Kedi Zehirlenmesi Belirtileri| 2022 Kedi Zehirlenme Tedavisi

Kedilerde Zehirlenme ve Belirtileri

Kedi zehirlenmesi ve belirtileri konusu, kedi sahipleri tarafından mutlak bilinmesi gereken konudur. İnsanlarda olduğu gibi ciddi sonuçları olabilir. Bu sebeple ciddiye alınmalı, belirti olması durumunda veterinere gidilmelidir. Peki kedilerde zehirlenme ve belirtileri nelerdir? Bu yazımızda tüm detaylarıyla ele aldık…

Kediler her ne kadar doğaya aşina canlılar olsalar da zamanla evcilleştirildikleri için bünyelerinde değişimler oldu. Bünyeleri hayli hassas duruma evrildi. Bizlere göre basit görülebilecek bir faktör bile kedi zehirlenmesine sebep olabiliyor. Kedilerde zehirlenmenin birçok sebebi var. Ayrıca kedilerde zehirlenme belirtileri sahipleri tarafından kolaylıkla gözlemlenebilir. Yazının devamında tüm bu detaylara ulaşabilirsiniz.

Kediler Neden Zehirlenir?

kedi-zehirlenmesi
Kedi Zehirlenmesi Belirtileri

Kedilerde zehirlenme sık görülen bir sorunsaldır. Kendi başlarına böyle bir soruna sebep olacakları gibi sahiplerinin de hatalı uygulamaları zehirlenmeyi tetikleyebilir. Onlara karşı davranışlarımızda ve yöntemlerimizde her zaman hassas olmalıyız. Minik patilerin zehirlenmemek için önlem almak gibi bir meziyete sahip olmadıkları unutmamalıyız. Peki kediler neden zehirlenir? Birkaç başlık altında belirtmek mümkün.

  • Evde ya da doğada zehirleme potansiyeli olan çiçekler, kedilere zarar verebilir.
  • Kedilere aspirin veya parasetamol gibi ilaç verildiğinde kedi zehirlenmesi yaşanabilir.
  • Köpekler için özel olarak üretilen böcek ilaçları kedilerde zehirlenme sebeplerinden biridir.
  • Evlerde kullanılan fare zehirlerine kedilerin temas etmesi risk oluşturur.
  • Kediler sürekli olarak kürklerini yalayarak temizlenirler. Eğer hatalı bir şampuan kullanılırsa, kedi zehirlenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Yukarıda sıraladığımız kedilerde zehirlenme nedenlerinden birine bile kedinizin maruz kaldığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden veterineriniz ile iletişime geçmelisiniz. Kedi zehirlenmeleri konusunda hassas olmanı gerektiğini bir kez daha vurgulamakta fayda var.

Kedilerde Zehirlenme Belirtileri Neler? Kedi Zehirlenmesi Belirtileri

kedi-zehirlenmesi
Kedi Zehirlenmesi

Kedilerde zehirlenme belirtileri basit gözlemleme ile anlaşılabilir. Minik dostlarımız böyle bir sağlık sorunuyla karşılaştıklarında sahiplerine uyarıda bulunamaz. Sahiplerin üzerine düşen şey kedilerindeki davranış değişikliklerinin farkına varmak ve ona göre bir müdahalede bulunmaktır. Ayrıca zehirlenmeye sebep olacak faktöre kedinin ne zaman maruz kaldığı da önemlidir. Zira belirtilerin şiddeti buna göre yorumlanır. Kedi zehirlenmelerinde şok belirtiler şunlardır:

  • Soluk diş etleri
  • Soluk alıp verişlerinde düzensiz hızlanmalar
  • Zayıf ya da hızlı atan nabız
  • Bacaklarda soğukluk
  • Kedinin genel olarak halsizlik yaşaması

Kedilerde zehirlenme çok kapsamlı bir konudur. Sebepleri, belirtileri, evreleri ve tedavileri bu kapsamın içerisinde yer alır. Kedilerde zehirlen hakkında sıkça sorulan soruları sizler için derledik. Ayrıca sizin de aklınıza takılan sorular var ise en alttaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kedi Zehirlenmesi Kaç Saatte Belli Olur?

Zehirlenmeye neden olan duruma göre değişiklik gösterecektir. Eğer ciddi bir maddeye bağlı olarak oluştuysa 1-6 saat içerisinde ilk tepkiler gelir. Yalnız genel zehirlenme durumlarında 6-24 saat içerisinde kesin olarak belirti çıkacaktır. Kusma, halsizlik gibi durumları takip etmeli, uzmana başvurmalısınız. Zehirlenen kediye yoğurt vermemelisiniz uzman desteği almalısınız.

kedi-zehirlenmesi

Kedi Zehirlenmesi Evde Tedavi Mümkün mü? Kedi Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Evde genellikle kedi zehirlenmesi için yapılabilecekler kısıtlıdır. Hatta yok denecek kadar azdır. Bu yüzden yavru kedi zehirlenmesi ne yapmalı gibi soruları araştırmak yerine doğrudan bir veteriner ile görüşmek gerekir. Aksi takdirde evde yapacağınız yanlış yöntemlerle kedilerinizi tamamen zor durumda bırakabilirsiniz.

Kedi Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi Kısa Sürer mi?

Zehirlenme eğer gıdadan kaynaklıysa ve diğer organlara zarar vermediyse tedavi oldukça kısa sürecektir. Belirtileri de kısa süreden ortadan kalkacağından kediniz kısa sürede eski haline döner. Böylece zehirlenmeden hemen kurtulabilirsiniz.

Kedim Zehirlendi Ne Yapmalıyım?

Kedim zehirlendi ne yapmalıyım sorusunun cevabı, zehirlenme türüne ve saatine göre değişiklik gösterir. İlk bakışta ve panikle sorunun kaynağını anlamak çoğu zaman mümkün olmaz. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden kedinizi veterinere götürmelisiniz. Eğer gıda kaynaklı bir zehirlenme olduğunu düşünüyorsanız çamaşır sodası kristali ya da konsantre tuz vererek kusturabilirsiniz. Kediniz kusana kadar 15 dakika aralıklarla bir kaşık içirmeye devam edin.

kedi-zehirlenmesi

Zehirlenen Kedi Kurtarılabilir mi?

Kedilerde zehirlenme yaşanması durumunda iyileşme süreci, zehrin türüne ve yutulma zamanına göre değişir. Vakit kaybedilmeden veterinere gidildiği zaman bu sorun kolaylıkla giderilebilir. Zehirlenen kedi kurtarılır.

Zehirlenen Kedi Ölür mü?

Zehirlenme kedilerde sık görülen bir sağlık sorunudur. Büyük oranda bünyeleri bu tür reaksiyonlar ile savaşacak güçtedir. Ancak zehrin maddesi ağır ise sonuçları olumlu olmayabilir. Ayrıca veterinere zamanında da götürmek, kedinin iyileşmesi için çok önemlidir.

Kedilerde zehirlenme hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ‘Kediler Zehirlenme Belirtileri’ kategorimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımız üzerinden de paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz.

 

Similar Posts