Kediler Balkondan Atlar mı? Düşerse Ne Olur?

kediler-balkondan-atlar-mi-1

Yüksek apartman dairesinde yaşayan ve evinde kedi olan bireyler kediler balkondan atlar mı? korkusu taşıyor şüphesiz. Yükseklik algısı olmayan kediler için balkonlar ve pencereler çoğu zaman büyük bir risk faktörü haline gelebiliyor. Günümüzde dünya genelinde yüksekten kedi düşmelerine bağlı ölümlerin sayısı ne yazık ki çok fazla. Merak ettiğiniz konuyu uzmanlara sorduk ve detaylı bir sunum gerçekleştirdik.

Kedilerin 9 canlı olduğu gibi hatalı bir kanı var. Ayrıca bir kedi ne kadar yüksekten düşerse düşsün hep dört ayak üstüne düşer konusu da hatalı bir bilgi. Yüksek apartman dairelerinden düşen kediler büyük sağlık sorunu yaşama riski taşır. Evcil hayvanların yükseklik algısı olmadığı için bazen cam ve balkonlardan düşmeler yaşanabiliyor. Ama asıl merak konu kediler balkondan atlar mı? oluyor. Detaylara bakalım…

kediler-balkondan-atlar-mi-2
Kediler Balkondan Atlar mı?

Yavru ya da Yetişkin Kediler Balkondan Atlar mı?

Kediyi balkon korkuluklarında yürürken görünce hemen her insan büyük korku yaşar. Çoğu zaman da pencere pervazlarında uzanıp keyif yaptıklarına şahit olunca yürekler ağza gelir. Öyle bir görüntüdür ki bu ha düştü ha düşecek hissi yaşatır insanlara. Sahipler bu manzaraları görünce ‘kedim ya balkondan düşerse’ ya da ‘kedim pencereden düşecek diye çok korkuyorum’ gibi endişeler kaplar ruhu. Gerçekten de kediler balkondan atlar mı? Düşerse ne olur? İşte cevabı…

Kediler balkondan atlar. Pencereden ya da balkondan düşer. Hatta bunlar sanıldığından da sık yaşanan durumlardır. Bugün kedi ölümlerinin %30’undan fazlası yüksekten düşmeye bağlı oluyor. Neden atlar? Kedilerin yükseklik algısı yok. Ayrıca dikkatleri çok ufak şeylerden bile dağılabilen canlılar. Bir kedi balkondan aşağıya bakarken gördüğü bir kedi, yemek ya da farklı bir şey sebebiyle atlamaz. Fakat balkon ya da pencere yakınlarından geçen bir kuş, kelebek ya da böcek sebebiyle hamle yapabilir ve patileri kayınca da ne yazık ki düşebilir.

Kediler çok tehlikeli yerlerde, zor ve yüksek demeden rahat davranışlar sergiler. Aslında bu onların doğalarında var. Patilerinin tutuş gücüne güvendikleri ve vücut koordinasyonları iyi olduğu için pencere pervazlarında ya da balkon korkuluklarında rahat yürürler. Kimi zaman da burada yatar ve dışarıyı izler. Fakat onlardaki bu rahatlık sizde de bir rahatlamaya yol açmasın. Çünkü atlama, düşme ve ölüm durumları hiç umulmadık anda yaşanıyor. 1. Kat, 2. Kat, 3. Kat ya da 4. Kat bile onlar düştüğünde ölmeleri için yeterli bir yüksekliktir.

kediler-balkondan-atlar-mi-3
Kediler Balkondan Atlar mı?

Kedim düşer mi? demeyin. Bu risk her zaman var. Hem de yüksek seviyede var. Bu sorunsalı ortadan kaldırmak ise sizin elinizde. Eğer yüksek bir apartman dairesinde kediler ile yaşam sürdürmeyi düşünüyorsanız onların güvenliğini sağlayacak bazı püf noktaları var. Yazının devamında da bunlara değineceğiz. Önlem alarak onları korumanızı sağlayacağız.

Kedilerin Camdan ve Balkondan Atlamaması İçin Yapılması Gerekenler

Kediler balkondan atlar mı? diye korkmanızdansa birtakım önleyici koruma uygulamaları yaparak bu riski ortadan kaldırabilirsiniz. Hem kendi tedirginliğinize son verir hem de onların hayati tehlikelerini ortadan kaldırırsınız. Sevimli dostlarımız pencereden hızla geçen bir kuşu gördüklerinde bir anda alan algısını yitirebiliyor ve ileri hamle yapabiliyor. İstenmeyen sonuçlar doğuruyor bu durum da. Peki kedilerin camdan ve balkondan atlamaması için yapılması gerekenler neler? İşte madde madde detaylı anlatımı.

Balkon Kedi Filesi Kullanın

Kediler balkon atlar mı? endişesine son vermek için en etkili çözüm file kullanmaktır. Bu ürünlere internet üzerinden balkon kedi filesi aratmasıyla ulaşılabilir. Bildiğimiz ağ mantığına sahiptir. Manzaranızı ya da görüntünüzü etkilemez ama kedinin de arasından geçemeyeceği bir ortam oluşturur. Güvenlik sağlamada çok etkilidir. Ayrıca portatif ürünlerdir bunlar. Kiracı olsanız dahi ev sahiplerinden izin almanıza gerek yok. Taşınırken kolayca sökebilirsiniz. Farklı ebatlarda üretilir. Her balkon ölçüsüne uygun bir model var.

Balkona Çıkan Kedi İçin Tasma Kullanın

Kedilerin sürekli olarak özgür bir biçimde balkonda olması tavsiye edilmez. Ama hava alma ihtiyaçlarının da olduğu aşikar. Bunun için gün içerisinde kısa süreli çıkarmalarınızda ipi uzun, esneyen ve yumuşak bir maddeden üretilen tasma kullanabilirsiniz. Burada önemli olan kedinizin balkon demirliğine çıkamayacak kadar tasmanın ölçüsünü ayarlamak. Ayrıca süreç içerisinde kedinizi gözlemlemeyi unutmayın. Zira tasma ipinin boğazına dolanmadığını görmeniz gerekiyor.

Balkon ve Pencere Uçlarına Kedi Uzaklaştırıcı Koku Sıkın

Kedileri istenmeyen yerlerden uzak tutmak için üretilmiş özel koku spreyler var. Bunlar genelde mutfak tezgahlarında kullanılır ve etki gösterir. Aynı ürünleri balkon demirlerine ve pencere pervazlarına sıkabilirsiniz. Sevmedikleri ve onları rahatsız eden bir koku olduğu için demire çıkmayacaklardır.

Balkon Demirlerine Kaygan Eşya Bırakmayın

Halı ve kilim gibi eşyalar kurusun diye genelde balkon demirlerine asılır. Kediler yumuşak oldukları için bunların üzerinde yürüme ve patileri kaşıma ihtiyacı duyabilirler. Kayma olursa da kediniz dengesini kaybedebilir. Halı, kilim, örtü türü eşyaları buralara asmamaya özen gösterin.

kediler-balkondan-atlar-mi-4
Kediler Balkondan Atlar mı?

Kedilerinizi Balkonda Bırakmayın

Son yıllarda havalar hayli ısındı. İnsanlar kedilerin de sıcaktan bunaldığını düşünerek tüm gün boyu balkona çıkmalarına izin veriyorlar. Bu da kediler balkondan atlar mı? ve düşmeye bağlı ölümlerin sık yaşandığı bir zemin hazırlıyor ne yazık ki. Onların iyiliğini düşünürken daha da kötülük yapmış olmamak için balkonda bırakmayın. Serinlemek için ev içindeki gölge bir alan minik pati dostlarımız için yeterli olmaktadır.

Kediler Balkondan Atlarsa Ne Olur?

Öncelikle böyle bir durumla karşılaşmamanızı umarak yazıya başlıyoruz. Minik dostlarımızın sağlığı hep daim olsun. Ancak atlama ya da diğer deyişle düşme yaşanırsa ne yazık ki kötü sonuçlar doğuyor. Kediler 9 canlı değil. Kediler hep dört ayak üstüne düşmez. Onlar da bizim gibi yüksekten düşmeye dayalı travma, iç kanama ve ne yazık ki ölüm gibi durumlar yaşıyor. Düşmesi durumunda yaşanması muhtemel senaryolar şunlardır:

  • Düşüş sırasında dört ayak üzerine düşüp hayatta kalabilir.
  • Vücudunu düzeltemeyip ters düşüş yaşadığı için ağır bir travma geçirebilir.
  • İç organlarında yaralanmalar olabilir.
  • Ölümle sonuçlanabilir.

Kedi düştükten sonra ilk bakışta hiçbir şey yokmuş gibi hissedebilirsiniz. Ama yüksekliğe göre iç kanama ve travma yaşama olasılığı var. Bu yüzden de düşüşün sertliği ne olursa olsun muhakkak veterinere gitmelisiniz. Gerekli tetkikler yapılıp herhangi bir sağlık sorunu olmadığından emin olmalısınız.

Yüksekten Düşen Kedi Psikolojisi

Yüksekten düşen kedilerin %60’dan fazlası hayatta kalıyor. Ama düşüş sonrası travmatik bir psikoloji yaşayabiliyor minik dostlarımız. Vücut sağlığı yönünden etkilenmeseler de psikolojik açıdan olumsuzluk yaşıyorlar. Bunun için düşüş sonrasında veterinerinizden ve uzmanlardan psikolojik bir destek süreci başlatabilirsiniz.

Unutmayın, balkonda bulunan her kedi bir düşme potansiyeline sahiptir. Benim kedime bir şey olmaz ya da benim kedim akıllı gibi düşünmeyin bu durumu. Çünkü düşmenin bunlar ile bir alakası yok. Bir anlık denge kaybı ya da dikkat dağınıklığı buna sebep oluyor. Hem onlar hem de siz psikolojik açıdan kötü etkileniyorsunuz. Sağlıkla kalın.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Kaç Tane Doğurur? 1 Yavru Doğar mı?

Similar Posts