Yavru ve Yetişkin Kediler Et Yer mi?

kediler-et-yer-mi-3

Kediler ile zamanla öylesine güzel bir bağ kurarız ki her yediğimizi onlara vermek isteriz. Kediler et yer mi? sorusu da bu sebeple ortaya çıkar. Yemek yerken ya da bir ızgara yaparken onların iştah dolu bakışlarına dayanamaz ve en azından bir parça ikram etmek isteriz. Peki bu doğru mu? Uzmanlar et ile kediler arasında ilişki hakkında ne diyor? Bu yazıda detaylıca işleyeceğiz.

Minik dostlarımız ne yiyip ne yememesi gerektiğine karar verebilecek yetiye sahip değildir. Eğer ki damak zevkine göre bir lezzet bulursa bolca tüketecektir bunu. Burada iş sahiplerine düşer. Onların bir sorumluluğu da zararlı gıdalardan evcil hayvanları uzak tutmaktır. Çünkü hatalı tüketimler ciddi rahatsızlıkları tetikleyebiliyor. Daha önce Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler yazımızda birçok gıdaya değinmiştik. Bu yazımızda da et ürünlerini ele alacağız. Bilgi dolu bir yazıyla daha karşınızdayız. Keyifli okumalar dileriz.

Yetişkin Kediler Et Yer mi?

Et, evrendeki tüm memeli canlıların en temel besin öğelerinden birisidir. Günlük besin ihtiyaçlarının büyük bir kısmını bu gıdalardan alır canlılar. Kediler için de durum aynıdır. Protein ve diğer birçok besin maddesini et ürünlerinden karşılamaları gerekir. Fakat bu doğrudan et verilmesi anlamına gelmez. Onlar gerekli olan miktarları kuru mamaları vasıtasıyla zaten almaktadırlar. Peki ama yetişkin kediler et yer mi? Hayır, et yemeleri zararlıdır. Önlerine koyarsanız çok iştahlı tüketirler fakat bu hatalı bir uygulamadır. Neden mi? İşte cevabı…

kediler-et-yer-mi-1
Kediler Et Yer mi?

Öncelikle %100 olarak kedinizi çiğ etlerden uzak tutmalısınız. Çok ciddi bir rahatsızlık yaratabilecek potansiyeli vardır çiğ etlerin. Zaten insanlara da çiğ et verilmez. İki tür zehirlenmeye yol açar. Biri ‘Salmonella’ zehirlenmesidir diğeri de ‘E. Coli’ diye adlandırılan bir zehirlenme türüdür. Ciddi sonuçları yol açabiliyor. Bunların en temel belirtileri ise ishal, kusma ve halsizliktir. Görülmesi durumunda hızla veterinere gidilmesi gerekir.

Kediye Kavurma Verilir mi?

Kavurma, pişmiş bir et türüdür. Burada ne miktarda sunacağınız önemlidir. Uzmanlara göre uzun aralıklar ile az miktarda haşlanmış et kedilere verilebilir. Ama eti yağda kavurduysanız bunu sunmanız önerilmez. Yağların minik dostlarımıza olumsuz etkileri olmaktadır. Ayrıca kesinlikle haşlama sırasında içerisine baharat ve tuz atmamalısınız. Sindirim sistemlerine zarar verirsiniz.

Kediye Ciğer Verilir mi?

Kedinin ciğere bakması atasözlerimiz arasında yer almış bir klişedir. Günümüzde her insan kedilere ciğer vermeyi bir adet olarak görür. Peki bu doğru mu? Kediler et yer mi? Öncelikle doğru pişirme ile az miktarda verebileceğinizi belirtelim. Çünkü içerisindeki besinler kediye faydalıdır. Yağda kızartmayın. Kabızlığa yol açarsınız. Ayrıca çiğ vermeyin, vücutta parazit doğmasını tetiklersiniz. En ideal tarif patates ve havuç ile birlikte ciğeri haşlamaktır. İçerisine de baharat konulmamalıdır. Kediniz bu tarifi çok sevecek.

Kediye Köfte Verilir mi?

Öncelikle kediler obur hayvanlar olmadığını bilmelisiniz. Yani çok sık olarak et ve tavuk gibi şeyler beklemez sizden. Ama sağlıklı beslenmeleri için de belli dönemlerde pişmiş et vermenizde bir sakınca yoktur. Fakat köftede dikkatli olmalısınız. Çünkü insanların yediklerinde soğan baharat ve tuz bol miktarda oluyor. Ayrıca ekmek için ve hayvan yağı da bulunuyor. Bu sebeple uzmanlar kedilere köfte verilmemesi konusunda hem fikir.

Kediye Et Suyu Verilir mi?

Kediler etçil canlılardır. Her ne kadar günümüzde mamalara adapte edilmiş olsalar da bu durumu değiştirmez. Bu sebeple hayvansal proteinlerini etlerden karşılarlar. Aslında bunu sağlamanın en kolay yolu da et suyudur. Kemiklerin haşlanmasıyla elde edilen suyu kedinize verebilirsiniz. Çünkü içerisinde yüksek oranda aminoasit ve protein bulundurmaktadır. Özellikle de yaşlı kedilerde eklem sorunları görüldüğü için hekimler et suyunun verilmesini önerir. Günümüzde kedi çorbaları var ama gerçek bir kemik suyu kadar etkili olmadığını unutmayın.

Yavru Kediler Et Yer mi?

Günümüzde yavru kedilerin çoğu besini yememesi gerektiği gibi bir kanı var. Oysa gelişim çağında oldukları için en çok besine ihtiyaç duydukları dönemlerdir yavruluk zamanları. Bu sebeple et ya da tavuk verilebilir. Ama nasıl verileceğine dikkat edilmesi şartıyla… Yavru kediler et yer mi? sorusuna evet derken koyacağımız şartları birkaç maddede listeleyelim.

  • Yavru kedilere sakın çiğ et vermeyin!
  • Yavru kedilere asla baharatlı et vermeyin!
  • Aşırı miktarda et tüketimini sağlamayın!
  • Yağlı et vermeyin!
  • Vereceğiniz ette sakın tuz bulunmasın!
  • Kemikleri etleri sakın kedinize vermeyin!

Bu listedeki kurallara uyduğunuz taktirde veterinerinizin de tavsiyesi ile kedinize et verebilirsiniz. Ama mutlaka veterinerinizden onay alın. Bazı özel durumlarda hiç et tüketilmemesi sonucuna da ulaşılabilir.

kediler-et-yer-mi-2
Kediler Et Yer mi?

Kediye Sosis Verilir mi?

Sabah kahvaltılarında insanların vazgeçilmez ürünü olan sosisler çoğunlukla kedilere verilmek istenir. Ama bu çok hatalı bir davranış. Çünkü sosisler bilindiği üzere çiğ et kategorisinde yer almaktadır. Ayrıca içerisinde de bol miktarda baharatlar bulunur. Onun zehirlenmesini istemiyorsanız bu tür uygulamalardan kaçının. Hatta size çok masum ve iştahlı gözler ile baksa bile sakın vermeyin.

Yavru Kediye Salam Verilir mi?

Yumuşak ve ince yapısıyla salam kediler için tam bir ziyafet ürünüdür. İçerisinde bol yağ oranıyla da onların iştahını hayli kabartmaktadır. Fakat veterinerlerin ortak görüşüne göre minik patiler için salamlar zararlıdır. Çünkü gastronomide çiğ et statüsüne sahiptir ve bol baharatlıdır. Onlara iyilik yapmak isterken kötülük yapacağınız aklınızda bulunsun.

Yavru Kediye Kavurma Verilir mi?

Türk mutfağında kavurmanın yeri şüphesiz çok özel. Kahvaltılarda vazgeçilmez bir unsurdur. Kediler için de hayli iştah kabartıcıdır. Çünkü çok yüksek oranda hayvansal yağ barındırır ve kediler yağları çok sever. Kahvaltıda açtığınız an hemen yanınıza gelirler ve dilini şapırdatmaya başlarlar. Peki ama kediler et yer mi? Eğer bu et kavurma ise kesinlikle verilmez! Çünkü yağda kavrulmuştur ve içerisinde hatırı sayılır derecede yağ vardır. Ayrıca baharatların da bulunduğunu unutmamak gerek.

Kediler Pişmiş Et Yer mi?

Eğer ki bir et güzelce suda pişmiş ve içerisine baharat atılmamış ise kediye gönül rahatlığıyla verilebilir. Hatta lezzetten ve doymadan ziyade sağlıklarına pozitif bir etki de sağlar. Fakat bu şekilde anlatınca da kedi sahipleri çok aşırı ve sık miktarda sunum yapıyor. Bu da hatalı bir tutum zira her şeyin aşırısının zararlı olması gibi bu da çok tehlikelidir. İyi ama ne kadar vermeliyim? Bunun net bir ölçüsü yok. Hesaplamayı göz kararı siz yapmalısınız. Ama genel kanıya bakacak olursa hafta 1 ya da ayda 4-5 kere 1 porsiyon vermek ideal olandır. Porsiyonlara da 50-100 gram et koymanız yeterli olacaktır.

Et suyu verme ya da haşlanmış et verme süreçlerini yaşlı kedilerde biraz daha sıklaştırabilirsiniz. Çünkü bu dönemde dostlarımız biraz eklem rahatsızlıkları çekebiliyorlar. Özellikle de et suyu onlara şifa niyetine geliyor. Ciğer, et ve kemik suyu sıklıkla tercih edilebilir. Elbette bütçelerin elverdiği oranda gerçekleşecektir. Kedi Sevgisi platformu olarak minik dostlarınıza sağlıklı ve lezzet dolu bir ömür diliyoruz.

 

İlginizi çekebilir: 2022 Kedi Aşı Takvimi ve Fiyat Listesi

Similar Posts