Kedi Sakinleştirici Damla, Macun, Koku ve Sprey

kedi-sakinleştirici-damla

Minik dostlarımız bazı dönemlerde olağanın dışında bir agresif davranış sergilediğinde kedi sakinleştirici damla ile onları rahatlatmak isteriz. Çoğu zaman sakin ve huzurlu bir hayat süren kediler, yaşamlarınız bazı evrelerinde hiç olmadığı kadar gergin olabilmektedir. Kimi zaman hamilelik sonrası emzirme döneminde kimi zaman ise kızana girdiklerinde onlarda hiç görmediğimiz davranışlar ile karşılaşırız. Çoğu kedi sahibinin başına gelen bir durum bu. Fakat alışık olunmadığı için ne yapılması gerektiği bilinemiyor ve birçok defa ‘kedimi nasıl sakinleştiririm’ sorusu soruluyor. Oysa çözümü oldukça basit.

Kedilerden her zaman için sakin ve uysal canlı olmalarını beklemek hatalı olur. Tıpkı biz insanlar gibi ruhsal iniş çıkışları var. Her zaman olmasa da belli periyotlarda sinir kat sayıları artabiliyor. Bu durum da bireyleri tedirgin ediyor. Hatta kimi zaman sahiplerini çok sevseler de anlık bir refleks ile onları tırmalayabiliyor. Böyle anlarda doğal yollar ile sakinleştirmek gerekli. Yoksa istemeden de olsa onlara da zarar verme riski var. Bağırmak gibi eylemler onları sakinleştirmeyeceği gibi daha da agresif bir hale getirecektir. Kedi sakinleştirici damla ürünlerinin önemini burada anlıyoruz. Beaphar Calming gibi markaların ürünleriyle tüylü dostunuzun davranış bozukluğunu doğal yolla çözebilirsiniz.

kedi-sakinleştirici-bitkisel

Sakinleştirici damlalar ya da sprey ürünlerinin en büyük avantajı kolay uygulanabilir olmaları. Örneğin iki kulak arasındaki tüylü kısma birkaç damla ile uygulanabiliyor. Gayet basit ve kediniz bu durumdan rahatsız olmuyor. Etkisini ise yaklaşık 1 saat sonra göstermeye başlıyor. Hangi markaların güvenilir olduğunu ve tavsiyeleri belirtelim.

Kedileri sakinleştiren damla ürünleri:

 • Beaphar Calming Spot On Kedi
 • Vetlq Mc Vetıq Sereneum
 • ZooTech Paticalm
 • Feliway Classic
 • Dieafarm DiaCalm Paste
 • Relaxviet
 • Royal Canin Beaphar Calming
 • Ecopure No-Stress

Kedilerin sakinleştirilmesi için kullanılan ürünler ister bitkisel olsun isterse de ilaç, kesinlikle veteriner hekim gözetiminde kullanılmalıdır. Veteriner onayı olmadan uygulanması tavsiye edilmez. Konu hakkında güvenilir bilgi için hekiminize danışabilirsiniz.

Kedi Sakinleştirici Sprey

Bir kediden ömrünün sonuna kadar sakin kalmasını beklemek hatalı bir yaklaşım olacaktır. Belli anlarda bu minik canlıların da sinirleri artacak ve farklı bir davranış biçimine bürünecektir. Burada önemli olan sahiplerin ne derece sabırlı olduğu ve onları ne kadar anladığıdır. Unutulmamalıdır ki kızmış bir kedinin üzerine gitmek, yapılacak en son hareket. Çünkü çok hassas canlılar ve psikolojik şiddet gördüklerinde daha da sinirli bir yapıya bürünebilirler. Bunun için sakinleştirmeye yönelik spreyler var. Gayet doğal ve kullanımı bir o kadar da basit ürünler. Online platformalar üzerinden temin etmek mümkün.

Doğum zamanı ve sonrasındaki emzirme sürecinde dişi kedilerin oldukça sinirli oldukları bilinmektedir. Bunun en temel sebebi yavrularını koruma iç güdüsüdür. Onların zarar göreceği endişesi yaşarlar ve savunmacı bir davranışa geçerler. Elbette bu durum evdeki diğer bireyler için biraz zor bir hale dönüşebiliyor. Hem kendilerinin zarar görmesini önlemek isteyen bireyler hem de kedilerin istemeden zarara uğramasını istemeyenler sakinleştirmek için sprey ürünlere yöneliyor.

Kedi sakinleştirmekte etkili spreyler:

 • Feliway Classic Sprey – 20 ml
 • Feliway Classic Sprey – 60 ml
 • Bioline Sprey – 120 ml
 • Ecopure No-Stres – 90 ml
 • Feliway Classic Difüzör – 48 ml
 • Properfeck Relax Anti-Stress – 100 gr

Kedilerin sakinleşmesine yardımcı olan spreyleri kullanmada her birinin farklı talimatları olduğunu belirtelim. Genelde ürünlerin içerisinde nasıl kullanılır sorusunun yanıtı oluyor. Ancak her ne kadar bu talimatlar olsa da veterinerler en doğru çözümlere sahip kişiler. Gelişigüzel kullanmamakta fayda var. Mutlaka veterinerinize danışın ve minik dostunuzun sağlığını riske atmayın.

kedi-sakinleştirici-macun

Kedi Sakinleştirici Bitkisel Ürün Var mı?

Sahipler minik dostları için her zaman doğal ürünleri tercih eder. Sakinleştirmek için de yine doğal olanı tercih edeceklerdir. Bitkisel çözümler mevcut. Piyasada çok fazla marka çeşitliliği var. Bazen hatalı markalara yönelimler olabiliyor. Araştırmalarımız sonucunda Beaphar Calming markasının ürünlerin bitkisel olduğu sonucuna vardık. Zaten sektörün en güvenilir sakinleştirici sprey ürünlerini üreten bir marka. Kedi ve köpeklerde gönül rahatlığıyla kullanmak mümkün.

Kedi Sakinleştirici Koku

Kedileri sakinleştirmek için tek ihtiyacımız olan şey spreyler ya da damlalar değil. Bunun için çok daha basit bir yöntem var. Oda spreyi. Kedi dostlarımızın en sinirli oldukları dönemlerde bu ürünleri kullanarak yaşam alanlarını biraz gevşetebilir ve sakinleşmelerini sağlayabilirsiniz. Üstelik araba yolculuklarında da hayli işlevsel bir yapıya sahip. Yolculuk esnasında çoğu pati çok gergin olur. Birkaç damla koku yayarak sinirlerinin yumuşamasına imkan tanıyabilirsiniz.

Kediler bakı kokulara karşı oldukça hassastır. Gevşemelerinde koku faktörünün etkisi büyük. Tıpkı müzik dinlemekte olduğu gibi. Günümüzde üretilen kedi spreyleri otomatik bir hazneye de sahip. Evin belli bölgelerine bu şık tasarımlı cihazları koyabilir ve belli periyotlarda püskürmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede minik dostunuzda sürekli bir sakinlik hissiyatı olacak. İnsanlara herhangi bir zararı yok. Aksine, yaşam alanına hoş bir koku bile yayıyor.

Kedileri sakinleştiren oda spreyleri:

 1. Feliway Classic Difüzör 48 ml
 2. Pet Remedy 100 ml
 3. Pet Remedy 200 ml
 4. Properfeck Relax

Ürünler kedilere değil, yaşam alanına sıkılır. Gündelik kullandığımız oda spreyi mantığı ile aynı şekilde çalışır. Evinize temiz bir koku katacağını da belirtelim.

Kedi Sakinleştirici Macun

Kedileri sakinleştirmek için kullanılan macunlar, anti stres özelliğe sahiptir. Onların hayatını kolaylaştıran bir formüle sahiptir. Kaygıyı ve stresi azaltır. İçeriğinde Kaliforniya gelinciği, kantaron ve L-triptofan gibi maddeler bulunmaktadır. Bu alanın en kaliteli firması kullanıcı nezdinde GimCat Anti-Stress olarak bilinmektedir. Yorumlar genel olarak bu yönde. Çoğu zaman stres, kedilerin hayatını zora sokan bir etki yaratabilir. Sahipler de onların huzurunu sağlamak için macun kullanımına başvurabilir. Bitkisel çözümler üreten bu ürünler elbette her zaman için veteriner kontrolüyle uygulanmalıdır.

Kediyi sakinleştiren macunlar:

 • GimCat Anti-Stress Paste – 50 gr
 • Diafarm DiaCalm Paste
 • ProPerfeck Relax Anti-Stres Paste – 100 gr
 • Heigels Calm & Relax Paste
 • Royalist – 100 gr
 • Keyf Relax Paste – 100 gr

Sizler de kedilerin stresli anlarında onları rahatlatmak için bu ürünleri veteriner eşliğinde kullanabilirsiniz. Sadece stresli anlarında değil aynı zamanda normal dönemlerde de sprey ve macun gibi ürünleri kullanarak onların yaşam alanlarını keyifli bir havaya bürüyebilirsiniz. Sakin bir kedinin huzurlu ve oyuncu bir canlı olacağı unutulmamalı.

kedi-sakinleştirici-sprey

Sinirli Kedi İçin Ne Yapılabilir?

Davranışları sinirli bir eğilimde olan kedilere, bitkisel çözümler ile sakinleştirmekte mümkün. Bu ürünleri kullanmadan önce minik dostunuzun şikayetini anlamaya çalışın. Sorun tespit edilirse çözümü de kolay olacaktır. Zira bazı durumda kediler bir hastalık belirtisiyle sinirli bir hale bürünebiliyor. Canları yandıklarında bunu agresif ve kaygı ile dışa vuruyorlar. Veteriner kontrolünden sonra böyle bir problem olmadığı ortaya çıkarsa o zaman macun, sprey ya da damla kullanabilirsiniz. Ayrıca müziğin de sakinleştirici özelliğinde faydalanabilirsiniz. Kısa süre içerisinde etkisinin olduğunu kesinlikle göreceksiniz.

Tüylü dostlarımızın nasıl sakinleştirileceği hakkında detaylı bir yazı sunduk. Eğer bu yazıyı verimli bulduysanız Ankara Kedisi Özellikleri Neler? konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca sizleri Kedi Sevgisi sosyal medya hesabına da davet ediyoruz.

Similar Posts