Kediler Nasıl Kilo Alır? | Kediye Kilo Aldırmada 7 Yöntem

kediler-nasil-kilo-alir-4

Kedi ve kilo kelimeleri yan yana gelince hep obezite akla gelir. Oysa kediler nasıl kilo alır? sorusu da günümüzde bir gerçekliktir. İdeal kilosunun altında olan bir kediye kilo aldırılması gerekiyor. Sağlıklı bir yaşam sürmesi için bu evcil canlılar muhakkak ideal kilo aralığında olmalıdır. Cins kedi ırklarında dişiler için 3-5 kilo, erkekler için de 4-7 kilo arası ideal kabul edilmektedir. Elbette bazı ırklar bu genellemenin dışına çıkabiliyor. Eğer kedinizin kilosu bu sınırların çok aşağında ise mutlaka kilo almasını sağlayacak hamleler yapmalısınız. Peki ama bu nasıl mümkün olabilir? Cevabı bu yazımızda.

Kedilerin kilo verme süreci ne kadar zor ise kilo aldırmak da aynı oranda zor ve meşakkatlidir. Ama sorumlulukları bizlere ait olduğu için bu zorluklara göğüs germemiz gerekiyor. İdeal kilosunun altında olan bir kedi sağlık yönünden risk faktörü altındadır. Doğru ve düzenli bir beslenme programı ile bu sorunsal giderilmeli. Kuru mama ve takviye mamalar iyi bir tercih ama tek başına yeterli değil. Ayrıca kabına sürekli fazla mama koymak, o kedinin kilo alacağı anlamını taşımaz. Farklı yöntemler değerlendirilmeli ve veteriner hekim gözetiminde süreç yönetimi sağlanmalıdır. Kediler nasıl kilo alır? sorusuna 7 farklı bakış açısıyla ele alacağız.

kediler-nasil-kilo-alir-1
Kediler Nasıl Kilo Alır?

Yaşlı, yavru, tekir, cins ve kısır kedilere kilo aldırma yöntemleri:

  • Doğru ve kaliteli mama tercihinde bulunun.
  • Verdiğiniz mamanın içeriğindeki besin değerlerinin yeterli oranda olmasına dikkat edin.
  • Kalorisi yüksek olan mamaları satın alın.
  • Kuru mama öğünlerini bölerek verin.
  • Yaş mamaları ısıtarak verin.
  • Mama alanı etrafında dikkatini dağıtacak şeyleri kaldırın.
  • Takviye kedi gıdaları kullanın.

Yukarıda belirttiğimiz 7 adımın tamamını eksiksiz olarak ve istikrarlı bir şekilde uygulayın. Kısa sürede değişim gözlemleyeceksiniz. Ayrıca bir hastalığının olup olmadığı konusunda da veterinere danışın. Rahatsızlığı olan kediyi iştahlandırmak ve kilo aldırmak hayli zordur.

Kedilere Kilo Aldırma Yöntemleri

Kediler nasıl kilo alır? sorusunun yanıtından önce kedilerin zayıflama sebeplerini bilmekte fayda var. Zayıflamanın sebebini teşhis ederseniz, ideal kilosuna ulaşmada sağlıklı bir sonuca ulaşabilirsiniz. 3-6 kilo aralığının çok altına düşen kediler risk grubundadır. Kilo aldırma yöntemleri uygulanması gerekir. Önce veterinerden onay almalısınız. Sonra da süreci başlatabilirsiniz. Unutmayın ki bunu yaparken sizin istikrarlı olmanız çok önemli. İşte kedilere kilo aldırma yöntemleri…

kediler-nasil-kilo-alir-2
Kediler Nasıl Kilo Alır?

a)      Doğru Mama Kedilere Kilo Aldırır

Kedileri yemek konusunda seçici olmayan canlılar sanıyoruz kimi zaman. Oysa patiler yemek öğünlerine çok dikkat ederler. Sevmedikleri, lezzetini yeterli bulmadıkları mamayı çoğu zaman tüketmezler. Aşırı aç kalınca da az miktarda yerler. Bu nedenle kediler nasıl kilo alır? sorusunun öncelikli yanıtı doğru mama seçimi olacak. Kendiniz bu konuda yeterli donanıma sahip değilseniz veterinerinizle birlikte bir marka belirleyebilirsiniz.

b)      Kediler Mama İçeriği Yüksek Olduğunda Kilo Alır

Gelişigüzel mama tercihlerinden kaçınmalı her kedi sahibi. Bazı ürünler aşırı kilo aldıracağı gibi kilo kaybına da yol açabilmektedir. İdeal bir kilo alma için mamanın besin değerlerinde protein en az %50, karbonhidrat da en az %40 olmalı. Ancak bu seviyelerde bir tüketim için kedinizin herhangi bir sağlık probleminin de olmaması gerektiğini önemle vurgulayalım.

c)      Kilo Aldıran Mamaları Tercih Edin

Günümüzde bazı mamalar sadece kilo aldırmaya yönelik bir içeriğe sahip. Yapısında yüksek oranda kalori bulunur. Lezzet oranı da arttırılır. Böylece kediniz fazla fazla mama tüketimi yapar. Ama bunu uygulamadan evvel hekiminizden onay almalısınız. Sağlıksız kedilere yüksek kalori zarar verebilir.

d)      Öğünleri Bölmek Kediye Kilo Aldırır

Gündelik yaşamın yoğun temposundan dolayı genelde mama kaselerini bol bol dolduruyoruz. Oysa bu durum kedilerde hantallığa ve alışmışlığa sebep oluyor. Öğünleri bölerseniz tabak sesini kediniz her duyduğunda yanınıza gelecektir. Bu sayede gün içerisinde fazla mama tüketimini sağlayacaksınız. Ama öğünlerin arasını çok açmamaya da özen göstermelisiniz. Bu defa da minik patiyi aç bırakmış olursunuz.

e)      Lezzetli Yaş Mama İyi Bir Kilo Aldırıcıdır

Kediler yaş mamaların kokusuna ve tadına dayanamaz. Adeta mutluluk patlaması yaşarlar. Fakat bazı yaş mamaları da hiç beğenmezler. Genelde bunlar kalitesiz ve kötü lezzetteki ürünler olmaktadır. Yaş mama ikramlarınızı sıklaştırın ve seçimlerinizde en iyi olanları seçin. Genelde tavşan içerikli mamalara her kedi bayılmaktadır. Ayrıca tavşanlı mamalar güzel kilo aldırır patilere. Bu arada yaş mamayı ısıtarak vermek güzel bir püf noktasıdır.

f)       Kedilere Kilo Aldırmak İçin Mama Alanını Düzenleyin

Kediler, çok çabuk dikkati dağılan canlılardır. Karınla acıktığında bile dikkatini en ufak bir şey dağıtabilir ve o anki yemek ihtiyacını gidermeyi unutur. Bu nedenle mama alanlarını özelleştirmelisiniz. Kediler nasıl kilo alır? diye çözüm arıyorsanız mama kabını evin sakin bir alanına koyun. İnsanların ayak yolunda olmayan bir yer olsun mümkünse. Ama bu kaba ulaşamayacağı kadar zor bir yer olacağı anlamına gelmesin. Bu defa da gitmeye üşenirler. Kısacası dikkatini dağıtacak bir unsur olmasın yeterli.

Zayıf Kediler Nasıl Kilo Alır?

Zayıf kediler doğru beslenme ile kilo alır. Kaliteli bir markanın kuru mamasına geçerek işe başlamalısınız. N&D, Acana, Hill’s ve Royal Canin iyi bir seçenek olacaktır. Kediniz damak zevkini buluncaya kadar değişime devam edebilirsiniz. Doğru mamayı bulduktan sonra istikrarlı olarak aynı mama ve markaya kesinlikle devam edin. Aşırı değişim kediler için iyi değil.

kediler-nasil-kilo-alir-3
Kediler Nasıl Kilo Alır?

Yavru Kedi Nasıl Kilo Alır?

Yavru kedilerin genelde kilo sorunu olmaz. İdeal kilo oranlarıyla gelişimlerini tamamlarlar. Ancak istisnai durumlar da yok değildir. Özellikle de annesiz kalan yavru kedilerde aşırı zayıflık meydana gelmektedir. Burada yoğurt verebilirsiniz. Ayrıca takviye sütü de ihmal etmeden vermeniz gerekiyor. Anne sütü en iyi kilo aldırma öğesidir. Bu imkanınız yok ise sık ve düzenli olarak kendiniz özel süt tozlarından içirmeniz gerekecek.

Tekir Kedi Nasıl Kilo Alır?

Tekir kediler genelde sokak kedisi olarak bilinir. Evlerde de çok sık sahiplenilmektedir son dönemlerde. Ama ilk aldığınızda zayıf olabiliyor ne yazık ki. Burada cins kedilerden farklı bir yöntem uygulamanıza gerek yok. Yukarıda belirttiğimiz gibi 7 yöntemi de tekir kediler için uygulayabilirsiniz. Mamada doğru seçim, yemek alanını düzenleme ve takviye gıdalar çok önemli tekir kediler için. Ayrıca yaş mama da sık sık verebilirsiniz.

Kısır Kedi Nasıl Kilo Alır?

Kısır kedilerin beslenme alışkanlıkları, diğer kedilere göre farklıdır. Kuru mamada kısır kedi maması verilir. Fakat bunlarında kendi içinde bariz kalite farklılıkları oluyor. Kilo aldırmak için besin değerleri en yüksek ve en kaliteli mamaları tercih etmelisiniz. Biraz maliyetli bir süreç ama onların sağlığı her şeyden önemli.

Yazımızın sonuna geldik. Bilgilendirmelerimiz ile kediler nasıl kilo alır? sorusuna yanıt bulduğunuzu umuyoruz. Bu bilgileri okusanız da veterinerinizden muhakkak onay almanızı öneriyoruz. Her kedinin bünyesi farklı oluyor. Programlarında özel süreçler eklenebilir. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Sahiplerini Özler mi? Özlem Duyan Kedi Belirtileri

Similar Posts