Kediler Evden Neden Kaçar? Kaçan Kedi Geri Döner mi?

kediler-evden-neden-kacar-3

Kedi sahibi olunduğunda mutluluk kadar endişe de beraberinde gelir. Bu endişelerin en bilineni ise ‘kediler evden neden kaçar?’ sorusuyla kendini gösterir. Bizler minik dostlarımıza her ne kadar evcil hayvan desek de aslında hala onların iç güdüsünde doğal yaşamın izleri bulunur. Bu güdüler birçok sebeple dürtülür ve evden kaçma teşebbüsleri meydana gelir. Kimi zaman da bu teşebbüslerinde başarılı olurlar.

Kediler ile yaşantımızda kısa süre içerisinde sıkı bağlar geliştiririz. Onlarla yaşamaya alışır, evin bir parçasına haline gelirler. Çoğu zaman ortalıkta görmesek hemen panik olur, evin içerisinde türlü oyunlar ile onları aramaya koyuluruz. Böyle anlarda minik dostumuzun temelli olarak evde olmadığını bilmek, görmek isteyeceğimiz son şey olacaktır. Kedi Sevgisi platformu olarak konunun öneminin farkındayız. Bu sebeple kediler evden neden kaçar? sorusunu detaylı bir şekilde sizler için araştırdık. Keyifli okumalar dileriz…

kediler-evden-neden-kacar-1
Kediler Evden Neden Kaçar? Kaçan Kedi Geri Döner mi?

Kedilerin Evden Kaçma Sebepleri

Kedilerin evden kaçması, bu minik patiler ile yaşayan bireyler için ne yazık ki zor önlem alınabilen bir durum. Kediler, doğaları gereği meraklarının peşinden giden canlılar. Bu kaçışların nedenleri tespit edildiğinde önlemini almak da daha kolay bir hale gelir. Kediler evden neden kaçar? diye merak ediyorsanız, cevabını sizler için birkaç başlık altında detaylandıracağız.

Dış dünya kediler için her ne kadar cezbedici olsa da büyük tehlikelerle doludur. Bu sebeple birçoğu yaşam alanları dışına çıktıklarında psikolojik olarak etkilenirler ve yaşam alanlarına tekrar dönerler. Fakat bazıları ne yazık ki dışarıdaki alanları kendine yeni yaşam alanı edinebilir. Peki kediler evden neden kaçar? İşte detaylar…

Vahşi Yaşam Dürtüsü

Biz insanlar aradan geçen binlerce yıldan sonra kedilerin tamamen evcilleştiğine inanmakta ısrarcı varlıklarız. Bu kısmen doğru olsa da kediler hala vahşi yaşam dürtülerine sahiptirler. Özellikle de gece vakitlerinde bu dürtüleri hat safhaya ulaşır. Böyle anlarda kendilerini doğaya atıp yeni ve güvenli yaşam arayışı içerisine girebilirler.

Kızgınlık Döneminde Eş Arayışı

Kediler evden neden kaçar? sorunsalıyla karşılaşan bireylerde en çok kedilerinin kızgınlık döneminde bu eylemin gerçekleştiği belirtiliyor. Kedilerin kızgınlık dönemi oldukça şiddetli ve agresif bir şekilde seyreder. Çiftleşmeleri gerektiğinde yaşam alanlarında karşı cins bulamazlar ile bu defa algılarını evin dışına yöneltirler. Çoğu zaman da eş bulmak için miyavlayarak dışarı çağrı iletirler. Eğer buna bir karşılık bulurlarsa fırsatını buldukları ilk anda evden kaçarlar.

Çiftleşmiş için evden kaçan kedilerde geri dönme oranı çok düşüktür. Bu sebeple bu hassas dönemlerinde ona çiftleşecek bir eş bulmanızı öneririz. Ya da kısırlaştırma yolunu seçebilirsiniz. Ayrıca kapı ve pencerelerinizin kapalı olduğundan emin olun. Aksi halde minik dostunuz ilk fırsatta evden firar etmeye çalışacaktır.

kediler-evden-neden-kacar-2
Kediler Evden Neden Kaçar? Kaçan Kedi Geri Döner mi?

Kedilerin Evden Kaçmasıyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kedi sahiplerinin büyük korkularından birisi de kedilerin evden kaçma girişimleridir. Bunun gerçekleşeceğini düşünmek bile insana keder verir. Zira hayatımızdaki birçok boşluğu onların varlıklarıyla doldururuz. Bu konuyla ilgili en çok merak edilenleri sizler için yanıtladık. İşte kediler evden neden kaçar? sorusuyla alakalı merak edilenler…

1.      Evden Kaçan Kedi Ne Zaman Döner?

Evden kaçan kedinin ne zaman döneceği ile alakalı net bir şey söylemek mümkün değil. Fakat kedilerin çoğu dışarıdaki hayatı benimseyemez ve kısa süre içerisinde yaşam alanına geri dönmek ister. Bu da genellikle 24 saat içerisinde gerçekleşir.

2.      Kısır Kedi Neden Evden Kaçar?

Kedilerin evden kaçmasının tek nedeni çiftleşme arzusu olarak tanımlayanlar mevcut. Ancak bu hatalı bir yaklaşım. Kısır kediler de evden kaçabilir. Peki kısır kedi neden evden kaçar? Bunun birçok komplike nedeni olabilir. Merak duygusu, yetersiz beslenme, yeni yaşam yeri arayışı bunlara örnek olarak gösterilebilir.

3.      Kedim Evden Kaçtı Geri Gelir mi?

Öncelikle Kedi Sevgisi platformu olarak böyle bir acı ile karşılaşmamanızı diliyoruz. Zira evden kaçan kedilerin ne yazık ki büyük bir kısmı yaşam alanlarına geri dönmüyor. Bir kısmı ise dışarıdaki hayattan dolayı psikolojisi etkileniyor ve kısa süre sonra tekrar eve dönebiliyor. Bu durum biraz da kedinizin davranışsal durumuna bağlı.

Kediler evden neden kaçar? yazımızı faydalı bulduysanız diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca minik patiler ile alakalı paylaşımlar yaptığımız Instagram hesabımıza davetlisiniz.

 

İlginizi çekebilir: Kedi Tüyü Kist Yapar mı?

Similar Posts