlerinizdeki adım senkronizasyonunu ezberlerler. Ev içerisinde kimin yürüdüğünü görmeden dahi anlayabilirler. Diğer bir örnek olarak da diyelim ki bilgisayar başında çalışan birisiniz. Klavyeden çıkan sesleri duyan kedi, orada sizin olduğunuzu bilir. Ya da ev hanımıysanız ve buzdolabını en çok siz kullanıyorsanız, kapak her açıldığında orada sizin olduğunu kediler görmese de bilirler.

Kediler Sahibini Kıskanır

Kedileri soğuk ve burnundan kıl alma canlılar sanmayınız. Evet, kendilerine has asil duruşları var ama içten içe çok duygusal ve aşırı derecede kıskançtırlar. Bunu anlamak çok kolay. Eğer ki eve yabancı biri ya da evcil hayvan gelirse davranışları sertleşir. Ayrıca sürekli yanınızda, bacaklarınızda dolanır. Bu ciddi bir kıskançlık göstergesidir. Aynı zamanda da sahiplerini tanıdığını bize en iyi şekilde gösterdikleri olaydır.

Kedi sahibini tanır mı? konusunda cevap görüleceği üzere evet olacak. Birlikte yaşadığınız pati dostlarınız kesinlikle size karşı kayıtsız değil. Evet, çoğu zaman kibirli ve umursamaz gibi tavırları olabilir ama bu onların doğasında olan bir şey. Belgesellerde gördüğünüz büyük yırtıcı kedileri izlerken bunu daha iyi anlayacaksınız. Kedilerin ataları doğal hayatlarında oldukça sert, umursamaz ve dik duran canlılar. Bu sebeple pati dostlarımızı bu şekilde kabullenmeliyiz.

Kediler Sahiplerini Nasıl Tanır?

Evcil hayvanlardan en çok sahiplenilen canlı olan kediler, tıpkı köpeklerde olduğu gibi ayrılık kaygısı yaşamaktadırlar. Haliyle sahiplerini tanıyorlar ki böylesine bir kaygı içerisine giriyorlar. Uzun süreli ayrılıklarda sahibine olan özlemi yücelir ve buna bağlı olarak depresyona girebiliyorlar. Nasıl tanıdıklarına gelecek olursak en güçlü duyuları olan koklamayı bu iş için kullanmaktadırlar. Bilindiği üzere kedilerin koku alma duyuları çok üst seviyelerdedir. Sahipleri daha eve gelmeden sokaktayken bunu hissederler ve hemen kapıya yönelirler. Tanımadığı bir canlı için neden böyle bir hareket yapsın ki…

kedi-sahibini-tanir-mi-3
Kedi Sahibini Tanır mı?

Bilimsel veriler de kedilerin sahiplerini kok yolu ile çok rahat tanıdığını doğruluyor. Ülkemizdeki önemli bilim insanlarından Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yaptığı araştırmaları yakın dönemde kamuoyu ile paylaştı. Doktor Tarhan’a göre kedilerin insanları tanımakta kullandıkları en önemli duyuları koku almaları. Evet, kokular ile tanıyıp biz insanlara bağlanıyor minik dostlarımız. Bu kokular hormon yardımıyla açığa çıkıyor. Fakat insanların algılaması imkansız bir özelliğe sahip. Diğer canlılar alabiliyor ama insanlar hissedemiyor bu kokuyu.

Kedim Beni Tanıyor mu?

Kedileri öylesine çok yürekten seviyoruz ki onların bizi tanımama ihtimalinden çok korkuyoruz. Çünkü onlara verdiğimiz değerin bilinmesi bizleri mutlu etmektedir. Öncelikle kesin olarak söyleyelim ki kediniz sizi tanıyor. Hatta sizi sandığınızdan çok daha iyi tanıyor. Bu gerçeği her zaman göz önünde bulundurun ve onlara fazlasıyla değer verin.

Kedim Beni Anlıyor mu?

Tanımak ile anlamak farklı bir kavramdır. Evet, kediler sahiplerini iyi tanır ama anlama kısmında durum biraz değişiyor. Bu sorunun yanıtını net olarak bilemeyiz elbette. Fakat sandığımız kadar anlaşılıyor olma ihtimalimiz düşük. Basit ve temel duyguları anlar kediler. Örneğin onlara olan sevginizi ya da duyduğunuz öfkeyi kolaylıkla anlayabilir. Lakin karşısına geçip yaptığınız konuşmalarını anladıklarını söylemek elbette mümkün değildir. Yine de biz anlaşıldığımızı varsayarak onlarla sohbet etmeye devam edebiliriz.

Kedi Sahibini Nasıl Görür?

Belki de insanların en çok merak ettiği konudur evcil hayvanlar ile ilgili. Kedi sahibini nasıl görür? Elbette bu konuda çok fazla bilgi akışı var. Hatta bunların çoğu spekülatif diyebiliriz. Öncelikle görüş açılarına değinmekte fayda var. Minik patilerin görüş açısı 200 derecedir. Yani insanlardan 20 derece daha geniş bir bakış açısına sahiptir. Ayrıca kediler renkli görebiliyor. Onların siyah beyaz gördükleri bilgisi tamamen hurafe. Göz kornealarında kırmızı, mavi ve yeşil renk algılayıcılar vardır. Biz insanlarda da durum aynen böyledir.

Kedilerin insanları nasıl gördüğü ise gizemini koruyor. Bu konuda çok fazla yorum var. Kimisine göre biz insanlar gibi net olarak görüyorken bazıları da parazitli bir görüntüye sahip olduklarını düşünüyor. Ne yazık ki henüz bilim bu soruya yanıt verecek düzeyde değil. Ama araştırmaların sürdüğünü ve yakın vadede cevap alınmasının beklendiğini söyleyelim.

 

İlginizi çekebilir: Kedi Sahibini Neden Yalar?

Similar Posts