Kedi Sahipleri Tarafından Yapılan Hatalar için 5 Davranış!

hata555

Kedi sahipleri tarafından yapılan hatalar kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Peki yapılan en büyük hatalar hangisi?

Kediler ile birlikte yaşayan ve onları ailelerin bir üyesi olarak gören bireyler için bu minik patilerin sağlığı ve huzuru oldukça önem teşkil eder. Bu amaçlı elden geldiğince iyi bir yaşam sürmeleri için uğraş verilir.

Fakat burada önemli olan husus sahiplerin kedi hakkında bilinçli olmalıdır. Zira onların iyiliği için yapılan bazı hareketler, tam tersi şekilde mutsuzluklarına yol açabilir. Bu sebeple kedi sahipleri tarafından yapılan hatalar yazısını derledik…

Kedi Sahipleri Tarafından Yapılan Hatalar Hangileri?

kedi-sahipleri-tarafindan-yapilan-hatalar
Kedi Sahipleri Tarafından Yapılan Hatalar Hangileri?

Kedi sahipleri tarafından yapılan hatalar neticesinde birden fazla sonuçla karşılaşmak mümkündür. Yapılan bu hatalar dolayısıyla görülecek olumsuz tabloların önüne geçmek gerekir. Daha önce kedi besleme deneyiminiz olsa da olmasa da mutlaka bu hatalara göz atarak kendinize çeki düzen vermelisiniz.

1- Kedileri Gereğinden Fazla Beslemek

kedi-sahipleri-tarafindan-yapilan-hatalar

Evcil kedilerde sık görülen sorunlardan birisi de obezitedir. Günlük alması gereken besinden fazlasını tüketen kediler aşırı kilo alır ve devamında durum obezite ile sonuçlanır. Sadece aşırı yemek değil aynı zamanda belli oranda kalori yakımı olmadığında kilo alımı gözlenir.

Haliyle tüm bu unsurların kedinin yaşam ve sağlık kalitesini düşürür. Bu sebeple kedi sahipleri beslenme düzeninde bazı unsurlara dikkat etmelidir. Kedilerin her zaman aç olduğunu düşünmek gibi hatalı bir yaklaşım mevcut. Aslında bu kedi sahipleri tarafından yapılan hatalar kapsamında ilk sırada yer alır.

Fakat bu hatalı bir yaklaşımdır. Çoğu zaman kediler kendi besin düzenlerini kursalar da bazılarında bu durum farklı olabilir ve kediler çok iştahlı davranabilir. Böyle olduğunda sahibinin konuya el atmasında fayda var. Ayrıca insanların tükettiği her besinin kedilere verilmemesi gerektiği de bilinmelidir.

2- Kedi Tuvaleti Temizliğini İhmal Etmek

kedi-sahipleri-tarafindan-yapilan-hatalar

Kedi tuvaleti temizliği, minik patilerin sağlığı açısında önem arz eder. Bu doğrultuda tuvaletler her gün 1 kez mutlaka temizlenmelidir. Ayrıca kumların da 15 gün ortalamayla yenilenmesi tavsiye edilir. Kediler titizliklerine düşkün canlılardır.

Kendi dışkıları da olsa bunu görmeye tahammül etmezler. Zaten kum altına saklamalarının sebebi de budur. Eğer bu tuvalet alanında temizlik ihmal edilirse bakteriler çoğalır, böylece kedilerin sağlık durumları riske sokulmuş olunur.

Kedi tuvaleti hakkında bilinmesi gereken bir diğer husus da kapların nereye konumlandırılması gerektiğidir. Kediler tuvaletin bulunduğu alanı önemserler. Genellikle tuvaletleri evin sakin bir köşesine koymakta fayda var. En sık kedi sahipleri tarafından yapılan hatalar arasında bulunan bu duruma siz de düşmemelisiniz.

3- Veteriner Kontrollerini Aksatmak

kedi-sahipleri-tarafindan-yapilan-hatalar

Kediler sağlık bakımında hassas canlılardır. Yaşamları boyunca düzenli olarak veteriner kontrollerine sokulması gerekir. Bu sayede sağlıklı ve uzun bir yaşamın kapıları aralanmış olunur. Kedi sağlında düzenli veteriner kontrollerinin önemli olmasının sebebi, kedilerin çoğu hastalıklarını gizlemesidir. Sahipleri birçok sağlık sorununu dışarıdan anlayamaz. Tüm bu sorunsallar veteriner muayenesi sırasında kendini belli eder.

Kedilerin düzenli veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır. Zira onların belli aralıklarda aşılanması ve parazitlerinin yapılması gerekir. Bazen kedi sahipleri bu süreçleri önemsemeyerek aksatabiliyor. Aşı ve parazitlerin aksatılması kedileri birçok sağlık sorununa kadar savunmasız bırakıyor.

4- Ev Yemekleri ile Beslemek

kedi-sahipleri-tarafindan-yapilan-hatalar

Kedi sahipleri tarafından yapılan hatalar kapsamında bir diğer sonuç olarak yanlış gıdalarla beslemek bulunur. Ev yemekleri ile besleme yapmak düşeceğiniz en büyük hata olacaktır. Çünkü bu yemeklerin içinde bol miktarda tuz, salça, baharat yer alır.

Eğer kediniz bu yemekleri yerse başta sindirim, boşaltım olmak üzere diğer sistemlerinde sorun ortaya çıkabilmektedir. Çünkü kediler asla ama asla baharat yememelidir. Bu durum zaman içerisinde daha sonra daha ciddi problemler meydana gelebilir. Kedinizin uzun süre yaşaması adına dikkatli olmalısınız.

5- Kedi Sahipleri Tarafından Yapılan Hatalar: Sık Sık Yıkamak

Kedilerin kendi kendini temizlediği bilinmektedir. Bu kapsamda eğer kedinizi çok sık yıkıyorsanız, kedi sahipleri tarafından yapılan hatalar arasındaki bir maddeyi gerçekleştiriyorsunuz demektir. Kedilerin yıkanması gerekmez. Çünkü hem suyu sevmezler hem de kendilerini temizlerler.

kedi-sahipleri-tarafindan-yapilan-hatalar

Üstelik suyun kulaklarına kaçması ayrı bir problem yaratır. Su kontrolü yapamadığınız durumlarda bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında da ıslanan kedileri kurutmamanız da hem cilt hastalıklarına hem de üşümesine bağlı olarak hastalanmasına neden olabilir. Yavru kediler başta olmak üzere yetişkin kedileri de yıkamamalısınız.

İlginizi Çekebilir: 1 Haftalık Annesiz Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır? 

Sitemizde yer alan içeriklerimiz dışında bununla birlikte Kedi Sevgisi sosyal medya hesabımızda da bilgiler vermekteyiz.

Similar Posts