Kediden Bulaşan Mantar: 5 Ciddi Belirti

kediden-bulasan-mantar

Kediden bulaşan mantar, çok sık olmasa da görülebilen bir sorundur. Bu sağlık probleminin bilimsel adı ise ‘Trichophytosis’ olarak bilinir. Bu mantar türü doğadaki her canlının cilt yapısına zarar verebileceği gibi insanlar da risk faktörüne dahildir. Genel olarak deri, kıl ve tırnak bölgelerinde görülür ve tedavisi ciddiye alınmalıdır. Bu yazımızda kedi sahiplerinin çok merak ettiği kedi mantarı insana geçerse ne olur? sorusuna detaylı yanıt vereceğiz.

kediden-bulasan-mantar
Kediden Bulaşan Mantar

Kediden Bulaşan Mantar Belirtileri

Kediden bulaşan mantar hastalığının belirtileri, mantarın türüne ve şiddetine göre farklılık göstermektedir. Bu alanda en doğru bilginin veteriner üzerinden ulaşılabileceğini belirtmekte fayda var. Fakat genel olarak görülen belirtileri birkaç maddede listelemek mümkün. İşte kediden insana bulaşan mantar belirtileri:

  • Cilt bölgelerinde kızarıklık ve buna bağlı olarak döküntüler görülür.
  • Tüylerde sık dökülmeler meydana gelir.
  • Cilt bölgesinde kötü kokular duyulur.
  • Deride kalınlaşma ve sık yağlanma gözlemlenir.
  • Ayrıca lenf bezlerinde gözle görülür şişkinlikler oluşur.

Bunlara ek olarak halsizlik ve depresyon gibi semptomlar da görülebilir. Eğer bu saydığımız belirtilerden birine kediniz sahipse, onu ve kendi sağlığınızı riske atmayın ve en yakın veterinere danışın. Kediden bulaşan mantar hastalığında erken tanı çok önemli.

Kediden Bulaşan Mantar Tedavisi

Kedilerde mantar tedavisi öncesi, minik patideki enfeksiyonun türü ve nedeni tespit edilmesi gerekiyor. Kısaca kedilerde mantar neden olur? sorusuna kesin bir cevap bulunması gerekir. Bu da ancak veteriner hekim tarafından mümkün kılınıyor. Eğer erken tanı konulmuşsa ilaç tedavisiyle giderilmesi mümkün. Merhem, krem ve diğer ilaçlar kedilerde mantar tedavisinde kesin çözüm sağlar.

Kediden bulaşan mantar tedavisinde bir diğer yöntem de özel şampuan kullanımıdır. Mayaların tetiklediği mantarlar, özel şampuanlar aracılığıyla giderilir. Ayrıca normal zamanlarda da veterinerlerin önerdiği şampuanları kullanmak, kedinize mantar bulaşma riskini minimum seviyeye indirir.

kediden-bulasan-mantar
Kediden Bulaşan mantar

Kediden İnsana Bulaşan Mantar Nasıl Geçer?

Kedilerde görülen mantar hastalığı, insanlara teması halinde kolayca bulaşır. Eğer bu kişilerin bağışıklık sistemi zayıfsa ciddi sorunlar yaratabilir. Bu sebeple ciddiye alınması gereken bir hastalık türüdür. Ayrıca çocuklarda da tahrip edici etkisi olabilir. Peki kediden insana bulaşan mantar nasıl geçer? İşte detaylar…

  • Eğer evdeki bir kedide mantar sorunu gözlemlendiyse temastan kesin olarak kaçınılmalıdır.
  • İstemeden mantarlı kedi ile temasa geçildiyse bir hekime danışılmalıdır.
  • Kedinin temasta bulunduğu tüm alanlar dezenfekte edilmelidir. Battaniyeler, koltuklar ve diğer eşyalar buna dahil.
  • Veterinerin önerdiği tedavi aksatılmamalı, kediden dökülen tüyler evden temizlenmelidir.
  • Mantar tedavisinde sirke kullanmak iyi bir tercihtir. Çünkü sirkenin güçlü bir yapısı vardır. Kedinin temas ettiği bölgeler sirke ile yıkanabilir.

Kedilerde Mantar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kediden bulaşan mantar tedavi edilmemesi durumunda birçok enfeksiyon sorununa davetiye çıkarır. Hastalık kademe kademe ilerler. Bir süre sonra tüm vücudu ele geçirir ve bağışıklık sistemine zarar verir. Ayrıca birçok farklı hastalığı da tetikler. Egzama, uyuz ve sedef bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Tedavisi aksatılan mantar kediye de insana da büyük zarar verir. Kedilerde lenf bezi iltihabı ilerler ve vücuda yayılır. En uç seviyede ise Fil ayağı sorununa sebep olur. Eğer yazımızı güzel bulduysanız Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri konusu kesinlikle ilginizi çekecek. Buna ek olarak Instagram sayfamıza davetlisiniz.

 

 

Similar Posts