Kedide Kepek Sorunu, Nedenleri, Belirtileri ve Çözümü

kedide-kepek

Kedide kepek sorunu, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bireyler tarafından basit bir sorunmuş gibi görünse de altında yatan sebeplere bağlı olarak önemsenmesi gereken bir hal alabilir. Genellikle kedinin kuru cilt sorunları bu problemi tetikler ve minik dostunuzu çok rahatsız edebilir. Kepeklenmeyle alakalı daha ciddi sorunlar ile karşılaşmamak için, önlem alınması mühimdir.

Çoğunlukla kendimizde dönem dönem beliren kepekler ile minik patilerinkini aynı seviyede tutarız. Ancak insanlardaki kepeklenme ile kedide kepek sorunu aynı değildir. Minik patilerde problemin giderilmesi daha zorlu olabilmektedir. Bu nedenle kedi sahiplerinin bu konuyu önemsediğini düşünüyoruz. Yazımızda kedide kepek belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

kedide-kepek
Kedide Kepek Sorunu

Kedide Kepek Nedenleri

Kedide kepek sorunu oluşturabilecek, hayvanın özelinde aranmalıdır. Çünkü ırklara bağlı olarak birçok farklı sebepten kepek oluşumu mümkündür. Genellikle beslenme düzeniyle ve kedi bakımıyla alakalı olarak görülse de daha birçok farklı nedeni bulunur. Peki kedi kepeklenmesi neden olur? Bu konu hakkındaki tüm bilgileri maddeler halinde detaylandıracağız.

  • Obezite: Aşırı kilo alan kediler, kendilerini temizlemekte zorluk çekerler. Esneklik kaybolunca vücudun bazı noktalarına ulaşmak imkansızlaşır. Haliyle bu da kepek sorununu tetikler. Yüksek besin değerli ve aynı zamanda fit özellikli kuru mamalar tercih ederek sorunu ortadan kaldırmanız mümkün.
  • Dehidrasyon: Kedide kepek sorunu büyük oranda cildin kurumasıyla ilişkilendirilir. Minik dostlarımız genellikle az su tüketirler. Bu onların doğasında vardır. Yedikleri mamalardan su ihtiyaçlarını karşıladıklarını düşünürler. Bu da kepeklenmeye yol açar.
  • Parazit Sorunları: Parazitleri aksatılmış kedilerin derisinde pire ve parazit oluşumları sık görülür. Bunlar da cilde zarar verir. Kedinizde döküntüye bağlı kepeklenme varsa, sebebi budur.
  • Beslenme: Bilindiği üzere Omega 3 ve 6, tüylerin sağlığında önemli göreve sahiptir. Ayrıca A vitamini de kedi beslenmesinde olmazsa olmaz besinlerdendir. Kedilerin tükettiği mamalarda bu besin değerlerinin yeteri miktarda olmaması, kepeklenmeyi tetikler. Mama almadan önce mutlaka besin içeriğini inceleyiniz.

Kedide Kepeklenme Belirtileri

Kedilerde kepeklenme sorunu, tüylerin diplerinde pul pul dökülmeyle birlikte kendini belli eder. Fakat tek belirtisi bu değildir. Kepek kendini farklı şekillerde de gösterebilir. Bölgesel tüy kayıpları ve kaşıntı yaşanması buna dahildir. Ayrıca kedinin sürekli olarak kendini temizleme ihtiyacı duyması ve aynı bölgeleri yalaması da iyi bir kedide kepek sorunu belirtisidir.

Kedide kepek sorunu belirtileri arasında nadir de olsa kızarıklıklar görülebilir. Bu kızarıklıklar vücudun genelinde değil de belli alanlarda kendini gösterir. Ayrıca halsizlik, bulantı ve kusma da yaşanması muhtemel belirtiler arasındadır. Eğer bu semptomlar görülüyorsa mutlaka bir veteriner ile temasa geçilmelidir. Çünkü sorunun temelinde bir kepeklenmeden çok daha fazlası yatıyor olabilir.

kedide-kepek
Kedide Kepek Sorunu

Kedide Kepek Nasıl Geçer?

Kedide kepek nasıl geçer? sorusunun yanıtı çoğu zaman basit yöntemler ile açıklanabilir. Örneğin kedinizin su tüketimini arttırarak işe başlayabilirsiniz. Çünkü yüksek oranda su tüketimi, kedinin cildini ve tüylerini canlandırır, ‘kedimin tüyleri yağlı gibi’ sorunların önüne geçer. Bu sebeple kedilerde yeterli miktarda su tüketilmesi dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ayrıca minik dostunuzun tüy bakımına da dikkat etmelisiniz. Özellikle obezite kediler bilindiği gibi çoğu bölgesini yalayamaz. Bu konuda en iyi tercih, kedi kepek şampuanı kullanmak olacaktır.

Kedide kepek sorunu tedavisinde bunlara ek olarak beslenmeye dikkat çekmekte fayda var. Kepek oluşumunu etkileyen ana faktörlerden birisi, minik patilerin yeterli kadar iyi beslenmemesidir. İhtiyaçları olan Omega 3, Omega 6 ve vitaminleri tükettiği kuru mamadan karşılayamıyorsa, kepekleşme kaçınılmaz olacaktır. Diğer yandan parazit sorunları da göz ardı edilmemeli. Düzenli olarak iç ve dış parazitleri yapılmayan kedilerde bakteri, pire ve parazit gibi sorunlar ile karşılaşılır. Bu da haliyle kepek sorunu oluşturur.

‘Kedimin tüylerinde beyaz kepek var’ diyenler için hazırladığımız bu yazıda, kepek sorunu hakkında tüm detaylı bilgilere değindik. Kepeklerin minik patilere verdiği zarara ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğine değindik. Buna ek olarak kepeğin insanlara verdiği zararı ele aldık. Beğendiyseniz Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri konusu ilginizi çekecektir. Ayrıca harika kedi videoları paylaştığımız sosyal medya hesabımıza da mutlaka bekliyoruz. Patilerle kalın, sağlıklı ve mutlu kalın…

Similar Posts