Evde Kedi Tıraş Etmek Doğru mu?2022 Kedi Tıraş Etme Ücreti

Kedi Tıraş Etmek

Kedi tıraş etmek, sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Sıcak havaların bunaltması, aşırı tüylenme ya da deri sorunları gibi faktörlerden dolayı kedi tıraş edilir. Özellikle sıcak havalar kedilerin üzerinde olumsuz etki yaratır. Bu sebeple belli periyotlarda kedi tıraş etmek doğru bir tercihtir. Peki kedi tıraşı nasıl yapılır? Kedi tıraş fiyatları nelerdir? İşte detaylar…

Kedi Tıraşı Nasıl Yapılır?

kedi-tiras-etmek
Kedi Tıraş Etmek

Kedi tıraşı nasıl yapılır? sorusunun birden farklı cevabı bulunur. Bu alanda profesyonel hizmet veren kuaförler mevcut. Kedi tıraş etmek için en doğru adres kedi kuaförleridir. Zira insanların tıraşına göre farklı ve zor bir süreçtir. Kısaca kedi tıraşı evde yapılamayacak kadar zordur.

Kediler Neden Tıraş Edilir? Kedi Tıraş Etmek Zorunlu mu?

Kedilerde tüy problemi, kedi sahiplerinin en çok yaşadığı sorunsallardan biridir. Tüy dökümü ve topaklanma kedilerin yaşadığı tüy problemleri arasından öne çıkanlar arasında gösterilebilir. Bunları çözümü ise ancak kedi tıraş etmek ile mümkün. Ayrıca sıcak aylarında kediler tüylerinden dolayı rahatsız olurlar. Yaz mevsimine girmeden kedinizin tüylerini kestirerek onun ferah bir sezon geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Tıraş Ücretleri 2022 Ne Kadar?

kedi-tiras-etmek
Kedi Tıraş Etmek

Kedi tıraş ücretleri 2022 yılında da internette en çok aratılan konulardan biri. Dışarıdan bakıldığında kedi tıraş etmek pahalı ve lüks bir uygulama gibi görünebilir. Ancak kedi tıraş ücretleri oldukça makul seviyededir ve her bütçeden insan bu işlemden yararlanabilir. 2022 yılında kediler için tıraş ücreti 150 ila 200 Türk lirası aralığındadır. Fiyatlar kuaförden kuaföre göre değişebilir ancak genel hizmet bedeli bu aralıktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi tıraş etmek kapsamlı bir işlemdir. Doğru yerden doğru şekilde hizmet alınması hem sizin hem de minik dostlarınız psikolojileri için önem taşır. Kedi tıraş etmek yazımızın bu kısmında en çok sorulan soruları sizler için yanıtladık.

A- Kedi Ne Zaman Tıraş Edilir?

Kedilerde tıraş yaz aylarında tercih edilmelidir. Nisan ve Mayıs ayları kedi tıraş etmek için en ideal dönemlerdir. Çünkü bilindiği üzere yaz aylarında kediler sıcağa maruz kalarak tüylerinden rahatsız olurlar. Kış aylarında tıraş etmek tercihe bağlıdır. Fakat uzmanlar kedilerin yılda bir defa, o da yaz ayında tıraş ettirilmesini öneriyor.

B- Kedi Tüyü İnsana Zarar Verir mi?

Kedi tıraşı konusunda şüphesiz sahiplerin tercih sebeplerinden birisi de sağlık konusudur. Kedi tüyü insana zarar ver mi? sorusu bu yüzden ortaya çıkar. Öncelikle kedi tüyü insana zarar verir. Ancak bu durum kedinin parazitlerinin aksatılması, aşılarının yapılmaması durumunda gerçekleşir. Çünkü kediler bakterileri tüyleri üzerinden atarlar. Yani aşısı ve parazitleri tam olan kedinin tüyleri insana herhangi bir zarar vermez.

kedi-tiras-etmek

C- Tıraş Kedilerin Psikolojisini Bozar mı? Kedileri Traş Etmek Doğru mu?

Günümüzde tıraş edilen kedilerin psikolojilerinin bozulduğuna dair bir inan mevcut. Bundan korkan sahipler kedilerini tıraş ettirmekten kaçınıyor. Fakat bu hatalı bir bilgi. Kedi tıraşı bir kedinin kesinlikle psikolojisini etkilemez.

Aksine, sıcak havalarda daha çok ferahlayacağı için hoşuna gider. Sadece ilk tıraşında bu durumu garipseyebilir. Bu çok normaldir. Ancak kısa süre bu duruma kolaylıkla alışır. Sıcak havalarda traş olan kedinin psikolojisi düzelecektir.

D- Kedi Traş Etmek Zararlı mı?

Deneyimi olmayan kişiler tarafından kedi tıraş etmek elbette zararlı olacaktır. Farkında olmadan kedinin derisine ve kendisine zarar verebilirsiniz. Yavru kedilerde de traş genelde önerilmez. Bunun dışında genel itibari ile kedilerin özellikle yaz aylarında traş olması zararlı değildir.

E- Normal Traş Makinesiyle Kedi Traş Edilir mi?

Elbette normal traş makinesiyle yapılması mümkün fakat burada traş modeli önemlidir. Makinelerin başlıkları değişiklik gösterir. Derisine dokunmayacak şekilde kısa parça kesimi yapacak traş makinelerini kullanabilirsiniz. Böylece kontrolü sağlayarak adım adım tüylerinde kısaltma meydana gelecektir.

kedi-tiras-etmek

F- Evde Kedi Traşı Nasıl Yapılır?

Evde kedi tıraş etmek sanıldığından çok daha zordur. Çünkü öncelikle kediniz sabit durmayacak ve saldırma pozisyonuna geçecektir. Bununla birlikte kediyi kontrol ederken kesim yapmak gerçekten giderek zorlaşacaktır. Yine de sabit tutabilirseniz ve sakin kediniz varsa aşama aşama giderek kesim yapabilirsiniz.

G- Kışın Kedi Traş Etmek Doğru mu? Soğukta Kedi Tıraş Etmek Doğru mu?

Kedi traşı söz konusu olduğunda kışın yaptırılması çok da tercih edilmez. Genelde yaz mevsiminde yapılır. Çünkü kışın kedinin tüyleri kendisinin ısınmasına da yardımcı olacaktır. Yalnız yazın traş ettirdiğinizde de eğer dışarı çıkarıyorsanız kedinizin güneşle doğrudan temas etmesini engellemelisiniz.

H- Traş Olan Kedinin Tüyleri Ne Zaman Uzar?

Kedi ırkına göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama olarak 1-2 ay içerisinde eski formuna rahatlıkla döndüğünü görebilirsiniz. Yine de 1-2 aylık süreç kedinize iyi gelecek, derisinin hava almasını sağlayacak ve tüylerin daha iyi çıkmasını sağlayacaktır.

Yazımızı beğendiyseniz ‘Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir’ konumuz ilginizi çekebilir. Instagram Kedi Sevgisi sayfamızı da takip etmeyi unutmayınız.

Similar Posts