Kediler Ne Zaman Hamile Kalır?

kediler-ne-zaman-hamile-kalir

Kediler ne zaman hamile kalır? sorusu, minik patileri sahiplenen bireyler için çok önemli bir sorunsaldır. Çünkü hamilelik ile hatalı uygulamalar, kedinin sağlığını büyük oranda riske atar. Her ne kadar kızana girse de vaktinden önce kedinin çiftleştirilmemesi gerektiği de buna bir örnektir. Bu sebeple kedilerin hamilelikle alakalı tercihlere sağlık yönünden ele almakta fayda var. Bu yazımızda dişi kedilerdeki hamilelik konusunda tüm merak edilen hususlara ulaşacaksınız.

kediler-ne-zaman-hamile-kalir
Kediler ne zaman hamile kalır?

Dişi Kediler Ne Zaman Hamile Kalır?

Dişi kedi sahipleri, minik dostlarına büyük sevgi besler. Onunla geçen her an özel bir niteliğe sahiptir. Hamilelik de bu anların en özel ve anlamlı olan kısmıdır. Çiftleşmesinden doğumun gerçekleştiği süre içerisinde tabir yerindeyse anne baba heyecanıyla ilgilenildiğini söylemek mümkün. Fakat hatalı dönemlerde gerçekleşen hamilelik, kediler için ciddi sağlık faktörüdür. Peki dişi kediler ne zaman hamile kalır? İşte detaylar…

Kedilerin hamilelik dönemi çok erken dönemde başlar. Bu süre ortalama kediler 4 aylıkken gerçekleşir. Yani kediler doğumundan itibaren dördüncü ayın sonun hamile kalabilir. Fakat bu hamile kalması gerektiği anlamına gelmesin. Çünkü bu dönemlerde hamilelik çok risklidir. Eğer kedinizin yavruluk döneminde hamile kaldığını düşünüyorsanız mutlaka veterinere götürmelisiniz. Ayrıca kediler ne zaman hamile kalır? sorusuyla karşılaşmamak için kısırlaştırma yöntemine başvurabilirsiniz. Kedi kısırlaştırmak, erken hamileliklerin yaşanmaması için en etkili çözümdür.

Eğer kedinizi çok küçük yaşta sahiplendiyseniz, minik dostunuzun kısa sürede hızla büyüdüğüne tanıklık edeceksiniz. Gözünüzün önündeki bu hızlı değişim, sizi hamilelik konusunda yanıltabilir. Kedi sahiplerinin en sık yaptığı hatalardan biri, kedisinin fiziksel hacmine bakarak çiftleştirmektir. Özellikle de kedi kızgınlık döneminde çok iştahlı olunca, bireyler yelkenleri suya indiriyor dersek yanılmış olmayız. Kediler ne zaman hamile kalır? konusu bu sebeple önemli…

Yavru Kediler Ne zaman Hamile Kalır?

Kedi sahiplenildiğinde onun her türlü sorumluğu bireylere aittir. Kediler her ne kadar kendi kendilerine yeten güçlü canlılarmış gibi görünseler de evcil hayata geçtikleri için çoğu ihtiyaçlarında sahiplerine muhtaç kalırlar. Yavru kediler ne zaman hamile kalır? sorusu da bu sorumluluğun bir göstergesidir. Bu sebeple kediniz için iyi bir aile planlaması yapmanız gerekiyor. Bilimsel verileri göz önünde bulundurarak minik dostunuzun ne zaman çiftleşmesi gerektiği ve hamileliğini siz düzenlemelisiniz.

Yavru kediler ergenliğe girmeye başladıkları andan itibaren çiftleşme isteği duyarlar. Genellikle bu durum 4 aylıktan sonra gerçekleşir. Ancak bu yaş onların çiftleşmesi ve hamile kalması için uygun değil. Bilimsel veriler kediler için en ideal çiftleşme yaşının 10 aylık ve sonrası olduğunu söylüyor. Eğer ki çiftleşme konusunda kedinizi takip edemeyeceğinizi düşünüyorsanız mutlaka onu kısırlaştırma yöntemine gidin.

kediler-ne-zaman-hamile-kalir
Yavru kediler ne zaman hamile kalır?

Yavru Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yavru kedi hamile kalır mı? sorusu sık gündeme geliyor. Öncelikle belirtmeliyiz ki yavru kediler de hamile kalabilir ve bu durum risklidir. İstemeden kalsa bile erken tanı konulduğunda sürecin risksiz bir şekilde atlatılması mümkün. Sokaktan sahiplendiğiniz ya da başka bir yerden aldığınız kedinin hamile olup olmadığını anlamanın birçok yöntemi var. Bunları şu şekilde listelemek mümkün:

  • Hamile kediler sabahları uyanınca huysuz davranışlarda bulunur.
  • Meme uçlarında yavaş yavaş pembeleşme ve hacimsel açıdan büyüme görülür.
  • Kilo artışı görülür. Buna bağlı olarak karın bölgesinde şişme meydana gelir.
  • Hamilelikte kedilerin uyku sürelerinde artış olur.

Kediniz yavruysa ve eğer yukarıdaki belirtileri taşıyorsa, vakit kaybetmeden veterinere uğrayın. Konumuzu verimli ve öğretici bulduysanız Güncel Kedi İsim Önerileri yazımız ilginizi çekecektir. Sosyal medya hesabımıza da bekliyoruz…

Similar Posts