Kediler İçin Sakinleştirici 5 Yöntem

kediler-icin-sakinlestirici-5-yontem

Kediler için sakinleştirici 5 yöntem, özellikle asabi ve gergin karakterdeki minik dostu olan bireylere hitap ediyor. Bilindiği üzere kediler sinirlendiğinde ya da agresif hareketler sergilediğinde bu davranışların temelinde yatan sebepleri anlamak çoğu zaman imkansızdır. Böylesine iletişim kopukluğu yaşandığı anlarda onların üstüne gitmek durumu daha da vahim hale getirir. Oysa minik dostunuzu sakinleştirmenin yolu oldukça basit. Bu yazımızda sizler için kedi sahiplerinin sakinleştirmede kullandığı ve oldukça etkili olan 5 yöntemi derledik…

kediler-icin-sakinlestirici-5-yontem
Kediler İçin Sakinleştirici

Kediler İçin Sakinleştirici Önerileri

Hepimizin mutlaka ‘agresif kedi nasıl sakinleştirilir?’ sorusuyla karşılaştığı anlar olmuştur. Üstelik çoğu kez bu anlarda onlar ile nasıl iletişim kuracağımızı bilemeyiz. Ancak telaş etmeyin. En sinirli anlarında bile kediler sizleri anlıyor ve iletişim kurmak istiyor. Fakat bu iletişimi sadece doğru yöntemler ile kurabileceğinizi unutmayın. İşte kedi için sakinleştirici 5 yöntem…

Güvende Hissetmesini Sağlayın

Kediler genellikle güven sorunu yaşadıklarında agresif bir yapıya bürünür. Çünkü kökenlerinde vahşi yaşam, bu dürtüleri öne çıkarır. Böyle anlarda yapılacak ilk iş sakin olmak. Ani hareketler kedileri daha da panik yapar. Yanından uzaklaşarak kendi güven alanını yeniden tesis etmesine imkan vermelisiniz. Ayrıca böyle sorunların yaşanmaması için evin içerisinde kedinize yüksek alanlar yaratın. Yüksekte olmak kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Yüksek alanlar kediler için sakinleştirici niteliğindedir.

Kedinizi Ödüllendirin

Kediler her ne kadar belli kalıplarda davranışlar sergiliyor olsalar da aslında minik dostlarımız eğitime açıktır. Belli teknikler tekrarlayarak onlarda istediğiniz davranış alışkanlıklarını yakalayabilirsiniz. Özellikle yavru kedi nasıl sakinleştirilir? sorusunun yanıtı burada yatar. Çünkü kediler yavruluk döneminde davranışlarında eğitime açıktırlar.

Kedinizi bol bol ödüllendirin. Özellikle de bunu sakin ve mutlu olduğu anlarda tekrarlayın. Çünkü minik dostunuz böylece sakin olmanın ödül getireceğini anlar ve bu davranışını uzun soluklu gerçekleştirir. Ödül mamaları kediler için sakinleştirici özelliğe sahiptirler.

Kedinize Özel Bir Alan Oluşturun

Kediler her ne kadar evcil olsalar da hala özgürlüklerine önem veren canlılardır. Dar ve basık alanlardan rahatsız olurlar. Böylece agresif davranışlar sıklaşır. Evin içerisinde sadece ona özel alanlar oluşturun. Eğer kendisi bir alan oluşturursa ve bu yeri çok severse kesinlikle orayı bozmayın. Unutmayın ki orada geçireceği keyifli vakitleri size de yansıtacaktır.

kediler-icin-sakinlestirici-5-yontem
Kediler İçin Sakinleştirici 5 Yöntem

Kedinizle Fazla Zaman Geçirin

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki gündüz evde olmayan bireylerin kedileriyle 7/24 evde insanlarla yaşayan kedilerin davranışlarında farklılıklar oluyor. Evde çok sık yalnız kalan kediler her ne kadar sahipleri geldiğinde mutlu gibi görünseler de aslında normal anlarda fazla agresifleşiyorlar. Kediler Sahiplerini Özler mi? yazımızda bu konuya detaylıca değindik.

Kedilerde sahiplerini kaybetme korkusu vardır. Peki korkan yavru kedi nasıl sakinleştirilir? Öncelikle onunla sık vakit geçirin. Geceleri tek başına bırakmamaya çalışın. Gündüzleri evde olmadığınızın zamanı akşamları onunla ilgilenerek telafi edebilirsiniz. Unutmayın ki kediler için sakinleştirici en önemli faktör sevgidir.

Veteriner Hekim Kontrolü

Bazı durumlarda bireyler ne kadar sakinleştirici yöntem uygularsa uygulasın, kediler agresif yapılarını düzeltmeyebilirler. Bu kalıcı bir travmanın sonu olabileceği gibi aynı zamanda sağlık problemine de işaret riski taşır. Bu sebeple sürekliliği olan sinir davranışlarında mutlaka veteriner hekim kontrolüne gitmelisiniz. Minik dostunuzun bir sağlık sorunu var ise veterinerler tarafınca muayene edilince ortaya çıkacaktır. Son olarak kedilerle ilgili paylaşımlar yaptığımız Instagram sayfamız ilginizi çekebilir.

Similar Posts