Kediler Dondurma Yer Mi? | 3 Meyveli Kedi Dondurması

kediler-dondurma-yer-mi

Kediler dondurma yer mi? sorunsalı havaların ısınmaya başladı şu yaz günlerinde bireylerin sıklıkla gündemine giriyor. Sıcak havalar bizleri bunalttıkça evdeki tüylü dostlarımızın da bunaldığını düşünüyoruz. Onların ferahlaması için farklı çözümler ararken en çok da dondurma ikramları vermeyi seçiyoruz. Biz dondurma yerken onların masum ve arzulu bakışları da buna sebep oluyor.

Kedi dondurması olarak çok sık aratma yapılıyor arama motorlarında. Hatta çoğu zaman kedilere özel dondurma tarifleri dahi araştırılıyor. İnsanlar bu minik patileri zamanla bir arkadaş, dost ve sırdaş olarak gördükleri için kendi yediklerini ve içtiklerini onlara ikram etmeyi duyuyor. Çoğu zaman kapıldığımız bu duygu onların sağlığını riske atabilmektedir. Bu sebeple gıda konusunda dikkatli olmakta fayda var. Peki kediler dondurma yer mi? İşte detaylar…

kediler-dondurma-yer-mi-2
Kediler Dondurma Yer Mi?

Kediye Dondurma Verilir mi?

Kedi dondurması hakkında ilk olarak değineceğimiz konu, şeker gıdasının onların üzerindeki etkisi olacak. Uzman veterinerlerin ortak görüşüne göre evcil hayvanlara şeker vermek oldukça yanlış bir tutum. Vücutta birçok kronik hastalığa sebep olabileceği gibi aşırı ve uzun vadeli şeker tüketiminde körlük durumuyla bile karşılaşılabiliyor. Dondurmaların da genel olarak şeker materyalinden üretildiğini düşünürsek bu soruya verilebilecek en doğru yanıt, tüylü dostlara dondurma verilmemesi gerektiği olacaktır.

Kediler dondurma yer mi? sorusuna sadece hayır demek yeterli bir yanıt değil. Buna olumlu alternatifler de sunmak mümkün. Bilindiği üzere kedilerin tat alma duyuları yoktur. Tatlı şeyleri sevmelerinin sebebi onların içindeki yağdır. Evet, yağ maddesine kediler bayılır. Dondurma için de bu durum geçerlidir. Günümüzde marketlerde şekersiz diyet dondurmalar satılıyor. Bunları kedi dondurması niyetiyle çok minik ölçeklerde verebilirsiniz. Ancak ‘çok minik ölçek’ tabirini mutlaka göz önünde bulundurun. Örneğin sık olmamak kaydı ile bir defa şekersiz dondurma yalamasına izin verebilirsiniz. Yine de böyle bir uygulamaya başvurmadan önce mutlaka veterinerinize danışmanızı tavsiye ediyoruz. Zira kedinizin sağlıksal özelliklerini ve neyin ona zararlı olabileceği en iyi hekiminiz bilebilir.

Kedilere Dondurma Verilir Ne Olur?

Kedi dondurma gördüğünde heyecanlanan ve dilini şapırdatan bir canlı. Evin neresinde olursa olsun ortaya bir dondurma çıktığında hemen koşarak yanınıza geldiğini görürsünüz. Koku alma yetileri çok gelişmiş oldukları için sevdikleri gıdaları anında fark ederler ve hücuma kalkarlar. Bu da sahipleri için kediler dondurma yer mi? çıkmazı anlamına gelir. Dikkat! Elinizdeki dondurma şekerli ve renkli bir ürün ise sakın minik dostunuza vermeyin. Birkaç kaşık dahi olsa ona ikram etmeyin. Az vermeniz onun ishal olmasını tetikleyebilir. Peki bu konuda ne yapılabilir? İşte cevabı…

kedi-dondurmasi
Kedilere Dondurma Verilir Ne Olur?

Kedilerde laktoz intoleransı vardır. Sizler ona az miktarda dondurma verirseniz sonuçları ölüm olmayabilir ama sık ve aşırı tüketimlerde mide bozulmaları, ishal ve kusma sorunsalları görülür. Uzun vadede ise körlük gibi karşılaşmak istemeyeceğiniz hastalıklar ortaya çıkar. Onlara şeker olmayan, doğal ve sağlıklı bir karışım ile kendiniz dondurma yapabilirsiniz. Kedi dondurması tarifini yazının devamında sizler için sunduk.

Kedi Dondurması Tarifi

Sıcak yaz aylarından geçiyorsunuz ve minik dostunuz size bunalmış bir göz ve dili dışarda mı bakıyor. Onun ferahlama ihtiyacını gidermeniz aslında oldukça basit. Pratik bir uygulama ile doğal dondurma üretebiliyorsunuz. Böylelikle kediler dondurma yer mi? sorusuna evet yanıtı verebiliyorsunuz. İşte kedinizi serinletecek harika dondurma tarifi…

Kedi Dondurması Malzemeleri:

  • İki tane çilek
  • Yarım elma (kesilip çekirdekleri çıkarılmış olacak)
  • Yarım şeftali (çekirdekleri çıkarılmış olacak)
  • İki dilim salatalık
  • Yarım su bardağı pirinç sütü

Kedi Dondurması Nasıl Yapılır?

Kedi dondurması tarifine ilk olarak homojen bir yapı elde ederek başlayacağız. Öncelikle yumuşak kıvama gelene kadar meyve, pirinç sütü ve salatalıkları bir kabın içerisinde ezin. Sonra homojen kıvamına getirdiğiniz bu karışımı buzluk kabına dökün ve dondurucuya yerleştirin. Ortalama dakika içerisinde donmuş olacaktır. Artık harika dondurmalar hazır! Dilerseniz her gün 1 adet dondurmayı kedinize ikram edebilirsiniz.

kedi-dondurma
Kedi Dondurması Tarifi

Kediler dondurma yer mi? konusunu genel olarak özetlemek gerekirse marketlerde satılan ürünler minik dostlarımız için uygun değildir. En doğru yaklaşım, evde doğal olarak kendi yaptığınız kedi dondurması ürünleridir. Hem yapımı basit hem de maliyetsiz. Haydi, onları bu yaz ödüllendirin.

 

İlginizi çekebilir: Kedi Aşıları Fiyatları 2022 – Karma Aşı Kaç TL Oldu?

Similar Posts