2022 Yılında Kedi Sahiplenme Nasıl Yapılır?

qtet

Kedi sahiplenme belki de bu hayatta yapacağınız en doğru kararlardan biri olabilir!

Kediler, insanlığın varoluş tarihinin neredeyse ilk anından bu yana hayatlarında yer alan varlıklardır. Günümüzde ise bu oranlar en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Hemen hemen her evde, sokakta ve mahallede yaşayan kediler toplum psikolojisinde de önemli bir role sahiptir.

Özellikle yalnızlık duygusu yaşayan bireyler için tam bir terapi görevine sahiptir. Peki kedi sahiplenme nedir? Kedi sahiplenme nasıl yapılır? Bu yazımızda soruların yanıtlarını detaylıca ele aldık…

Neden Kedi Sahiplenilmeli? Kedilerin Sahiplenme Nedenleri Neler?

kedi-sahiplenme
Kedi Sahiplenme

Temel olarak incelendiğinde kediler yaşanılan alanların gerçek sahipleridir. Zira insanoğlu zamanla yayılım göstererek birçok canlının olduğu gibi kedilerin de yaşam alanlarını işgal etmiştir. Bu sebeple insanların kediler ile ortak yaşama geçmesi hayli kolay olmuştur.

Yaşadığımız yüzyılın en büyük problemlerinden biri olan bireyselleşen toplum kavramı ve buna paralel olarak ortaya çıkan asosyallik, insanlarda birtakım yeni arayışlar güdüsünü tetikledi. Özellikle dünya genelinde son yıllarda yalnızlaşmanın ve mutsuzluğun oranı hayli artmış durumdadır.

Böylesine keyifsiz geçen yaşamı bir nebze renklendirecek çözüm olarak kedi dost edinme olgusu ortaya çıktı. Çünkü bir insanın en temel ihtiyaçlarından birisi sosyalleşmektir. Gündelik hayatında yaşam kaygısı dolayısıyla bu sosyalleşme çoğu zaman yeteri seviyede gerçekleştirilememektedir. Bu noktada iyi bir ev arkadaşı, yaşam dostu olan kediler harika bir seçenektir.

Kedi sahiplenme eyleminin birçok yolu vardır. Barınaklar, sokaklar ve ücretli sahiplenme yöntemleri bunlar arasında en popüler olanlarıdır. Yazının devamında bu unsurları ele alacağız.

Kedi Sahiplenme Nasıl Yapılır? Kedi Sahiplenme Ücretsiz Yolları!

Kedi sahiplenme nasıl yapılır sorusu gündelik hayatta bireylerin sıkça öne çıkardığı sorunsallardan biridir. Bu konuyu etik ve etik dışı olarak ikiye ayırmakta fayda var. Etik kedi sahiplenme oldukça basittir. Bilindiği üzere kediler neredeyse her sokakta ve mahallede bulunan canlılardır.

Yaşamlarını binalar arasında geçirmek için mücadele veren bu minik dostlardan birisini sahiplenmek için hiçbir kısıtlama yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken husus sahiplenilen kedinin mutlaka bir veteriner tarafından muayene edilmesi gerektiğidir. Zira sokak kedilerinde bakteri ve parazit gibi sağlık sorunları gözlemlenebilir.

Etik kedi sahiplenme işinin diğer unsuru da barınaklardır. Günümüzde gönüllülerin kurduğu birçok kedi barınağı mevcut. Buralardan herhangi bir ücret ödemeden kolaylıkla kedi sahiplenebilir. Ayrıca bakımları düzenli yapıldığı için herhangi bir veterinere götürülmelerine de gerek yoktur.

kedi-sahiplenme

Ücretli Cins Kedi Sahiplenme

Kedi sahiplenme isteyen bireylerin en sık tercih ettiği yöntemlerden birisi de ücretli sahiplenmedir. Etik dışı kedi dost edinme olarak nitelendirilen bu yöntemi tercih edenlerin sayısı hayli fazladır.

Genellikle cins kediler bu yöntem ile sahiplendirilir ve belli bir ücret ödenmesi gerekir. Devletler tarafından ücretli kedi alma yöntemi yasaklanmış olsa ne yazık ki tam anlamıyla önüne geçilmiş değil.

Yetişkin Kedi mi Yavru Kedi Sahiplenme mi?

Kişiler ücretsiz kedi sahiplendirme yapmadan önce iki durum arasında kalmaktadır: yetişkin ve yavru kediyi dost edinme. Eğer bir şekilde bir kedi yuva arıyor durumda ise aslında gerçek hayvanseverlerin yavru ya da yetişkin olduğu fark edilmez. Çünkü kedinizin bulunması sizin yeterli olacaktır.

Yalnız burada ayrım yapmanız gerekiyorsa; uzun süreli sahiplenme yapmak istiyorsanız yavru kedi seçimi daha doğru olacaktır. Burada yavrunun anne sütünden ayrılmış olduğu büyüklüğe gelmesi gereklidir. Bunun dışında acil bir sahiplenme söz konusuysa yetişkin kedi de sahiplenebilirsiniz. Büyük bir fark olmayacaktır.

kedi-sahiplenme

Engelli Kedi Sahiplenme Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Engelli kedinizin bulunması sizin için sorun değil ya da öncesinde deneyimliyseniz büyük bir sorun yaşamazsınız. Aksine günümüzde engelli olduğundan terk edilen kedilere yeni ve sıcak bir yuva olabilirsiniz.

Engelli kedi sahiplenme seçeneğinde bulunmadan önce:

  • Sağlıklı kediler gibi hareket etmeyeceği farklında olunmalı.
  • Engelli kedilerin bakımında ekstra dikkatli olunmalı.
  • Veteriner kontrollerini daha sık tutmalısınız.
  • Eğer sağlıklı bir kedi besleme deneyiminiz dahi yoksa kolay kolay tercih etmemelisiniz.
  • İlginizi daha fazla hissettirmelisiniz.
  • Mümkün mertebe ihtiyaçlarını karşılayamayacakları için sürekli evde ve yanında bulunmalısınız gibi noktalara dikkat ederek karar vermelisiniz.

kedi-sahiplenme

Satın Alma Sahiplen!

Ülkemizde ve dünya genelinde milyonlarca kedi bulunur. Bu sahipsiz kediler zorlu sokak şartlarında hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Sıcak bir yuva, sevgi ve gıdaya ihtiyaç duymaktadırlar.

Hal böyleyken ücretli kedi dost edinme ne yazık ki hatalı bir yaklaşımdır. Tam da bu konuda geçen hadislere göre Hz. Muhammed’in de (sav) kedi sahiplendiği bildirilir. Peygamberimiz bu kedinin ismini ise Müezza koymuştur.

Ayrıca ücretli kedi sahiplenme, cins kedi üretimini arttırmaktadır. Ve türünün devamlılığı olmaması gereken kedilerin satılmak için soylarının devam ettirilmesi olumsuz bir durumdur. Örneğin Scottish Fold cinsi kediler de bunlardan birisidir. ‘Scottish Fold Kedi Irkı’ başlıklı yazımızı okuyarak konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Dilerseniz Kedi Sevgisi Instagram hesabımızdan güncel olarak kedilere dair bilgilere ulaşabilirsiniz!

 

Similar Posts