Kediler Kıyafet Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

kedigiysi22

Kediler kıyafet giyer mi, kediler giysi giyerse onlar için sorun olur mu?

Kediler, günümüz toplumlarında evde en çok bakılan canlılardan birisidir. Bu da haliyle insanların kediler hakkında birçok konuyu merak etmesine sebep oluyor. Kediler kıyafet giyer mi sorusu da bunlardan birisi. Kediler gezmeyi çok sevmeseler de bu onların kıyafet giymesine, süslenmesine engel bir durum değildir. Bu yazımızda kediler kıyafet giyer mi sorusunu tüm yönleriyle ele aldık.

Kediler Kıyafet Giyer mi?

kediler-kiyafet
Kediler Kıyafet Giyer mi?

Kedilere kıyafet giydirmek her bireyin istediği bir konu olsa da bu hususta birçok olumsuz söylem olduğu için tercih etmeme yönüne giderler. Kediler kıyafet giyerse olumsuz etkileri olacağına dair söylem kısmen doğru kısmen ise yanlıştır. Bu konuyu öncelikle olumsuz yönleriyle irdelemekte fayda var.

Kedilere kıyafet giydirme konusunda bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bunlardan en önemlisi vücudunu tamamen kapatacak kıyafetlerden kaçınılması olacaktır. Çünkü bilindiği üzere kediler tüylerini belli periyotlara yalayarak temizleme işlemi yapar. Vücudu tamamen bir kumaş ile kapatılan kediler, kendilerini yalayamaz. Dolayısıyla bu da kediyi hem psikolojik hem de hijyen yönünden olumsuz etkiler.

Ayrıca kedilerin aşılı olması ya da parazit ilaçları kullanmaları, bu canlıların kaşıntı yaşamayacağı anlamına gelmez. Eğer vücudu örten kıyafetler kullanılırsa kediler kaşınma ihtiyaçlarını gideremez. Burada dikkat edilmesi gereken husus özellikle baş ve boyun bölgelerini örten kıyafetlerden kaçınmak olacaktır.

Sağlıklı Kedi Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Kediler kıyafet giyebilir, ancak doğru ürünler tercih edildiği taktirde bu uygulama sağlıklı bir hal alır. Özellikle kol, boyun ve baş bölgesini kapsamayacak kıyafetler seçilmeli, kumaşları isme kedilerin derisine zarar vermeyen kumaşlardan oluşmalıdır. Özellikle polyester malzemeden üretilen kumaşlar kedilerde kaşıntıyı arttırmaktadır.

Buna ek olarak kedi patiklerinin de tercih edilebileceğini söyleyebiliriz. Kediler özellikle kış mevsiminde betondan soğuk havaya maruz kalır. Soğuk zeminlerin kedilerin böbreklerine doğrudan zarar verdiği veterinerlerin ortak görüşüdür. Bu sebeple kış aylarında patik kullanmak, şıklığın yanında kedi sağlığı için de olumlu bir tercih olacaktır.

kediler-kiyafet

Kedilere Kıyafet Giydirmek İçin 5 Geçerli Sebep

Kedilere genellikle estetik ve şirin bir görüntüye kavuşturmak amacıyla kıyafet giydirilmektedir. Ancak kıyafet giydirmenin estetiğin yanında daha birçok olumlu yönü vardır. Kedi kıyafetleri almak için sizi teşvik edecek 5 geçerli sebebi sizler için listeledik…

  • Sokağa çıkarılan kedilere kıyafet giydirmek, onları dışarıda bekleyen zararlı parazitlerin oluşturduğu risklerden korur.
  • İster ev içi olsun isterse sokak, kıyafet giyen kediler daha az kirlenir. Günün belli saatlerinde bu kıyafetler çıkarılırsa kediler kendilerini yalayarak bu temizliğe daha fazla katkıda bulunur.
  • Özellikle yün kıyafetler, kedileri soğuk havalardan korur. Özellikle de tüyleri tıraş edildikten sonra soğuk havaları daha fazla hissederler. Unutulmamalıdır ki kedilerin vücut ısısını belli düzeyde tutmak, onların sağlığı için çok önemlidir.
  • Kıyafetler yaz aylarında kedileri zararlı güneş ışınlarından korur.
  • Evin bir bireyi olan kediler, tıpkı evdeki diğer kişilerin de olduğu gibi özel günlerde süslenme hakkına sahiptirler. Özellikle güzel bir kıyafet, onların doğum günleri için iyi bir hediye olacaktır.

kediler-kiyafet

Kedi Kıyafeti Yavru Kediler için Uygun mu?

Kediler kıyafet giymeye başta çok hoşlanmasalar da kimi durumlarda olumlu etkileri bulunmaktadır. Söz konusu yavru kediler olduğunda ise iş biraz değişiklik gösterir. Eğer çok daha yeni doğmuş ve annesinden yeni ayrılmış kediniz varsa kıyafet önerilmez. Çünkü bu kedilerin kendini temizlemesi gerektiğini öğrenmesi gerekir. Kıuyafeti varken bunu gerçekleştirmesi oldukça zordur. Sıcak tutmak için üzerine ufak kedi battaniyesi örtmeniz daha doğru olacaktır.

Çoraptan Kedi Kıyafeti Uygulanmalı mı?

Pratik kedi kıyafeti yapmak için evde var olan eşyaların kullanıldığı görülmektedir. Çorap bunların başında yer alır. Ancak çoraplar genel itibari ile dar bir kalıpta bulunmaktadır. Lastikli yapıları yüzünden kedilerin kendini rahat hissetmemesine neden olur. Bu aşamada evde yapacaksanız tişört, kazak gibi daha bol ve geniş kıyafetleri dikmeniz önerilir. Yavru kedi dahi olsa çorap kullanımı çok fazla önerilen bir durum değildir.

Kediler kıyafet giyer mi sorusunu tüm yönleriyle değerlendirerek sizler için cevapladık. Kedilerin kıyafetleri ile alakalı daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz ‘Kedi Giysileri’ başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Kedi Sevgisi sosyal medya hesabımız üzerinden an be an  bilgi öğrenmeye de devam edebilirsiniz!

Similar Posts