Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır?

kediler-ne-zaman-kisirlastirilir

Kediler ne zaman kısırlaştırılır? kedilerle yaşayan bireylerin yaygın olarak tercih edilen kısırlaştırma için merak ettiği konulardan biri. Günümüz sağlık alanın geldiği nokta, dişi ve erkek kedileri kusursuz olarak kısırlaştırılmasını sağlıyor. Bu sayede kedilerin sağlığı pozitif yönde etkileniyor ve ileride doğabilecek birçok sağlık sorununun önüne geçilmiş olunuyor. Bu yazımızda en basit ve sade haliyle kedi kısırlaştırma zamanı hakkında bilgi derledik…

kediler-ne-zaman-kisirlastirilir
Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Kedi Kısırlaştırma Nedir?

Kedi kısırlaştırma, minik patilerin çiftleştirilmeyeceği ve üremeyeceği durumlarda tercih edilen bir müdahale biçimidir. Aynı zamanda dişilerde bir önleyici sağlık görevi de görür. Çünkü uzun süre kızgınlık döngüsüne girip de çiftleşmeyen kediler, uzun vadede birçok sağlık problemine açık hale gelebilir. Aynı şey erkek kediler için de geçerlidir.

Kısırlaştırma işlemi veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilir. Bunun için operasyonel bir müdahale gerekir. Dişi kedilerde açık ameliyat şeklinde olan bu işlem erkek kedilerde nispeten daha kolay bir yöntem ile sağlanır. Peki kediler ne zaman kısırlaştırılır? İşte detaylar…

Dişi Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Kediler ne zaman kısırlaştırılır? sorusu çok sık gündeme geliyor. Bu konuda veterinerler, bir kedinin ergenlik çağına girdiği andan itibaren kısırlaştırılabileceğini söylüyor. Erkekler için de durum aynıdır. Ergenlik süresi, 6 ila 12 aylık süreler arasında gerçekleşir. Yani kedinizi bu zaman diliminden itibaren kısırlaştırabilirsiniz.

Ergenlik süresi kediden kediye değişir. Erken girilen ergenliklerde 3 ay sonrasında da kısırlaştırma işlemine başvurulabilir. Minik dostunuzun ergenliğe girip girmediğini bazı belirtilerden anlamanız mümkün. Yüksek seste miyavlıyorsa, bacaklarınıza sık sık sürtünüyorsa ve yerlerde yuvarlanıyorsa muhtemelen kızgınlığa girmiş demektir. Bu belirtilerin ardından e yakınınızdaki veterinere giderek güvenle kedinizi kısırlaştırabilirsiniz.

Dişi kedinin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmayacağının kararını sizler vereceksiniz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da sorumluluğu üstlenmelisiniz. Eğer gelecekte dostunuzun üreyip yavrulaması gibi bir planınız yok ise bu işlemi tercih edin. Yani kediler ne zaman kısırlaştırılır? sorusunun bir diğer yanıtı da sizin ne zaman karar vereceğinize bağlıdır.

kediler-ne-zaman-kisirlastirilir
Ameliyatsız Kedi Kısırlaştırma

Erkek Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Erkek kedilerde de kısırlaştırma zamanları dişilerle aynıdır. Yani ergenlik dönemine girmelerini beklemeniz şart. Fakat kedilerin belli bir yaşı aldıklarında kısırlaştırılmaları tavsiye edilmez. Hatta çoğu veteriner buna karşıdır. İdeal müdahale yaşı doğumundan sonraki ilk 8 – 10 haftalık süreçtir. Bundan sonraki dönemler risk teşkil eder. Ameliyatsız kedi kısırlaştırma seçeneği sadece erkekler için uygundur. Eğer çiftleştirmeyeceksiniz minik dostunuzu kısırlaştırmanızı öneririz. Çünkü bu sayede birçok avantajı elde etmiş olursunuz.

  • Kısırlaştırma ile istenmeyen gebeliklerin önüne geçilir.
  • Kediler arası kavga olasılığı azalır.
  • Cinsel yolla bulaşması muhtemel hastalık riski ortadan kalkar.
  • Kızışma esnasında yaşanan ve sahipleri rahatsız eden davranışlar olmaz.

Kediler ne zaman kısırlaştırılır? konusunu böylelikle detaylandırmış olduk. Buna ek olarak Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır? yazımızı okumanızda fayda var. Instagram sayfamız da ilginizi çekebilir.

Similar Posts