24 Saat İçinde Kediler Kaç Saat Uyur?

uyyku11

Kediler kaç saat uyur?’ sorusu, miskin patilere sahip bireylerin sıkça merak ettiği sorunsallardan biri olarak öne çıkıyor. Kedilerin günün büyük bir bölümünde uyuduğu hemen herkesin bildiği bir konu.

Ancak uyku saatlerinin uzaması ya da kısalması sahiplerinde tedirginliğe yol açabilir. Bu sebeple kedilerin yaşam evrelerine göre uyku düzenlerini araştırdık. Bu yazımızda ‘kediler kaç saat uyur?’ sorusunun yanıtını bulacaksınız…

Kedilerde Uyku Alışkınları Nasıl? Kediler Neden Çok Uyur?

kediler-kac-saat-uyur
Kediler Kaç Saat Uyur?

Kediler doğası gereği uykucu hayvanlardır. Özellikle gündüzleri uyku işlemlerini gerçekleştirir. Geceleri ise avcı konumuna geçerler ve büyük oranda tetikte kalırlar. Ancak her ne kadar genlerinde vahşi doğanın unsurları bulunsalar da yıllar içerisinde evcilleştiler.

Bu sebeple iyi bir uyku çekebilmeleri için huzurlu ve sessiz bir ortama ihtiyaç duyarlar. Bireyler kedilerine sakin bir yaşam alanı sunarak onların huzurlu uykuya erişmelerini sağlayabilirler.

‘Kedim neden gece çok yaramaz?’ diyorsanız bilin ki bunun sebebi yukarıda açıkladığımız detaylardır. Geceleri çok hareketli olan kediler gündüzleri uzun uykular geçirir. Kedilerin uykusunun 2 bölümü vardır. İlk evresi yavaş yavaş uykuya geçerler. İkinci evrede ise REM fazı denilen bir aşamaya geçerler. Bu REM aşamasında kediler tıpkı insanlar gibi rüyalar görür.

1- Yavru Kediler Kaç Saat Uyur? Yavru Kediler Neden Çok Uyur?

kediler-kac-saat-uyur

Yavru kediler yetişkinlere oranla daha sık uyurlar. Günde yaklaşık 20 saate kadar uyudukları görülür. Kalan dar vakitte ise hiç olmadığı kadar hareketli olurlar ve sahiplerini oyunlarla yorarlar.

Burada dikkat edilmesi gereken husus yavru kedilerin sınırlı zamandaki uyanık hallerinde sahiplerinin onlarla ilgilenmesidir. Çünkü kedi ile insan arasındaki duygusal bağ en güçlü şekilde bu dönemde kurulur.

Yavru kediler kaç saat uyur?’ sorusunun yanıtı, dış etkenlere göre değişim gösterebilir. Tıpkı yetişkin kedilerde olduğu gibi bu minik patilere de sessiz ve huzurlu bir yaşam alanı sağlanması gerekir. Böylelikle keyifli bir uyku çekerek gelişimlerini daha sağlıklı şekillendirebilirler.

2- Yetişkin Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

kediler-kac-saat-uyur

Yetişkin kedilerin günlük uyku saatleri, yavruluk dönemine göre düşüş gösterir. Yavruluk döneminde 20 saatlik olan uyku ortalaması yetişkinlikte 12 saatlere kadar düşer. Fakat bu süreçler farklılık gösterebilir. Bazı yetişkin kediler ortalamanın çok altında uyku düzenine sahip olabilir. Eğer böyle bir durum gözlemlenirse mutlaka bir veteriner ile iletişime geçilmesi gerekir.

Kedilerin uyku düzeni, belirtilen ortalamalarda olması gerekir. Fazlası ya da azı bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu sebeple bireylerin kedilerinin uyku düzenlerini gözlemlemesi, minik patilerin yararına bir uygulama olacaktır.

3- Scottish Fold Kediler Kaç Saat Uyur?

Scottish kediler kaç saat uyur sorusu aslında cinsine bağlı olarak da çok da değişiklik göstermeyecektir. Çünkü kedilerin tabiatında zaten uyumak bulunuyor. Yalnız Scottish ve British kedilerinde yetişkinlik dönemlerinde bile uyuşukluk etkili olacaktır. Gün içinde ortalama olarak 10-12 saatlerinde uyuduklarını görebilirsiniz.

kediler-kac-saat-uyur

4- 3 Aylık Kedi Kaç Saat Uyur?

Yavru kedilerin uyku düzeninden daha önce bahsedildi. Yavru kedilerin uyku sistemi yetişkinlik dönemine göre çok farklıdır. Üstelik bir de üç aylık bir kediden bahsediyorsak durum çok daha değişiklik gösterir. 3 aylık kedinin uyku süresi neredeyse bir gün kadardır. Uyanık olduğu süre zarfı çok azdır.

5- Sokak Kediler Kaç Saat Uyur?

Her ne kadar şuana kadar kediler kaç saat uyur sorusu için ortak bir cevap verildiyse de sokak kedileri için durum biraz farklıdır. Her ne kadar yavru ve yetişkin sokak kedilerinin uyku ihtiyacı benzer olsa da sokakta kendilerine tehdit oluşturacak durum sayısı fazladır. Bu yüzden ev kedilerine göre daha az uyudukları bilinir.

kediler-kac-saat-uyur

Kediler Gece Uyur mu?

Genelde kediler gün içinde uyumayı tercih ederler. Hele bir de evde ona oyununda eşlik edecek birisi yoksa akşama kadar uyuyacaktır. Gece olduğunda gündüz uykusunu aldığı için birkat saat taşkınlık gösterebilir. Yalnız buna rağmen yine de geceleri kediler de uyumaktadır.

Yavru Kediler Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

Yavru kediler kaç saat uyur sorusuna alacağınız cevap çok uzun bir saat dilimine denk geleceğinden beslenmeleri konusunda dikkatli olmalısınız. Yavru kediler sırf uyku yüzünden vitamin ve diğer değerleri almaktan geri kalmamalı. Enerjisiz kalırlarsa daha çok uyuma gösterirler.

kediler-kac-saat-uyur

Eğer çok küçük bir yavru kediyi biberon ile besliyorsanız ortalama olarak 3-4 saat tekrarlarla besleme yapmalısınız. Mama yiyebilen yavru kediler için ise yine uyanık olduğu zaman dilimlerinde yemeklerini ve suyunu taze tutmanız da fayda var.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kediler Kıyafet Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?’ başlıklı konumuz ilginizi çekebilir. Diğer yandan Instagram Kedi Sevgisi hesabımızı takip ederek günlük kedi paylaşımlarıyla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Similar Posts

6 Comments

  1. Kediler günde kaç saat uyur diye merak ediyordum yanıtını buldum. Benim kedim çok uyuyor acaba bu normal mi? Teşekkür ederim

    1. Kediler günde kaç saat uyur? yazımızın içerisinde bu konuda detaylı bilgi sunduk. Eğer kediniz hakkında daha detaylı bilgi paylaşırsanız yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Teşekkür ederiz.

  2. Kediler günde kaç saat uyur hakkında biraz daha fazla bilgi almak istiyorum teşekkür ederim

  3. Yavru kedilerin uyku süresi hakkında güzel bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler. Kedim tam da yazıdaki gibi uyku sürelerine sahip. Kedim günde 10 saat uyuyor ortalama. Demek ki bir soruna işaret değilmiş. Emeğinize sağlık hocam.

Comments are closed.