Kediler Kaç Tane Doğurur? 1 Yavru Doğar mı?

kediler-kac-tane-dogurur-3

Kediler kaç tane doğurur? merakında olan bireyler, doğumu yaklaşan minik dostlarının tatlı heyecanını yaşıyor demektir. Özellikle dişi ve kısır olmayan kedi sahipleri düzenli olarak uygun ırklar ile patilerin çiftleşmesini sağlar. Gebelik için uzmanlar yılda 1 defanın uygun olduğunu belirtiyor. Daha fazlası bu dostlarımızı yorabiliyor. Sağlık sorunlarını da tetikleyebiliyor ayrıca. Doğumdan sonra kaç yavrunun çıkacağı ve kaçının dişi kaçının erkek olacağı hep merak edilir. Bu hususa değineceğiz yazımızda detaylı olarak.

Kediler ile insanların yaşamı öylesine iç içe geçmiş durumdaki, bir evde hamile bir kedi olduğunda bireyler sanki kendi yavruları dünyaya gözlerini açacakmışçasına heyecanlanıyor. 2 aylık gebelik süreçte uzun zaman sevimli dostlarımızın yanında duruyor, karnını okşuyor, hatta yavruların karnını tekmelerini çok net hissedebiliyoruz. Elbette bir merak da kediler kaç tane doğurur? yönünde oluyor. Kimisi bunun cevabını öylesine merak ediyor ki anne karnını tekmeleyen kedilerin pati sayısında hesaplama yöntemini bile deneyebiliyor. Fakat bu şekilde kaç yavrunun olacağı kesinlikle anlaşılamaz. Kesin ve net rakamlar yok. Ama genelde 2 ila 4 yavrunun gelmesi yüksek ihtimal. Yapılan istatistiklere göre kedilerin %40’ı 4 yavru doğururken %30’u da 3 yavru ile gebeliğini tamamlıyor. 1 yavru doğurma olasılığı ise %8 olarak görülüyor. Yani kedim 1 yavru doğurmaz diye düşünmeyin.

kediler-kac-tane-dogurur-1
Kediler Kaç Tane Doğurur?

Dişi Kediler Kaç Tane Doğurur?

Kediler ile aynı yerde yaşamanın belki de en güzel yanı, onların gebelik süreçlerinin her anını yakından gözlemleyebilmek. Yorgunlukları, sevgiye muhtaç halleri, yavruların karnı tekmelemesi insanın yaşayabileceği en keyifli deneyimler. Bu deneyimin son aşaması da doğum günü. Doğum başladığında ilk yavru gelince herkes aynı heyecanı yaşıyor: ‘acaba bir tane daha yavru doğacak mı?’ Öncelikle kedilerin doğumlarında kaç yavru olacağı ile alakalı net bir veri bulmak imkansız. Her kedi sağlık koşulları, sperm kalitesi, beslenme kalitesi ve sosyalleşmeye bağlı keyifli oluşu gibi çok sayıda faktöre bağlı olarak yavru doğurabilir. Fakat kediler kaç tane doğurur? sorusuna mini bir liste ile cevap verebiliriz.

Kedilerin cinsine göre yavru doğurma sayıları:

 • Tekir kediler 1 – 10 arası yavru doğurabilir
 • Scotish Fold kediler 1 – 7 arası yavru doğurabilir
 • British Fold kediler 1 – 7 arası yavru doğurabilir
 • İran Kedisi cinsi kediler 1 – 6 arası yavru doğurabilir
 • Nebelung kediler 1 – 7 arası yavru doğurabilir
 • Chinchilla kediler 1 – 7 arası yavru doğurabilir
 • Ragdoll kediler 1 – 5 arası yavru doğurabilir
 • Bengal kediler 1 – 5 arası yavru doğurabilir
 • Ankara Kedisi cinsi kediler 1 – 7 arası yavru doğurabilir
 • Sarman kediler 1 – 9 arası yavru doğurabilir
 • Van Kedisi cinsi kediler 1 – 5 arası yavru doğurabilir
 • Russian Blues kediler 1 – 7 arası yavru doğurabilir

Her ırkın kendi içerisinde farklı bir üreme kabiliyeti ve gücü var. Kimi kedi ırklarında doğum oranları diğerlerine göre daha da yüksek olabiliyor. Ama yukarıdaki listede belirtilen rakamlar tamamen doğum sıklıklarıyla yazılmıştır. Yani her kedi 1 yavru da dünyaya getirebilir 10 yavru da doğurabilir. Bugüne kadar kayıtlara geçen en fazla sayıdaki doğum 10 olmuştur. Bu da en üst sınır olarak kabul görür.

kediler-kac-tane-dogurur-2
Kediler Kaç Tane Doğurur?

Kedilerin En Az Doğuracağı Yavru Sayısı

Kediniz gebe ise muhtemelen tatlı bir telaş ile doğacak yavruları bekliyorsunuz. Kaç adeta olacağı ise bütün gündeminizi sarmış durumda. Bunun için tahmini bir değer vermek mümkün olabilir. Net yavru sayısı ise ancak veteriner hekimler ile ultrason sayesinde mümkün olabilir. Veterinere gidip ultrason çektirirseniz tıpkı insanlarda olduğu gibi kaç yavru doğacağını öğrenebilirsiniz. Peki ama kediler kaç tane doğurur? Bir doğumda en az yavru sayısı ne kadar olur? Sağlıklı bir doğum gerçekleşmesi halinde bir kedi minimum 1 yavru dünyaya getirir. Kimi zaman da 2 yavru doğar. Ama doğum kadar ne kadar yavrunun hayatta kalacağı daha değerli. Çünkü her dünyaya gözlerini açan yavrunun hayatta kalma garantisi yok. Kimisi anne karnındayken ölürken kimisi de doğumdan sonra kısa sonra vefat edebiliyor.

Kediler İlk Doğumda Kaç Tane Doğurur?

İlk doğum hem kedi için hem de sahipleri için sancılı bir sürece dönüşebiliyor çoğu zaman. Çünkü bu olay için kedi de sahip de tecrübesiz oluyor. Genelde ilk doğumda kediler diğerlerine göre daha az yavru çıkarır. Bu kesin bir durum değil ama olasılıklar bunu gösteriyor. 1 ya da 2 yavrunun gelmesi beklenirken kimi zaman da 5 – 6 kedilik bir doğum da gerçekleşebiliyor. Burada kedinizin ilk çiftleşmesini kaç yaşında yaptığı da önemli. Uzmanlara göre çok erken yaşta yani 10 – 14 ay arasında hamile kalan kedilerin daha az yavru doğurma riski var. Ayrıca doğan yavruların da sağlıksız olma ihtimali göz önünde bulundurulmalı. Bunun için 1 buçuk 2 yaşından evvel gebe kalmaması önerilir.

Kedilerin Daha Çok Yavru Doğurması İçin Yapılması Gerekenler

Kediler kaç tane doğurur? sorusunun yanıtı tahmini ya da şans olarak görünebilir. Ancak yapılacak bazı şeyler ile yavru sayısı arttırabilir ve daha da önemlisi sağlıklı yavruların dünyaya gelmesi sağlanabilir. Bunun için sizlere birkaç önemli noktadan bahsedeceğiz. İşte detaylar.

Kediniz Erken Yaşta Gebe Kalmamalı

Hamilelik yaşı hem kedinin sağlığı hem de doğuracağı yavruların sağlığı için çok önemli bir konu. Normalde bir kedi 7. Aydan itibaren hamile kalabilir. Fakat bu çok riski dönemlerdir. İdeal hamileliğin 16 – 18 aydan sonra olduğunu belirtelim. Böylece daha verimli bir doğum yaşayabilirsiniz. Kediler kaç tane doğurur? sorusunun yanıtı için bu çok önemli.

İyi Beslenen Kediler Daha Fazla Yavru Doğuruyor

Beslenme düzeni ve kalitesi kedilerin yaşam ve sağlık kalitelerini belirler. Kaliteli beslenen bir kedi çok sayıda sağlık riskinden de uzak durur. Özellikle de hamilelik dönemindeki mamalar yüksek kaliteli seçilmeli. Onun sevdiği bir lezzet bulunmalı ve mama tüketimini arttırmaya yönelik teşvikleyici uygulamalarda bulunulmalı.

Erkekteki Sperm Kalitesi Yavru Sayısını Belirlemede Çok Önemli

İş sadece dişi kedinin iyi beslenmesiyle kalmıyor. Erkek kedinin de sperm kalitesi yüksek olmalı. Bu durum biz insanlar ile birebir aynıdır. Yüksek bir sperm kalitesi var ise erkek kedinin, dişi kesinlikle daha fazla yavru doğuracaktır. Elbette bunun için erkeğin iyi beslenmesi şart.

Erkek Kedi Çiftleşmede Tecrübeli Olmalı

Çiftleşme anındaki performans da kediler kaç tane doğurur? sorusuyla doğrudan bağlantılıdır. Çoğu kez iyi bir şekilde çiftleşip spermlerini dişiye aktarırsa, yavruların sayısında artış olma ihtimali de var. Tecrübe burada önemli bir kriter.

kediler-kac-tane-dogurur-4
Kediler Kaç Tane Doğurur?

Kedinizin Bir Sağlık Sorunu Olmadığından Emin Olun

Çok sayıda sağlık sorunu kedilerde yavru sayısını azaltacak güce sahip olabilir. Gebelik öncesi veteriner tarafından kedinizi muayene ettirebilirsiniz. Sağlıklı olduğundan emin olunca çiftleşmeleri için doğru zemini hazırlayabilirsiniz.

Sizler de kedinizin doğum sonrası kaç yavru dünyaya getirdiğini bu yazının altına paylaşabilirsiniz. Bizleri de mutluluğunuza ortak etmiş olursunuz böylece. Sağlıklı ve bol yavrulu bir doğum gerçekleşmesi dileğiyle.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Sahiplerini Özler mi? Özlem Duyan Kedi Belirtileri

Similar Posts