Kedi Sahibini Unutur mu? | 4 Maddede Bilimsel Açıklama

kedi-sahibini-unutur-mu-4

Kediler ile iletişim kurmak aslında sanıldığından da zordur. Bundan ötürü de sıkça kedi sahibini unutur mu? konusu gündeme gelir sahipler tarafından. Bu kimi zaman birlikte yaşarken kimi zaman da eski sahiplik durumunda merak edilmektedir. Hemen söze kedilerin sahiplerini unutmayacağını belirterek yazıya başlayalım. Her ne kadar umursamaz bir tavırları var gibi görünse de güçlü bir hafızası olan canlılardır. Bir kere bağlandıkları kişiyi asla yaşamları boyunca unutmaz. İsterse bu ayrılık yıllar sürsün bu durum değişmez.

Kedilerin hafızası için genelde fil hafızası tabiri kullanılır. Bu doğru da bir tespittir. Ama kısa süreli hafıza konusunda çok da iyi olduklarını söylemek mümkün değil. Bu alanda global düzeyde çok sayıda araştırma yapıldı ve sonuç olarak kısa süreli hafızalarının iyi olmadıkları kanısına varıldı. Çünkü bu onların doğasında vardır. Hayatta kalmak adına kısa süreli hafızaya ihtiyaç duymazlar hiçbir zaman. Uzun süreli akılda tutmada iyi oldukları için de sahiplerini unutmazlar.

kedi-sahibini-unutur-mu-1
Kedi Sahibini Unutur mu?

Kedilerde ilişkisel hafıza adı verilen bir akılda tutma sistemi vardır. Hayatta kalmak için bu tekniği kullanırlar. Örneğin yemek saati olmamasına rağmen konserve tıkırtısı çıkarılırsa kedi hemen ilişkisel hafızasını kullanarak yemek yemeye gelir. Sahiplerini hatırlamada da bu ilişkiselliği kullanmaktadırlar. Bizim zihnimiz gibi çalışmaz beyinleri. Sahibini hatırlamak için tetikleyici faktörler olması gerekli. Yazının devamında bunları inceleyeceğiz. İşte kedi sahibini unutur mu? sorusunun detaylı yanıtı.

Kediler Sahiplerini Unutur mu?

İnsanlar, evcil hayvanlarını çok sever. Bu sevgiden ötürü de unutulmak istemezler haliyle. İster ayrılık yaşansın isterse de birlikte kalınsın bu istek değişmez. Peki gerçekten de kedi sahibini unutur mu? Kesin olarak unutmaz diyebiliriz. Ama bunun yaşanması için de tetikleyici faktörlere, hususlara ihtiyaç duyulur. Örneğin şöyle anlatalım. Uzun yıllar yaşadığınız bir kediyi gün gelince terk eder giderseniz. Kediniz sizi hatırlamaz. Evet, böyle anlarda unutulursunuz. Lakin geri dönüp de onun ilişkisel hafızasını tetiklerseniz hemen hatırlayacaktır sizi. Bu nasıl mümkün olabilir? İşte detaylar…

kedi-sahibini-unutur-mu-2
Kedi Sahibini Unutur mu?

Kediler Sahibinin Kokusunu Unutmaz

Evcil hayvanlarda koku duyusu ve hafızası çok gelişmiş seviyelerdedir. Uzun vadeli hafızalarında koku sağlam bir yer edinir. Eğer ki kediniz ile kokunuzu bırakacak kadar uzun vakit geçirirseniz bu onun hafızasında sağlam bir yer edinir. Sizi unutabilir ama kokunuzu unutmaz. Eğer sürekli yanlarındaysanız ilişkisel hafızasını sürekli aktif tutarsınız ve böylece unutulmamış olursunuz. Ayrıca şunu da belirtelim. 10 günlük bir tatile çıktığınızda bir süre sonra pati tarafından unutulacaksınız. Ama eve geri döndüğünde sizi kısa bir süre koklayacak ve ilişkisel hafızası aktif hale gelecek. Dostunuz böylece sizi yeniden hatırlayacak.

Kediler İyi Bir Ses Hafıza Deposudur

Kokudan sonra en çok akılda kalıcı unsurlardan birisi de ses titreşimleridir. İyi bir dinleyici ve dinlediklerini de iyi bir depolayıcı özellikleri var. Ev içerisinde her bireyin ses tonuna farklı bir yaklaşımı olur minik dostlarımızın. Ne kadar uzakta olursanız olun duyacakları şekilde seslenirseniz hemen çıkıp sizi bulacaktır. Kedi sahibini unutur mu? diye merak ediyorsanız onlara evde yabancı biri varken sırayla seslenmeyi deneyin. Hanginizin sesine tepki verip yanına geldiğini görünce kesinlikle şaşıracaksınız. İşte bu davranışı tetikleyen şey de kesinlikle ilişkisel hafızanın tetiklemesiyle olmaktadır.

Kediler Gördükleri Kötülüğü Asla Unutmaz

Kediler için kindar derler. Bu koca bir yalan. Ama bir patiye eziyet edilirse işte o zaman bu söz doğru çıkar. Çünkü bu canlılar kesinlikle gördükleri kötülüğü ve bunu uygulayan kişiyi unutmazlar. Belki kısa süreli hafızaları iyi olmadığı için unuttuklarını düşünebilirsiniz fakat ilişkisel hafızalarını dürtecek bir tetikleme olursa yaşadıklarını hatırlar. Aslında bu bize sahibini hatırladığını da gösterir. Fakat Kedi Sevgisi platformu olarak minik dostlarımıza her zaman güzel davranılmasını ve onların yardıma muhtaç canlılar olduğunun unutulmamasını diliyoruz. Zaten iyi yürekli her insan bu şekilde bir yaklaşım sergiler. Aksi durumlar kötü kalplerin dünyasını yansıtır.

Duygusal Açıdan Sahiplerini Asla Unutmazlar

Diğer bir detay da kedilerin duygusal bir hafızasının olduğudur. Kimi zaman hafıza yönünden unutulma gerçekleşebilir. Ancak duygusal yönden asla bu durum yaşanmaz. Örneğin bir tas su verdiğinizde ya da mama kabını tazelediğinizde artık bu canlılar için unutulmaz ve sevgi duyulan bir kişisinizdir. Çünkü size hemen duygusal bir bağ kuracaktır. Çoğu bilimsel tez bunu gözler önüne sermiştir. Süreklilik de önemlidir bu konuda. Örneğin bir mama verenle aylarca mama veren kişinin duygusal hafızası aynı değildir. Elbette uzun süre birlikte yaşadıkları kişiler için hafızalarında daha fazla yer ayırmaktadırlar.

Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?

Kimse birlikte yaşadığı ve çok sevdiği bir canlı tarafından unutulmak istemez. Hele ki bu canlı artık bir evlat yerine geçecek sevgi düzeyine ulaştıysa durum daha da önem kazanır. Çoğu insan kedisi tarafından unutulmaktan korkar. Fakat böyle bir şey yok. Daha önce de belirttik. İlişkisel hafızasına bir defa kazındığınızda artık ömrünün sonuna kadar sizi unutmaz. Kokunuz, sesiniz ve sevginiz unutulmamanın en önemli anahtarlarıdır.

Kedi sahipleri genelde tatile çıkacakları zaman bu korkuya kapılırlar. Sıkça kedi sahibini unutur mu? ve ne kadar sürede unutur? gibi sorularla meşgul olurlar. Bunun bir süresi yoktur. Kediniz sizi 10 gün tatile gittiğiniz diye aklından çıkarmaz. Aksine yaşadığı ağır özlemden dolayı çok daha fazla aklında olursunuz. Bir de kedilerin sahiplerini değil yaşadıkları alanı sahiplendiği gibi yanlış bilgi var. Bunun hatalı olduğunun kanıtı da bir kedinin başka bir sahibe verildiğinde yaşadığı uzun süreli depresyondur. Çoğu kedi bu depresyonu uzun süre atlatamaz. Çünkü eski sahibini çok özler. Haliyle hatırlamadığı birini özlemesi de mümkün değildir.

kedi-sahibini-unutur-mu-3
Kedi Sahibini Unutur mu?

Kedilerde Koku Hafızası Nedir?

Aslında bu hafıza türü insanlarda da var. Fakat bizdeki duyular çok azdır. Kedilerde ise koku ile beyin ilişkisi çok güçlüdür. Bizler gördüğümüzü beynimize kazırız evcil hayvanlar ise kokladıklarını hafızalarına depolar. Bu bilimsel tezler ile de kesin olarak kanıtlanmıştır. Zaten yeni bir eve girdiklerinde hemen etrafı her yeri didik didik koklamaya başladıklarını görürsünüz. Bu uygulama ile hafızalarında çevrenin bir haritasını çıkarırlar. Ayrıca eve yeni gelen bir misafir olması durumunda da detaylı bir koklama gerçekleştirirler. Bu da o kişi hakkında fikir sahibi olmalarını sağlar.

Kedim beni unutmasın, diyorsanız yapmanız gereken aslında günlük rutinleri akışına bırakmaktır. Örneğin kediniz sizi koklamak istediğinde onu elinizle itip uzaklaştırmayın. Çünkü patiler bunu çok sık yapmazlar. Yaptıklarında da ilişkisel hafızalarını tazeliyorlar demektir. Bırakın dilediği kadar koklasın ve sizi hafızasına kazısın. Zaten bu maksimum 1-2 dakika sürecektir. İstediği doneleri aldıktan sonra yanınızdan uzaklaşacaktır.

Evet, bu yazımızda kedinin sahibini asla unutmadığını ve unutmak için de bir süre olmadığını detaylıca öğrendik. Evinizdeki ya da mahallenizdeki kediler ile ilişki kurarken artık bu bilgiyi göz önünde bulundurabilirsiniz. Sevginizi göstermekten çekinmeyin. Ayrıca unutulmamalıdır ki bazen sevgi karşılık beklemez. Belki de sevginin özü bu şekilde yapılınca ortaya çıkar. Kim bilir…

 

İlginizi çekebilir: Kedi Sahibini Neden Yalar?

Similar Posts