Kediler İçin Zararlı Bitkiler | Çok Tehlikeli 6 Bitki

kediler-icin-zararli-bitkiler-1

Kediler için zararlı bitkiler, günümüzde tüylü dostlarımızın sağlığını tehdit eden durumlar arasında. Bireyler çoğu zaman bilgisizlikten dolayı kendi yaşam alanlarında yetiştirdikleri bitkilerin kediler için zararlı olduğunu bilmez. Patilerde sık ishal, bulantı ve ishal gibi sorunlar görülmeye başladığında veterinerler tarafından uyarıyla konu açıklığa kavuşuyor.

İç mekan bitkilerinden bazı türler, kediler için risk yaratmaktadır. Buna toksit durumu denmektedir. İç mekan bitkileri her ne kadar yaşam alanınızda hem görsel hem de yaşam ferahlığı verse de onların minik patilere uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Bu sebeple toksit bitkiler hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdik. Bu yazımızda zararlı olarak listelediğimiz bitkiler evinizde var ise, bunları yaşam alanınızdan uzak tutmanızı öneriyoruz. İşte kediler için zararlı bitkiler…

kediler-icin-zararli-bitkiler-2
Kediler İçin Zararlı Bitkiler

Kedilere Zararlı Bitkiler

Kedilerle ortak yaşam sürdürmenin güzel yanları kadar ne yazık ki zor yönleri de var. Evdeki bitkilerde seçici olmak da bunlardan birisi. Kedilere zararlı bitkiler kısa vadede sorun çıkarmasa da uzun periyotta onlara olumsuz etkiler bırakmaktadır. İşte onlardan en çok bilinenleri:

 • Barış Çiçeği
 • Aloe Vera
 • Deve Tabanı
 • Salon Sarmaşığı
 • Kılıç Çiçeği
 • Difenbahya

1)      Barış Çiçeği Kedilere Zararlı mı?

Bu soru zaman zaman kedi sahiplerinin gündemini meşgul ediyor. Koyu renkli yaprakları ve beyaz çiçekleriyle bahar aylarında evleri süsleyen, aynı zamanda hoş kokusuyla da eve farklı bir ambiyans katan Barış Çiçeği, kalsiyum oksalat içerdiği kedilere zararlı bitki gurubuna girer. Eğer tüketilmesi durumunda kusmaya sebep olur. Ayrıca ağız bölgesinde tahrişe ve aşırı salya üretimine sebebiyet verir.

kediler-icin-zararli-bitkiler-3
Kediler İçin Zararlı Bitkiler

2)      Aloe Vera Kedilere Zararlı mı?

Aloe Vera yaşadığımız çağda en çok gündemde olan bitkilerden birisi. Hijyen ürünlerinden parfümlere birçok farklı alanda karşımıza çıkıyor. Evlerde de yaşam alanı enerjisini yükseltmesi için sık tercih ediliyor. Ancak bu bitki ne yazık ki kedilere zararlı bitkiler kategorisindedir. İnsanlar için tedavi edici yapıda olsa da minik dostlarımızda ters sağlık etkisi gösteriyor. Belirtileri ise uyuşukluk, kusma ve ishaldir.

3)      Deve Tabanı Kedilere Zararlı mı?

Diğer ismiyle Monstera Deliciosa olarak bilinen bu bitki, en popüler tropik bitkiler arasında yer alıyor. Dekoratif amaçlı da evlerde çok sık tercih ediliyor. Bakımı oldukça kolay. Fakat içerisinde kalsiyum okşat var. Bu da kediler için zararlı bitkiler arasında demektir. Dokunmada zarar vermez. Ancak kediniz yapraklarını kemirirse ciddi belirtiler gösterebilir.

4)      Salon Sarmaşığı Kedilere Zararlı mı?

Salon sarmaşıkları ev içerisinde az bakım gerektirdiği için insanlar tarafından çok tercih ediliyor. Güzel de bir görüntüsü var. Ancak eğer bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu bitkinizle vedalaşma vakti geldi demektir. Çünkü minik dostlarımızın bu bitkiyi yutması durumunda zehirlenme riski vardır. Kedi sahiplenirken bu bilgiyi mutlaka göz önünde bulundurunuz.

5)      Kılıç Çiçeği Kedilere Zararlı mı?

Halk arasında ‘Kayınvalidenin dili’ olarak da bilinen Kılıç Çiçeği, estetik bir görüntüye sahip. Minimal ev dekorasyonunda tamamlayıcı olacak tercih edilir. Ayrıca içeriğindeki özellik sayesinde havayı iyileştirici bir yapısı vardır. Fakat içeriğinde toksit mevcuttur. İnsanlara bir zararı olmasa da kediler için zararlı bitkiler arasında yer almaktadır.

6)      Difenbahya Kediler İçin Zararlı mı?

Bu şık ve güzel kokulu bitki, ne yazık ki kediler için zararlıdır. Özellikle yutulması durumunda kusma, tahriş ve ishal gibi durumlar oluşur. Hatta bazı kedilerde nefes almakta güçlük çekme durumu görülebiliyor. Mümkünse kediniz ile bu bitkiyi aynı ortamda bulundurmamaya özen gösterin.

kediler-icin-zararli-bitkiler-4
Kediler İçin Zararlı Bitkiler

Kedi Dostu Bitkiler

Şu ana kadar hep kediler için zararlı bitkiler konusundan bahsettik. Ancak minik dostlarımıza hiçbir toksit etki etmeyen bitkiler de mevcut günümüzde. İster temas etsinler isterse de kemirsinler herhangi bir sağlık riski oluşturmuyorlar. Aşağıda sıralayacağımız bitkileri evinizin her yerinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Eğer ki bir sorun ile karşılaşırsanız bu durumda veterinerinizden fikir almanızı öneririz. Zira çok nadir de olsa bazı kedilerin tüm bitkilere karşı alerjisi olabiliyor. O halde minik dostlarımıza zarar vermeyen bitkilere bir göz atalım. İşte kedi dostu bitkiler

 • Hostes Çiçeği
 • Aşk Merdiveni
 • Dua Çiçeği
 • Salon Palmiyesi
 • Geyik Boynuzu Eğreltisi
 • Mor Kadife Çiçeği
 • Eşek Kuyruğu

 

İlginizi çekebilir: Kediler Dondurma Yer mi? 3 meyveli Kedi Dondurması

Similar Posts