Kediler Nasıl Kısırlaştırılır?

kediler-nasil-kisirlastirilir

Kediler nasıl kısırlaştırılır? sorusu kedilerle yaşayan bireylerin mutlaka karşılaştığı sorunsallardan biri. Kediler cinsel yönden olgunluk evresine geldiklerinde davranışlarında büyük oranda değişim olur. Dişi kediler aşırı miyavlama, yerde sürünme ve popo kaldırma gibi belirtiler ile sahibine kızana girdiğini anlatır. Erkek kediler de genellikle etrafa farklı kokuda bir sıvı salgılar. Ayrıca iştah azalır ve sık idrara çıkma gerçekleşir. Tüm bu belirtiler ortaya çıktığında önünüzde 2 seçenek vardır: kısırlaştırmak ya da çiftleştirmek.

Kızgınlık dönemine giren bir kedi eğer kısırlaştırılmamışsa mutlaka çiftleştirilmelidir. Zira uzun süre kızana girmiş ve çiftleştirilmemiş kedilerde birçok sağlık problemi görülebilir. Hal böyle olunca bireyler de minik dostlarını riske atmamak için kısırlaştırıyor. Peki kediler nasıl kısırlaştırılır? Bu yazıda tüm detaylarını bulacaksınız…

kediler-nasil-kisirlastirilir
Kediler Nasıl Kısırlaştırılır?

Erkek ve Dişi Kediler Nasıl Kısırlaştırılır?

Erkek ve dişi kedilerde kısırlaştırma operasyonu günümüzde çok sık tercih ediliyor. Böylelikle kediler ömürleri boyunca kızan sorunuyla karşılaşmak zorunda kalmıyor. Öncelikle kediler nasıl kısırlaştırılır? sorusunun iki farklı yöntem ile gerçekleştirildiğini belirtmeliyiz. Dişi kedilerde farklı yöntem uygulanırken erkeklerde de farklıdır. İşte detaylar…

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

Günümüzde dişi kediler, erkeklere oranla daha fazla kısırlaştırma işlemine maruz kalıyor. Bunun en belirgin sebebi, çiftleşmediği taktirde sağlıklarının riske atılmış olmasıdır. Ayrıca dişi kediler kızgınlık dönemlerinde çok sık evden kaçma eğiliminde olurlar. Tüm bu sorunlar kısırlaştırma ile giderilebilir. Kediler nasıl kısırlaştırılır? sorusunun önemi tam da bu noktada devreye giriyor.

Dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi genel hatlarıyla bir cerrahi müdahale kapsamındadır. Öncelikle karın kısmındaki tüyler kesilir ve bir kesi gerçekleştirilerek operasyon tamamlanır. Bu işlem sırasında dişi kedinin yumurtalıkları alınır. Açık bir ameliyat gerçekleştiği için iyileşme süreci erkeklere oranla biraz daha uzun sürebilir.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

Günümüzde erkek kedilerin kısırlaştırılmasına gerek olmadığı gibi hatalı bir görüş hakim. Erkek kediler, tıpkı dişiler gibi kısırlaştırılabilir. Eğer kediniz olgunluk dönemine girdiyse ve çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız kesinlikle kısırlaştırmalısınız. Erkek kediler nasıl kısırlaştırılır? sorusunun yanıtı ise basittir.

Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi, dişilere oranla çok daha kolaydır. Açık bir ameliyat uygulanmaz. Testisler dışarıdan alınır ve ufak bir dikiş ile kapatılır. 1-2 gün içerisinde iyileşme süreci tamamlanır. Kedi kısırlaştırma sonrası ise kedinize bol su ve mama vermenizde fayda var.

kediler-nasil-kisirlastirilir
Kediler Nasıl Kısırlaştırılır?

Ameliyatsız Kedi Kısırlaştırma

Kediler nasıl kısırlaştırır? Sorusuna çoğunlukla ameliyatsız kedi kısırlaştırma yollu çözüm arayışı olur. Çünkü dişilerde açık ameliyat yapılması, kedi sahiplerini tedirgin eder. Erkek kedilerin kısırlaştırma işlemi açık ameliyat şeklinde olmaz ve çok basit bir süreçle tamamlanır. Fakat dişi kedilerde süreç biraz daha zordur. Öncelikle belirtmeliyiz ki dişi kedilerde ameliyatsız kedi kısırlaştırma yöntemi yoktur. Fakat sağlık sektörünün günümüzde ileri seviyede olduğu düşünüldüğünde güvenle minik dostunuzu veterinerlere emanet edebilirsiniz.

Bu yazımızı verimli bulduysanız ve beğendiyseniz, Kedi Alerjisi konusu ilginizi kesinlikle çekecektir. Ek olarak Instagram sosyal medya hesabımıza davetlisiniz.

Similar Posts