Kediden Bulaşan Hastalıklar

kediden-bulasan-hastaliklar

Kediden bulaşan hastalıklar, evde kedi besleyenlerin en çok merak ettiği sorunsallardan biri. Çünkü minik patiler her ne kadar evcil ve sağlıklı canlılar olsalar da bazı hususlarda ihmal edilirlerse rahatsızlanabiliyorlar. Üstelik bazı sağlık problemlerini insanlara aktarma riski de var. Temelde kedi sahiplerinin ihmalkarlığından bu tür sorunlar oluşur. Bu yazımızda kediden insana hastalık bulaşır mı? sorusunu tüm yönleriyle ele aldık.

Günümüzde kediler, insanların hayatıyla en çok haşır neşir olan canlılar. Ülkemizde nüfusun dörtte biri evinde kedi sahiplenmiş durumda. Ancak bilinçli bir sahip olmak çok önemli. Böylelikle hem kedimizi hem de kendi sağlığımızı korumuş oluruz. Peki kediden bulaşan hastalıklar nelerdir? İşte detaylar…

kediden-bulasan-hastaliklar
Kediden Bulaşan Hastalıklar

Kediden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Kediler, insanlarla bin yıldan fazla süredir arkadaşlık yapıyor. Evimizin neşesi, dostumuz ve yoldaşımız bu minik patiler bazı durumlarda bizlere hastalık bulaştırabiliyor. Ancak eğer kedimizi düzenli olarak veterinere götürürsek ve beslenmesine dikkat edersek bu tür bir sorun ortaya çıkmaz. Peki yavru ve yetişkin kediden bulaşan hastalıklar nelerdir? Yazının devamında detaylıca belirttik…

Tokzoplazmozis Gondii

Tokzoplazmozis Gondii, kedilerin inşalara bulaştırdığı en tehlikeli hastalık türlerinden biri olarak bilinir. Tedavisi ihmal edildiğinde büyük riskler taşır. Bu hastalık kedilerin dışkılarıyla temasa geçildiğinde ortaya çıkar. Bu sebeple kedilerin dışkısına elle dokunmamak önemlidir. Ayrıca HIV virisü taşıyanlar ve hamileler, kediden bulaşan hastalıklar konusunda daha dikkatli olmalı.

HIV virüsü taşıyanlar ve hamilelerin dışında Tokzoplazmozis Gondii hastalığı çok etkili değildir. Tedavisi kısa süre içerisinde yapılır. Ayrıca tam da burada aşılı kediden hastalık bulaşır mı? sorusu öne çıkıyor. Bu sorunun yanıtı kesinlikle hayırdır. Çünkü aşılı kediler insanlara hastalık bulaştırmaz.

Kuduz Hastalığı

Kedi besleyenleri tehdit eden hastalıklardan birisi de kuduz hastalığıdır. Günümüzde hayvanlardan insana bulaşan en riskli hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Kediden bulaşan hastalık belirtileri olarak kuduzda, ağızda köpürme görülür. Bu köpük insana temas ettiğinde risk oluşturur. Eğer böyle bir belirti ile karşılaşırsanız mutlaka en yakınınızdaki veterinere gitmelisiniz. Aksi halde kediden bulaşan hastalıklar durumuna maruz kalırsınız.

kediden-bulasan-hastaliklar
Kediden Bulaşan hastalıklar

Bartonella Henselas Hastalığı

Bu hastalık toplum için kedi tırmığı olarak da biliniyor. İsminden de anlaşılacağı üzere kedinin tırmığından ya da ısırmasından insana geçiyor. Eğer bu eylemden sonraki 3 ila 10 günlük süreçte yüksek ateş meydana gelirse, bu durum Bartonella Henselas hastalığına işarettir. Kediden bulaşan hastalıklar ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden bir hekime danışılmalıdır.

Bu hastalığın ölümcül düzeyde bir riski yoktur. Ancak tedavi edilmesi doğru bir seçimdir. Üstelik tedavi aşaması da birkaç ağrı kesici ile iyileşecek kadar basittir. Bünyeye göre farklılık gösterse de ortalama iyileşme süreci 1 ay olarak gösterilir.

Kediden bulaşan hastalıklar nasıl önlenir? sorusu burada öne çıkar. Aslında yanıtı basit. Kedinizin veteriner kontrollerini aksatmamalısınız. Ayrıca minik dostunuza kaliteli kuru mamalar tercih etmelisiniz. Böylelikle hem o hem de siz sağlıklı bir yaşam sürersiniz. Yazımızı beğendiyseniz Kediler Nasıl Kısırlaştırılır? konusu ilginizi çekecektir. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek neşeli kedi videolarına ulaşmanız mümkün.

Similar Posts