Kediler İçin Doğal Ağrı Kesici: Doğanın 3 Armağanı

kediler-icin-dogal-agri-kesici

Kediler için doğal ağrı kesici, en sevimli dostlarımız olan patilerin bazı durumlarda oldukça faydalı olan bir uygulamadır. Bu tür pratik uygulamaların bilinmesi, birçok durumda bireylerin işine yarar. Ancak belirtmekte fayda var ki her ne kadar faydalı olursa olsun hiçbir doğal ürün veteriner izni olmadan kullanılmamalıdır. Çünkü ağrının kaynağı ve nedeni tespit edilmeden, hangi bitkisel ürünün kullanılacağı bilinemez. Bu yazımızda kedinize çok iyi gelecek doğal 3 ağrı kesiciyi açıklayacağız…

kediler-icin-dogal-agri-kesici
Kediler İçin Doğal Ağrı Kesici

Kediler İçin Doğal Ağrı Kesici Önerileri

Kediler vücut bakımından her ne kadar güçlü canlılar olsa da evcilleşme süreçlerinde bu özelliklerini büyük oranda yitirdiler. Günümüzde hastalıklara ve ağrılara karşı daha hassas yapıdalar. Öncelikle birçok sebepten ötürü minik dostlarımızın ağrı yaşayabileceğini belirtmekte fayda var. Önemsiz olabileceği gibi ciddiye alınması da gerekebilir. Bu sebeple ilk işiniz bir veterinere kontrol ettirmek olsun. Sonrasında veterinerin uygun gördüğü taktirde kediler için doğal ağrı kesici kullanılabilir.

Biberiye Yağı

Kedinin ağrısı nasıl geçer? diyenler için biberiye yağı veterinerler tarafından önerilir. Bu bitkisel ürünün kediler için doğal ağrı kesici özelliği vardır. Günümüzde ulaşımı da oldukça kolaydır. Hemen her aktarda biberiye yağı bulmak mümkün. Eğer kediniz ağrılarından şikayetçiyse bu bitkinin yaprağını kullandığınızda minik patinin huzursuzluğu geçecektir.

Kantaron Yağı

Kediye hangi ağrı kesici verilir? diye sorulsa cevabı kesinlikle kantaron yağı olur. Çünkü yapısındaki doğal bileşenlerden dolayı oldukça iyi bir sakinleştirici özelliği vardır. Ağrı ve sızı yaşayan kedilerin kuru mama kabına bir tutam dökmeniz yeterli. Bu mucizevi ürünün kısa sürede etkisini göreceksiniz. Ayrıca hekimlere göre bu yağ bağırsaklara da yararlıdır. Fakat belirtmeliyiz ki veteriner izni olmadan tüketilmemeli…

Papatya Çayı

Papatya çayının insanlar üzerindeki etkisi yadsınamaz. Stresli ve yorgun anlarımızda bir fincan papatya çayı tükettiğimizde bedenimiz ve ruhumuz gevşer. Aynı durum kediler için de geçerlidir. Papatya çayı kediler için doğal ağrı kesici özelliğe sahip doğanın sunduğu özel bir bitkidir. Belli oranda tüketildiğinde kedinizin tüm ağrılarını dindirecektir. Ne miktarda ve ne kadar tüketileceğini ise veteriner belirler…

kediler-icin-dogal-agri-kesici
Kediler İçin Ağrı Kesici İlaç İsimleri

Kedinin Ağrısı Nasıl Geçer?

Kediler ağrı çektiğinde onların çektiği acı bizi üzer ve panik oluruz. Her şeyden önce onların sağlığı çok önemlidir. Peki kedinin ağrısı nasıl geçer? Öncelikle belirtmeliyiz ki ağrılar bir hastalık değildir. Bunlar bir tür semptomdur. Bu nedenle veterinerler arayıcılığıyla bu belirtiler incelenmeli ve hastalığın teşhisi konulmalıdır. Ancak bu şekilde kedinin ağrısı geçer.

Kediler için doğal ağrı kesiciler ile yaşanan ağrılar çoğu zaman diner. Fakat bazı durumlarda ilaç kullanımı da gerekir. Günümüzde hekimler minik patilere birçok farklı ilaç önerebiliyor. Ayrıca ağrının sebebi parazitlerden dolayı kaynaklanıyorsa iç ve dış parazit de yapılabiliyor.

Kediler İçin Ağrı Kesici İlaç İsimleri

Günümüzde bazı durumlarda reçetesiz ilaç kullanımına giden bireyler mevcut. Ancak bu çok yanlış. Çünkü kedinizi iyileştirmek için yaptığınız bu hareket onun sağlığını daha fazla tehlikeye atar. Bu sebeple mutlaka reçeteli ilaçlar kullanmalısınız. Popüler olarak kullanılan kediler için ağrı kesici ilaç isimleri şunlardır:

  • Ercefuryl – 100mg – Kapsül
  • Projezik – 100mg – Tablet
  • Aniprazol – 100mg – Tablet

Kedilere Doğal Ağrı Kesici Nasıl Verilir?

İlk olarak belirtmemiz gereken şey kedilere hekim onayı olmadan hiçbir ağrı kesici verilmemesi gerektiğidir. Bu ister doğal isterse de kimyasal olsun fark etmez. Nasıl ki bebeklerimize doktor gözetimi dışında bir ilaç vermeyiz. Minik patiler için de bu durum geçerli. Ağrının şiddeti ne olursa olsun, bu konuda tavsiye almamız gerekiyor. Kediler için doğal ağrı kesici faydalı ürünlerdir. Bilimsel açıdan etkileri kanıtlanmış olup günümüzde binlerce birey bunları kullanmaktadır.

Bir ilacın ya da bitkisel ürünün faydalı olması, onu gözümüz kapalı kullanacağımız anlamına gelmez. Kedilerde her bünye farklı yapıdadır ve ilaçlara karşı farklı tepki verir. Kiminde bu istenmeyen yönlere gidebiliyor. Bu sebeple hekim kontrolü diyoruz. Ona iyilik yapmak isterken zarar görmesine sebep olmak istemezsiniz. Dikkat etmeniz gereken bazı hususları listeliyoruz.

kediler-icin-dogal-agri-kesici-55
Kediler İçin Doğal Ağrı Kesici

Kediye ağrı kesici verirken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Hekim onay verirse kediye ağrı kesici verilir.
  • Konser kedi mamasına belli ölçekte katın.
  • Kesinlikle doğrudan ilaç vermeyin.
  • Çok sevdiği bir yaş mama ile karıştırabilirsiniz.
  • Hap şeklinde ise bunu ezerek karışım sağlayın.

Kedilere Papatya Çayı İçirmek

Çoğu kişi bunu içirmek olarak görse de aslında sürme tekniğiyle uygulanır. Papatya çayına pamuk batırarak bunu masaj uygular gibi kedinize sürebilirsiniz. Sakinleşme ve ağrı dindirmede etkili bir yöntemdir. Ama çok sık tekrarlanmamalı ve veterinerden onay alınmalı.

kediler-icin-dogal-agri-kesici-66
Kediler İçin Doğal Ağrı Kesici

Kedilere Kantaron Yağı İçirmek

Yine çok sayıda kedi sahibi, kantaron yağının içirildiğini düşünebiliyor. Ama bu doğrudan evcil hayvanlara uygulanmaz. Eğer ki stresli, hırçın ve ağrısı olan bir pati dostunuz var ise belli periyotlarda mamasına birkaç damla kantaron damlatabilirsiniz. Etkisini kısa sürede göstermektedir. Kedinizin rahatlamasını kolayca gözlemleyeceksiniz.

Kediler İçin Doğal Ağrı Kesici İşe Yarıyor mu?

Evcil hayvanlar ömürlerinin büyük çoğunluğunu huzurlu bir şekilde geçiriyor olsalar da bazı dönemlerde sağlık problemleri sebebiyle ağrı yaşayabiliyorlar. Ufak sorunlar yaşayan kediler için doğal ağrı kesici gayet etkili olmakta. Ancak derin ağrı durumlarında gerçek anlamda ilaç kullanılması gerekiyor. Çünkü tıbbın gücü, her şeyden üstün. Veteriner neyi önerir ise evvela o kullanılmalı. Böylece pati dostlarımızın sızıları diner ve huzura kavuşurlar.

İnternet portallarında kedilerin ağrılarını geçirme ile alakalı inanılmaz bir bilgi kirliliği mevcut. Ne yazık ki bilinçsiz sahipler de emin olmadıkları yöntemleri hekimlere danışmadan doğrudan kullanabiliyor. Sırf bu sebepten dolayı kedi ölebilir. Günümüzde birçok kedi ölümü hatalı ağrı kesici kullanımı sebebiyle yaşanıyor. Peki ne yapılabilir? Güvenli kullanım nasıl mümkün olur? En önemlisi de gerçekten işe yarıyor mu? İşte detaylar…

kediler-icin-dogal-agri-kesici-577
Kediler İçin Doğal Ağrı Kesici

Veteriner gözetimi dışında doğal ya da normal ağrı kesicilerin neden kullanılmaması gerektiğini bilmek gerekir. Hatalı ilaçlar kediler için toksit özelliği taşır. Vücut bunu sindiremez ve zehirlenme gibi çok sayıda semptoma sebep olur. Aslında bir sorun yaşamadan önce de birtakım önlemler alarak onların rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kedi otu bunlardan birisi. Belli aralıklar ile minik dostlarımız bu otları tüketirse anksiyetesinde azalma görülür ve sakinleşir. Doğal çözüm arayanlar için güzel bir alternatif.

Eğer ki kedinizin yaşadığı sorunun ağrı mı yoksa başka bir sebep mi olduğunu merak ediyorsanız ‘Kedimin Bir Yeri mi Ağrıyor?’ yazısını okuyabilirsiniz. Orada detaylıca ağrı belirti sebeplerini irdeledik. Ayrıca emin olamadığınız durumlarda da muhakkak pati dostunuzu veterinere götürün. Böylece net bir teşhisin kapıları aralanmış olacak. Patilerle kalın, mutlu kalın.

Kediler için doğal ağrı kesici konusunu beğendiyseniz Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri yazımız ilginizi çekecektir. Sosyal medya hesabımıza da davetlisiniz…

Similar Posts