Kedi Tüyü Kist Yapar mı?

kedi-tuyu-kist-yapar-mi-1

Günümüzde veteriner hekimlerin en sık karşılaştığı sorulardan birisi ‘kedi tüyü kist yapar mı?’ sorunsalıdır. Kalabalık ve çocuklu aileler bu konu da daha temkinli bir yaklaşımı benimsiyorlar. Toplumumuzda tüy yutmanın vücutta kiste sebep olabileceği gibi bir görüş var. Peki bu ne kadar doğru, kedi tüyü gerçekten de kiste sebep olur mu? Bu yazımızda detaylı bir şekilde açıklığa kavuşturacağız…

Dünya da en çok sahiplenilen evcil hayvanların başında kediler geliyor. Fakat sahiplenmeden önce bireylerin aklına ilk olarak ‘kedi tüyü kist yapar mı?’ sorusu geliyor. Öncelikle belirtmeliyiz ki evcil hayvanlar tıpkı bizler gibi bir yaşama sahiptir. Düzenli olarak sağlık kontrollerini yapar ve iç dış parazitlerini aksatmazsak kediler insanlara herhangi bir hastalık bulaştırmaz. Yani kısacası kedi tüyü yutunca hastalık yapmaz. Ancak parazitleri aksatılmamış ise…

Kedilerden insanlara bulaşan herhangi bir hastalık yoktur. Sadece sağlığına önem verilmezse parazit konusunda insanlara olumsuz etkileri olabilir. Bu sebeple kedi sahiplenildiğinde onların sağlığını aksatmayarak aslında kendi sağlığımıza da özen göstermiş oluruz.

kedi-tuyu-kist-yapar-mi-2
Kedi Tüyü Kist Yapar mı?

Kedi Tüyü Yutmak

Evde kediler ile yaşam sürdürenler için en temel sorunsal muhakkak ki kedi tüyleridir. Kısa tüylü kedilerde bu sorun daha az yaşansa da özellikle longhair cinsi minik patilerin tüy dökme sorunsalı daha fazladır. Bu da haliyle kedi tüyü kist yapar mı? konusunu öne çıkarıyor. Toplum genelinde de yutulan bu tüylerin akciğerde kist oluşturduğu gibi bir kanı hakim. Ancak bu hatalı bir yaklaşım. Tüm uzmanların ortak görüşüne göre kedi tüyü yutmak akciğerde kist yapmaz.

Evde kedi beslediğinizde bazı sorumluluklara da sahip oluyorsunuz. Kediler her ne kadar büyük oranda kendi bakımlarını halletseler de sağlık yönünden sahiplerine muhtaçlardır. En temel çözüm düzenli olarak iç dış parazitlerini yaptırmaktır. Böylelikle minik dostunuzda herhangi bir parazit durumu yaşanmaz. Bu da kedi tüyü kist yapar mı? gibi bir sorun ile karşılaşmanızı önler.

Bir İnsan Kedi Tüyü Yutarsa Ne Olur?

Sosyal medyada kıl yutmadan dolayı kist oluştuğuna dair çoğu zaman haberler ile karşılaşırız. Ancak bunun kediler ile alakası yoktur. Buna saç yeme hastalığı adı verilir. Tıptaki ismi de Trikofaji olarak ifade edilir. Kısacası yanlışlıkla kedi tüyü yutmak insana zarar vermez. Fakat kedinin parazitli olmadığından emin olmak önemli…

Kedi Tüyü Ciğere Yapışır mı?

Kedi tüyü kist yapar mı? sorusunun sorulma nedenlerinin başında ciğere yapışıp yapışmadığıyla alakalıdır. İnsanlar yuttukları tüylerin doğrudan ciğerlerine yapıştığını düşünürler. Fakat bu yanlış bir bilgi. Bu konuya geçtiğimiz günlerde son noktayı Adana hekimler odası başkanı Nihat Köse son noktayı koydu. Hekimin yaptığı açıklamaya göre kedi kılı ciğere yapışmaz.

Kedi Tüyü İnsanı Öldürür mü?

Kedi tüyü ile ilgili toplum içi efsaneleri çoğu zaman ‘kedi tüyü insanı öldürür mü?’ uç noktasına kadar varabiliyor. Fakat bu çok hatalı bir yaklaşım. Böyle bir durum söz konusu dahil değil. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz üzere kedilerin tüyü insanlara herhangi bir zarar vermez. Gönül rahatlığıyla minik dostlarınızla evinizi paylaşabilirsiniz.

Kedi Tüyü Akciğer Kanseri Yapar mı?

Kedilerin iç dış paraziti yaptırılmasının nedeni, dışarıdan enfeksiyon ya da parazit kapmalarını önlemek içindir. Ayrıca bu canlıların enfeksiyon kapma olasılıkları çok düşük seviyededir. Bu nedenle minik dostunuzun kontrollerini ihmal etmeyin. Son olarak kedi tüyü akciğer kanseri yapar mı? sorusunun yanıtına değinelim. Bunun cevabı kesinlikle hayır olacaktır. Bilimsel çalışmalar böyle bir şeyin varlığına dair bulgu göremedi.

kedi-tuyu-kist-yapar-mi-3
Kedi Tüyü Akciğer Kanseri Yapar mı?

Aşısız Kedi Tüyü Yutmak

Kedi tüyü yutmanın her ne kadar bir sağlık sorunu yaratmadığı bilinse de bu durum aşısı olan kediler için geçerlidir. Yani minik patilerin aşı, iç ve dış parazitlerinin düzenli olarak yaptırılması elzemdir. Aşısız kedi tüyü yutmak az da olsa bazı riskleri beraberinde getirir. Kedideki parazitler ağız yoluyla yutulan tüyler vasıtasıyla vücuda aktarılabilir. Bu da enfeksiyonel sorunları tetikler. Düşük bir ihtimal fakat göz ardı etmemekte fayda var. Bu sebeple her zaman için iç dış parazit konusuna önem verin. Böylelikle kedi tüyü kist yapar mı? gibi bir sorun ile karşılaşmış olmazsınız. Yazımızı beğendiyseniz harika kedi paylaşımları yaptığımız Instagram hesabımıza davetlisiniz.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Evde Yalnız Kalabilir mi? 10 Gün Uzun Bir Süre mi?

 

Similar Posts