Kedi Tüyü Alerjisi

kedi-tuyu-alerjisi

Kedi tüyü alerjisi hakkında günümüzde sıkça soruların sorulmasının ardında, artan evcil hayvan sahiplenme oranı var. Bir kediyle temas ettikten sonra burun akıntınız başlıyorsa, tekrarlı hapşırıyorsanız ya da gözleriniz yaşarıyorsa, büyük olasılıkla kedilere karşı alerjiniz var demektir. Minik patiler ile sık temasa girmeniz durumunda bu alerjik reaksiyonlar devam edecektir. Peki kedilerdeki bu tüy alerjisi hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? En temel haliyle konuyu sizler için araştırdık…

kedi-tuyu-alerjisi
Kedi Tüyü Alerjisi Belirtileri

Kedi Tüyü Alerjisi Nedir?

Kedi tüyü alerjisi, farklı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilme ihtimali olan bir alerji türüdür. Kediler, tıpkı doğadaki diğer canlılar gibi alerjen üretme özelliğine sahip canlılardır. Her kedide bu özellik olmasa da büyük oranda gözlemlenir. Minik dostlarımızın kürkünde ve tükürüğünde alerjen bulunur. Üretilen bu alerjenlere karşı hassasiyeti olan bireyler ise temas kurmaları halinde olumsuz etkilenir.

Alerjinin seviyesi, evde yaşayan kedinin özelliklerine göre şiddetlenebilir ya da az olabilir. Birden fazla kedinin olması, tüy uzunluğu, hangi cins olduğu ve birlikte geçirilen süre gibi faktörler, alerjinin seviyesini belirler. Ayrıca kedilerin üzerinde ve tüy aralarında bulunan tozlar ya da polenler de insanlar da alerjik etkiyi gösterebiliyor. Bu durumda kediye değil, toz ya da polene alerjiniz var demektir. Kedi alerjisi testi yaparak durumu netleştirebilirsiniz.

Kedi Tüyü Alerjisi Belirtileri

Kedi tüyü alerjisi sorununda yaşanabilecek belirtilerin şekli ve şiddeti, bireyin hassasiyetine ne derece maruz kaldığına bağlı. Alerjenlere karşı hassas olan bünyelerin özellikle solunum yolunu hızlı etkileyebilecek olan bu durum ciddiye alınmalıdır. Bu da kedi alerjisi tehlikeli mi? sorusunun yanıtı olarak gösterilebilir. Peki belirtiler neler?

  • Kedi ile her temasa geçildiğinde tekrarlayan hapşırma ve burun tıkanıklığı nöbetleri yaşanır.
  • Burun tıkanıklığına bağlı olarak yüz bölgesinde ağrılar yaşanır.
  • Göğüs bölgesinde sıkışma hissi ve nefes darlığı yaşanabilir. Ayrıca hışıltılı solunum da olabilir.
  • Kurdeşen gibi deri döküntüsü sorunlarıyla karşılaşılabilir.

Kedi tüyü alerjisi tanısı koymak için doktorlar tarafından bir dizi test sürecine girilmesi gerekir. Eğer yukarıda belirttiğimiz semptomları yaşıyorsanız mutlaka uzman bir hekim ile iletişime geçin.

kedi-tuyu-alerjisi
Kedi alerjisi belirtileri

Kedi Tüyü Alerjisi Nasıl Geçer?

Kedi tüyü alerjisi durumunun nasıl geçeceği, hekimlerin yapacağı muayene ve testlerin ardından şekillenir. Sorunun tam kaynağına inen doktor bu doğrultuda bir tedavi planı çıkarır. Basit semptomlar görülen kişilerde genellikle ilaç tedavisi uygun görülür. Burun spreyleri de buna bir örnek. Eğer solunum yolunca ciddi rahatsızlıklara sebebiyet veriyorsa daha farklı ve kapsamlı tedavi türüne geçilir.

Kedi tüyü alerjisi için ilaç kullanmadan da bu sorunu geriletmeniz mümkün. Kedi Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi yazımızda da detaylıca belirttiğimiz üzere alerjiniz var diye minik patilerden ayrı kalmanıza gerek yok. Örneğin gün içerisinde minik dostunuzun evin içinde gezeceği alanı kısıtlayarak sorunu minimum seviyeye indirebilirsiniz. Ayrıca gece uyurken yatak odanıza kedi almamak da fayda var. Daha fazla bili için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Similar Posts