Kediler Horlar mı?

kediler-horlar-mi

Kediler horlar mı? sorusu, minik patiler ile birlikte bir yaşamı yürüten bireylerin sıklıkla karşılaştığı durumdur. Özellikle geceleri evde sessizlik hâkim olduğunda evin odalarından tatlı bir horlama sesi duyulur. Bu ses kedilerden gelir. Fakat çoğu zaman sahipler için bu durum endişe yaratabiliyor. Bir sağlık sorununun işareti olabileceği düşünülüyor. Peki bu ne kadar doğru? Bu yazımızda kedi horlaması hakkında tüm bilinmeyenleri yanıtladık.

Kedilerin uyku döngüsü, tıpkı biz insanlarınkine benzer. Bizlerde olduğu gibi minik dostlarımız da uyku esnasında REM uykusuna girerler. Bu aşamada sıçrama, koşma ya da farklı sesler çıkarma gibi hareketler gözlemlenebilir. Bu da bizlere ‘kediler horlar mı?’ sorusunun yanıtını veriyor. Evet, kediler horlar, fakat korkulacak bir durum değil. Horlamak, onların doğasının bir dışa vurumu. Bu sebeple panik yapmayınız.

kediler-horlar-mi
Kediler Neden Horlar?

Kediler Neden Horlar?

Kedilerin horlamasıyla karşılaşan bireylerin ilk yaptığı şey, ‘kediler neden horlar?’ sorusuna yanıt aramak oluyor. Hatta bu sesin horlama olduğuna emin olamayıp ‘kediler horlar mı?’ diye arayış içerisinde bulunuluyor. Minik dostlarımızın uyku esnasında REM sürecine geçince horlamasına birçok sebep gösterilebilir. Bunlardan bazılarını şu şekilde listelemek mümkün.

  • Aşırı kilo kedilerde horlamayı tetikler. Yağlanmadan dolayı üst solunum yollarında daralma gerçekleşir ve bu da hırıltılı bir nefes almaya sebep olur.
  • Kedinin uyku pozisyonundaki bozukluk da bir kedi horlaması sebebidir. İlginç pozisyonlarda uyuyan kedilerde kısa süreli horlamalar meydana gelir.
  • Bazen de bu durum, kedinin ırksal özelliklerinden kaynaklanır. Özellikle İran kedisi gibi kısa burunlu kedilerde horlama çok sık görülür.
  • Son olarak da ortada hiçbir sebep yokken horlama yaşanabilir. Tıpkı biz insanlarda olduğu gibi…

Yavru Kediler Neden Horlar?

Kediler horlar mı? diye tereddütte düşenlerin çoğu genellikle yavru kediye sahip olanlardır. Çünkü horlama işlemi yavrularda yetişkinlere oranla daha fazla görülüyor. Bunun sebebi üst solunum yollarının henüz yeteri hacme kavuşmamasıdır. Ayrıca burun bölgesi daha dar olduğu için sıkça horlayarak uyurlar. Eğer siz de kedim horlar gibi nefes alıyor diyorsanız bunun sebebi yukarıda belirttiğimiz durumlardan birisidir.

kediler-horlar-mi
Kedim Horlar Gibi Nefes Alıyor

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerin horlaması normal bir durumdur. Ancak bu normallik belli bir sürece kadar kabul görür. Eğer endişeye sevk edecek bazı yan etkiler görülürse durum ciddiye alınmalıdır. Yani ‘kediler horlar mı?’ sorusu kadar, bunun nasıl gerçekleştiği de önemlidir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken husus, kedinin iştahsızlık yaşayıp yaşamadığıdır. Eğer sıkça horlayan bir kedinin iştahı kesildiyse bu bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. Her ihtimale karşılık bir veterinere götürülmesinde fayda var.

Kedilerin horlamasında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de hızlı nefes alıp verme, hapşırma ve halsizliktir. Bunlar bir hastalığın ön semptomları olabilir. Solunum yollarında bir problem olması muhtemeldir. Detaylı bir veteriner kontrolüyle durum tespit edilebilir. Kediler horlar mı? konusunu sizler için detaylandırdık. Instagram sayfamızı ziyaret ederek daha farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Gri Kedi Cinsleri: Az Bilinen 3 Gri Kedi Cinsi

Similar Posts