Kediler Ne Yer? Kuru Mama Dışında 4 Harika Besin

kediler-ne-yer-3

Kedi sahiplenmek isteyen bireylerin, ilk olarak merak ettikleri konu ‘kediler ne yer?’ sorunsalı oluyor. Hatta bazı kişiler minik dostların besinlerinin insanların menüleriyle aynı sanabiliyor. Fakat her ne kadar doğal yaşamdan gelmiş olsalar da beslenme konusunda özel menülere ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple kedi sahiplenmeden önce kedilerin beslenme sorumluluğunu da aldığınızı unutmamalısınız.

Günümüzde kediler için özel olarak üretilen mamalar bulunmaktadır. Bu mamaların en temel özelliği kedilerin günlük protein, karbonhidrat ve diğer besin ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Nasıl ki biz insanlar günlük protein ihtiyacımızı süt, yumurta ve tavuk gibi gıdalardan alıyorsak kediler de kuru mamalardan bu gereksinimlerini karşılarlar. Fakat minik patilerin yediği gıdalar sadece kuru mamadan ibaret değildir. Bu yazımızda kediler ne yer? sorusuna kapsamlı bir cevap sunacağız. Keyifli okumalar dileriz…

kediler-ne-yer-1
Kediler Ne Yer?

Kediler Nasıl Beslenir?

Kediler yemek konusunda seçicidir. Piyasada bulunan çoğu mamayı beğenmezler. Bu sebeple kedinizin doğru ve sevdiği mamayı bulmanız biraz zaman alabilir. Ancak minik dostlarımızın tüketim alışkanlıkları ve besin ihtiyaçlarını karşıladığı gıdalar sadece kuru mamalar değildir. Unutulmamalıdır ki evcil hayvanların günlük besin ihtiyaçlarını eksiksiz karşılaması gerekir. Aksi halde sağlık sorunları ile karşılaşmak kaçınılmaz olur. Kediler ne yer? sorunuzun yanıtını aşağıda bulabilirsiniz…

1.      Et Ürünleri

Kediler, ihtiyaçları olan protein minerallerini en iyi et ürünlerinden sağlarlar. Çünkü etçil canlılardır. Fakat doğal yaşamları azaldığı için çiğ et vermek, günümüzde zararlı ve tavsiye edilmeyen bir uygulama. Onlara eti nasıl sunacağınızı Kediler İçin Ev Yapımı Mama Tarifleri konusunda detaylıca belirttik.

Kediler ne yer konusunda diğer alternatifler de kırımızı etin yanında tavuk, balık ve hindi eti de verebilirsiniz. Ama bunu çok sık olmamakla beraber çiğ olmamasına da dikkat etmelisiniz. Ayrıca etlerin yağsız olmasına özen göstermelisiniz. Kızarmış et uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. En ideal pişirme yöntemi haşlama olarak öne çıkıyor.

2.      Yumurta

Yumurta, insanlar için en önemli protein kaynaklarından biri. Kediler için de bu durum geçerli. Ayrıca çoğu kedi lezzet olarak da yumurtaya bayılıyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey yumurtayı tamamen pişirmek ve küçük ölçeklerle sunmak. Toplum içinde çiğ yumurta kedilere faydalıdır gibi hatalı bir kanı var. Minik patilere kesinlikle çiğ yumurta sunmayın.

3.      Süt Ürünleri

Evcil hayvanların sindirim sistemleri oldukça hassastır. Bu sebeple çiğ süt tüketmeleri önerilmez. Eğer süt ürünlerinde kediler ne yer diye düşünüyorsanız en ideal cevap yoğurttur. Ufak ölçeklerde yoğurt verdiğiniz birçok yönden ona fayda sağlamış olursunuz. En basiti kabızlık sorununun önüne geçilir. Buna ek olarak peynir de tercih edebilirsiniz, ancak yağsız ve tuzsuz olmasına dikkat etmelisiniz.

4.      Sebze ve Meyveler

Kediler doğaları gereği her ne kadar etçil canlılar olsalar da sebze ve meyve tüketmekten çok mutlu olurlar. Ayrıca faydası da azımsanamayacak derecededir. Beslenme programlarında mutlaka sebze ve meyve tercih etmelisiniz. Karpuzun kedilerin göz hastalıklarına faydalı olmasını buna örnek olarak gösterebiliriz. Aynı şekilde çilek ürünleri kedilerin bağışıklık sistemine iyi gelirken elma ise onların yuttuğu tüyleri dışkı yoluyla atmalarını sağlıyor.

Sokak Kedileri Ne Yer Ne İçer?

Sokak kedileri beslenememe riskiyle en fazla karşı karşıya olan canlılardır. Doğal yaşamlarından uzak betonların arasına sıkışan bu minik dostlarımız kendi yemeklerini bulmakta zorluk çeker. Belediyeler her ne kadar mama desteği sağlasa da bu günümüzde yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple sizler de evdeki basit gıdalardan onlara takviyede bulunabilirsiniz. Sokak kedileri ne yer ne içeri? diye merak ediyorsanız yeşil fasulye, kabak, havuç ve muz gibi gıdalar ile onları besleyebilirsiniz. Buna ek olarak su vermeyi de ihmal etmeyiniz.

kediler-ne-yer-2
Kediler Ne Yer?

Kediler Mama Dışında Ne Yer?

Kediler ne yer sorusunda da belirttiğimiz üzere minik dostlarımız kuru mama dışında daha birçok farklı besin türünü tüketebilir. Kırmızı et, yumurta, yoğurt ve balık ideal olanlarıdır. Ayrıca sebze ve mey vermeyi de ihmal etmemelisiniz. Ayrıca belli aralıklar ile tahıl tüketimi yapmaları da sağlıkları için önemli bir detaydır.

Kediler ne yer yazımızda sizlere faydalı bilgiler sunmaya çalıştık. Eğer beğendiyseniz Kedi Tüyü Kist Yapar mı? konumuz ilginizi çekebilir. Ayrıca yorum ve görüşleriniz için Kedi Sevgisi sosyal medya hesabına davetlisiniz.

Similar Posts