Kediler Nasıl Uyur?

disi-kediler-nasil-uyur

Kediler nasıl uyur? sorusu, minik dostların en doğal dinlenme yöntemi olan uyku hakkında merak edilen bir konu. Kediler, insanlara oranla daha fazla uyur. Bu sayede günlük ihtiyaçlarını karşılayacak enerjiye ve dinçliğe sahip olurlar. Sağlıklı bir kedinin uyku ortalaması 14 ila 18 saat aralığında değişir. Elbette bu ortalama kediden kediye göre farklılık gösterir anca ideali budur. Fakat bu, minik patilerin 14 saat aralıksız uyuduğu anlamına gelmesin. Kedilerin uykusu kesik kesiktir. Kısaca toplam uykularının üçte bir oranında deliksiz ve derin bir uyku çektiklerini söyleyebiliriz.

Kediler nasıl uyur? konusuna geçmeden önce önemli bir konuyu hatırlatmakta fayda var. Bilindiği üzere kediler soğuk kış aylarında arabaların motoruna ya da egzoz kısmına yatar. Oralar sıcak olduğu içindir bu tercih. Bu sebeple arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka birkaç defa ses çıkarmalısınız ve kedi olup olmadığından emin olmalısınız.

kediler-nasil-uyur
Kediler Nasıl Uyur?

Yetişkin Kediler Nasıl Uyur?

Kediler gündelik yaşamlarında çok fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Bunun nedeni henüz belli olmasa da gün içerisinde çok hareketli olmalarının bir sonucu olduğunu düşünebilir. Ayrıca düzenli uykunun kedi sağlığına da iyi geldiği bilinir. Peki yetişkin kediler nasıl uyur? Öncelikle kedilerin uyku için sakin bir ortama ihtiyacı olduğunu belirtmekte fayda var. Gürültülü ortamlar tıpkı biz insanları olduğu gibi minik patileri de rahatsız eder. Zaten bu yüzden çoğu zaman kimsenin olmadığı odaların kuytu köşelerinde uyurlar.

Yetişkin kedilerin daha rahat ve konforlu uyuyacağını düşünerek kedi yatakları satılıyor. Ancak belirtmekte fayda var ki kedilerin büyük bir kısmı bu tür yataklarda uyumayı tercih etmez. Kediler nasıl uyur? sorusunun bir yanıtı da burudur. Kediler kendi belirlediği ve güven duyduğu alanlarda uyur. Sahiplerinin yönlendirmelerine uymaz.

Yavru Kedi Nasıl Uyutulur?

Yavru kediler çoğu zaman uyku problemi çeker. Bu da yavru kediler nasıl uyutulur? sorusunun gündeme gelmesine sebep olur. Kediler için en büyük ninni, annelerinin kalp atışlarını dinlemektir. Yavru kediniz uyumuyorsa anne kalp atışını yansıtan bir saat kullanabilirsiniz. Böylelikle kısa sürede uykuya dalacaktır. Ayrıca kediler nasıl uyur? sorusunun bir diğer yanıtı da kendilerini güvende hissetmeleri için tanıdık bir kokuyu onun uyku alanına bırakmaktır.

kediler-nasil-uyur
Kediler Nasıl Uyur?

Kediler Işıkta Uyur mu?

Kediler nasıl uyur? sorusu çoğu zaman ışık için gündeme gelir. Işık normalde kedileri rahatsız etmez. Ancak uyku esnasında gözlerini kamaştıracağından rahatsızlık verir. Bu nedenle yavru kedinize uyku düzeni katmak için karanlık ortamları tercih edin. Bu konuda sadece evdeki ilk gecesinde ışığın açık olmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü keşfetmek, güvende hissetmek ve korkmamak için bu gereklidir.

Yavru Kedi Gece Yalnız Kalabilir mi?

Kediler akıllı canlılardır. Bulundukları ortama kısa sürede ayak uydururlar ve tehlikeli noktaları detaylıca keşfederler. Ancak yavru kedi gece yalnız kalabilir mi? sorusunun yanıtlarken, ilk 4 aylık sürece işaret etmekte fayda var. 4 aydan küçük kedilerin gece ya da gündüz uzun süreli yalnız bırakılması önerilmez. Eğer yavru kediyi gece evde yalnız bırakmak zorunda kalırsanız, tehlikeli nesnelerin olmadı bir odada bıraktığınızdan emin olmalısınız.

Kediler nasıl uyur? sorusunu tüm yönleriyle detaylandırdık. Yazımızı beğendiyseniz Kediler Nasıl Taranır? Konusu ilginizi çekecektir. Ayrıca sosyal medya hesaplarımıza da davetlisiniz.

Similar Posts