Kedi Tırmığı Hastalığı için 6 Bilmeniz Gereken Bilgi!

tirnak44444

Kedi tırmığı hastalığı, sık olmasa da bazı kedilerde görülebilen Bartonella Henselae adı verilen bir bakterinin sebep olduğu sağlık sorunudur. Bu bakteri insan vücuduyla temasa girdiğinde enfeksiyona sebebiyet verir.

Teması ise kedi ısırması, salyası ya da açık bir yaranın yalanması durumunda gerçekleşir. Halk arasında kedi tırmığı hastalığı, ‘Kedi Tırmığı Ateşi’ olarak da bilinir. Yapılan bilimsel araştırmaların sonucuna göre bu hastalığa sebep bakterilerin kedilere pireler tarafından bulaştırıldığı görülmüştür.

Özellikle 12 aylıktan küçük kediler bu hastalığın taşıyıcılığında yüksek risk grubundadır. Yazının devamında kedi tırmığı hastalığı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

1- Kedi Tırmığı Hastalığı Risk Grubu Hangisi?

kedi-tirmigi-hastaligi
Kedi Tırmığı Hastalığı

Kedi tırmık hastalığı, kedi sahipleri tarafından pek fazla bilinmeyen bir konudur. Bu sebeple kedi tırmığı hastalığı nedir sorusunu sıkça ortaya çıkar. Bu hastalığın ne olduğunu yukarıda kısaca özetledik. Şimdi de risk grubundan bahsetmekte fayda var.

Sokak kedilerine yemek veren evde kedi ile yaşayan bireyler bu hastalığın risk grubu içerisindedirler. Özellikle de oyuncu kediler ile iç içe olan bireyler bu hastalığa yakalanma riski ile karşı karşıdırlar.

Bu risk gruplarına ek olarak yavru kediler ile oynamaları sırasında tırnak izine maruz kalan kişileri de gösterebiliriz. Özellikle de bu çiziklerin hijyeni kısa süre içerisinde sağlanmazsa kedi tırmık hastalığı görülebilir. Unutulmamalıdır ki dışarıdan bakıldığında bir kedide pire olup olmadığı bilinemez. Bu sebeple kedilerin düzenli olarak veterinerlere götürülüp rutin kontrollerinin yapılması mühimdir.

2- Kedi Tırmığı Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

İnsanlarda ortaya çıkacak bu hastalığın bulaşıcılık durumu yüksek değildir. Aksine kişiden kişiye bulaşması mümkün değildir. Bakteriyel bu canlıların bulaşım göstermesi mümkün değildir. Bu kapsamda kişilerin içini rahat ettirmesi amacıyla doktor gözetiminde bilgi alması daha doğru olacaktır.

kedi-tirmigi-hastaligi

3- Kedi Tırmığı Hastalığı Göz için Riski

Kedi tırmığı hastalığı göz için oldukça tehlikelidir. Göz bakterilere karşı çok açık bir halde bulunur. Göze temas ettiğinde daha büyük sorunlar yaratmaktadır. Bu kapsamda göz ile hitap edildiğinde doğrudan doktor ile temasa geçilmelidir. Gözde yer alacak bakterilerin yok edilmesi amacıyla ilaç tedavisine başlanmalıdır.

4- Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle kedi tırmığı hastalığının çok sık görülmediğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle bu sağlık problemini tüm kedilere mal edilmemelidir. Ancak sağlık geçmişini bilmediğimiz kedilere yaklaşırken her zaman için temkinli olmalı, onları ürkütecek ani hareketlerden kaçınmalıyız.

kedi-tirmigi-hastaligi

Böylelikle kedi tırmık hastalığına yakalanma riski minimum seviyeye indirgenmiş olunur. Peki kedi tırmığı hastalığı belirtileri nelerdir? İşte cevabı…

  • Kedi tırmığı hastalığının ilk belirtisi, yara bölgesinde kırmızı şişlik oluşmasıdır. Buna ek olarak ağrı ve kabarma da görülebilir.
  • Yara bölgesinde enfeksiyona bağlı olarak şişlik ve ağrı oluşabilir.
  • Sık görülen belirtilerden birisi de baş ağrısıdır.
  • Bazı durumlarda iştah kaybı da görülebilmektedir.
  • Eğer kol bölgesinde ısırma ya da tırnak geçirme gerçekleştiyse, o kolun koltuk altı bölgesinde şişlik meydana gelebilir.

Bu belirtilerin her biri görüleceği gibi bazen hiçbiri de gözlenmeyebilir. Bu sebeple önemli olan kedi tırmığı durumundan sonra bir veteriner ile iletişime geçmek ve konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmaktır.

5- Kedi Tırmığı Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer tırmığa maruz kalan bireyin genel sağlık durumu iyi ise herhangi bir tedaviye ihtiyacı olmaz. Genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden geçer. Eğer geçiş süreci uzadıysa ve diğer belirtiler görülmeye başlandıysa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuyla irtibata geçilmelidir. Zira kedi tırmık hastalığı ciddiye alınması gereken bir durumdur.

kedi-tirmigi-hastaligi

Hekimler kedi tırmığı hastalığı tedavisinde genellikle ilaç uygulamalarına yönelir. Ağrı kesiciler ve antibiyotikler bu tedaviye dahildir. Hastalığın ilerlemesi durumunda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Eğer kedi tırmık hastalığı belirtilerine sahipseniz mutlaka bir hekim ile iletişime geçiniz.

Kedi Tırmığı Hastalığı Antibiyotik Tedavisi

Kedi tırmık hastalığı için en genel tedavi yöntemlerinden bir tanesi antibiyotik kullanımı olmaktadır. Antibiyotiklerin bakterileri öldürmek amacıyla kullanıldığı görülür. Yalnız kişilerin doktor gözetimi olmadan bu ilaçları kullanması önerilmez. Çünkü fazla antibiyotik kullanımı kişinin vücuduna da zarar verecektir.

6- Kedi Tırmığı Hastalığı Öldürür mü?

kedi-tirmigi-hastaligi

Eğer kişinin farklı bir hastalığı yok ise öldürme olasılığı bulunmaz. Yalnız bağışıklık sisteminde sorun olay bireyler için ciddi bir sorun yaratmaktadır. Özellikle kanser gibi hastaların ekstra dikkatli olmasından fayda vardır. Çünkü bu hastaların bağışıklık sistemi normal hastalara göre oldukça düşüktür.

Yine de genel anlamda kedi tırmık hastalığı öldürücülük oranı yok denecek kadar azdır. En azından sağlık kapsamında kuruluşlar tarafından duyurulan ve kayda geçen bir ölüm sebebi olarak bilinmemektedir. Eğer siz de bu hastalık varsa doktora başvurduktan sonra içiniz rahat bir şekilde ilaç kullanımına başlayabilirsiniz.

Eğer bu konuyu beğendiyseniz ‘Kedilerde Böbrek Yetmezliği’ başlıklı konu ilginizi çekebilir. Kedi Sevgisi sosyal medya hesabımızda da kedilerle alakalı bilgi paylaşımları yapılmaktadır.

 

Similar Posts