Kediler Kaç Yıl Yaşar? Kedilerin Ömrü 10 Yıl mı?

kacyil11

Kediler kaç yıl yaşar?’ sorusunun temelinde birçok farklı etken vardır. Bilindiği üzere kediler eğlenceli ve sadık yapıları sayesinde belli bir süre sonra ailenin bir parçası konumuna gelirler. Öyle ki çoğu zaman bireyler tarafından evlattan farksız bir sevgiyi görürler.

Böylesine çok sevilmeleri haliyle bireylerde onlardan ayrılma korkusunu tetikler. Yaşam sürelerinde değişkenlikler görülse de her birinin ne yazık ki ortalama bir yaşam süresi vardır. Tıpkı doğadaki tüm canlılar gibi… Bizler de bu yazımızda ‘Kediler kaç yıl yaşar?’ sorusunu tüm yönleriyle ele aldık.

Kedilerin kaç yıl yaşayacağını belirleyen, ömrünün uzun mu yoksa kısa mı olacağına etki eden birçok unsur bulunur. Beslenme şekilleri, fiziksel yapıları, yaşadıkları ortam ve psikolojik durumlar kedi ömrünü doğrudan etkileyen unsurlara örnek olarak gösterilebilir.

Sahipleri kedilere her zaman özen göstermelidir. Bu sayede minik patilerin ömrü bir nebze de olsa uzamaktadır. Hatta bu sayede tahminlerin çok üzerinde yaşayan kediler bile olmuştur. ‘Dünyanın En Yaşlı Kedileri Olarak Bilinen 4 İhtiyar Kedi’ başlıklı yazımız bu konuda ilginizi çekebilir.

Kediler En Fazla Kaç Yıl Yaşar?

kediler-kac-yil-yasar
Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Kediler kaç yıl yaşar sorusunun net olarak cevabını vermek mümkün değildir. Zira yukarıda da belirttiğimiz üzere süreyi belirleyen birçok unsur bulunur. Ancak bilim insanlarının yaptığı çalışmalar doğrultusunda kedilerin ırklarına göre ortalama yaşam ömürleri hesaplanmıştır. Gelin birlikte kedi ırklarının ortalama yaşam sürelerine göz atalım…

 • Siyam Kedisi Kaç Yıl Yaşar?: Siyam kedi ırkı, diğer ırklar arasında en uzun yaşayanlardan birisidir. Ortalama yaşam süreleri 12 ila 20 aralığındadır.
 • İran Kedisi Kaç Yıl Yaşar?: En eski kedi ırklarından biri olan İran kedisi ortalama 12 ila 17 yıl yaşar.
 • Tekir Kediler Kaç Yıl Yaşar?: Sokaklarda sıkça rastladığımız Tekir kedilerin ortalama ömrü 16 yıldır. Ancak sokak koşullarında yeteri kadar besin alamadıkları için bu süre ne yazık ki daha da kısalıyor.
 • Van Kedisi Kaç Yıl Yaşar?: Asaleti ile sahiplerine kendini hayran bırakan Van kedisi ortalama 12 ila 17 yıl arası yaşar.
 • British Shorthair Kaç Yıl Yaşar?: Dünya genelinde en çok sahiplenilen kedi unvanına sahip olan British’ler, 12 ila 17 yıl arasında yaşarlar.
 • Scottish Fold Kedi Kaç Yıl Yaşar?: Yatık kulakları ile tatlı bir görüntüye sahip olan bu kediler 12 ila 17 yıl aralığında yaşarlar.
 • kediler-kac-yil-yasarCins Kediler Kaç Yıl Yaşar?: Cins kediler genelde çok fazla sorunları ile bilinmektedir. Bu yüzden çoğu zaman erken yaşlarda problemleri ortaya çıkar. Fakat bu yine de ömrünün kısalmasını sağlamaz 8-10 yıl yaşarlar.
 • Ankara Kedisi Kaç Yıl Yaşar?: Ankara kedisi genel olarak diğer kedilerde benzer şekilde yaşamaktadır. Genel sağlık problemleri sağırlık olsa da bu ömürlerinde kısalmaya neden olmaz. Ortalama yaşam süreleri 10-12 yıl olmaktadır.
 • Felçli Kediler Kaç Yıl Yaşar?: Felçli kediler vücudunu kullanma konusunda zorluk yaşar ve hatta kullanamazlar. Eğer felç sebebi ağır bir kazaysa organlarına da zarar verme olasılığı yaratır. Organlarında bir zarar olduğu müddetçe ömrü kısalacaktır.
 • Sokak Kediler Kaç Yıl Yaşar?: Sokak kedileri malesef ev kedileri kadar şanslı olmadığından kediler kaç yıl yaşar sorusu karşısında daha az yıl cevabı verilir. Yine de net bir yıl tahmini bulmak zordur.

Yukarıda belirtilen tüm veriler kediden kediye göre değişir. Ancak bir kedi ne kadar iyi bakılır, beslenmesine özen gösterilir ve sağlığı aksatılmazsa o derece uzun yaşar.

Kedilerin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Elbette hepimiz kedilerimizin daha fazla yaşamasını istiyoruz. Ancak bu isteğimize katkı sağlamak için onlara davranış şeklimiz de önemlidir. Unutulmamalıdır ki kediler sahiplerinin ilgisine muhtaç canlılardır. Peki kedilerin ömrünü uzatabilecek ipuçları nelerdir? Aşağıdaki maddeleri uygulayarak kedinizin yaşam süresini uzatabilirsiniz.

kediler-kac-yil-yasar

 1. Dengeli ve sağlıklı beslenmelerini sağlayın.
 2. Ödül mamaları vererek davranışlarını şekillendirin.
 3. Su tüketimi çok önemli. Kedinizin temiz suya erişimini sürekli olarak sağlayın.
 4. Periyodik veteriner kontrollerini sakın aksatmayın.
 5. Sağlıklarına takviye olacak vitamin ve mineraller verin.
 6. Kedinizle oyun oynayın. Onların psikolojilerini her zaman güzel seviyede tutun.

Kediler kaç yıl yaşar?’ sorusunun yanıtı aslında şudur: Kedileri insanlar gibi düşünmek gerekir. Çocuklarımıza nasıl ilgi gösteriyorsak bu minik patilere de aynı oranda ilgi göstermeliyiz.

Tekir Kedi Ömrü Evde Ne Kadar?

Evde bakacağınız tekirlerin yaşam süresi ciddi bir sağlık sorunu olmadığı müddetçe oldukça uzun olacaktır. Çünkü sokakta yaşayanlara göre daha sağlıklı beslenecek bununla birlikte düzenli olarak doktor kontrolüne tabi tutulacaktır. 12 yılı aşan süreler boyunca yaşaması mümkün görülür.

Instagram Kedi Sevgisi sayfamızı ziyaret ederek kediler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Similar Posts