Kediler Ne Zaman Tüy Döker?

kedim-cok-tuy-dokuyor

Kediler ne zaman tüy döker? sorusuyla kediler ile içli dışlı olan herkes ömründe en az bir defa karşılaşmıştır. Çünkü kediler genellikle aşırı tüylü canlılardır ve bazı durumlar oluştuğunda tüy dökmeleri kaçınılmaz olur. Hatta bazen bu durum bireyleri rahatsız edebilecek boyutlara ulaşabilir. Bu yazımızda tüy dökümü ve bunun en sık yaşandığı dönemler hakkında bilgi derledik…

Kedilerin tüy dökmesine sebep olan birçok farklı husus var. Sıcaklık, mevsimler, tüketilen gıdanın kalitesi ve psikolojik etkenler bunlara örnek olarak gösterilebilir. Her kedide tüy döküm işleminin seviyesi farklıdır. Bazı kedileri sever sevmez elinizde bir tutam tüy görebilirsiniz. Bazılarında ise saatlerce okşasanız tek bir kıl dahi göremezsiniz. Peki kediler ne zaman tüy döker? gelin birlikte inceleyelim…

kediler-ne-zaman-tuy-doker
Kediler Ne Zaman Tüy Döker?

Kedide Tüy Dökülmesi

Kedilerin tüy dökmesi onların sağlıksız canlılar olduğu anlamını taşımaz. Sağlıklı kediler de tüy dökebilir. Bu onların doğasında normal olan bir durumdur. Fakat bazen bazı faktörler, tüy dökümünün daha fazla olmasını tetikleyebiliyor. Yoğun döküntü de haliyle hem bireyleri rahatsız ediyor hem de kedinin sağlığını riske atıyor. ‘Kedim çok tüy döküyor’ gibi bir sorun ile karşı karşıyaysanız, yazının devamındaki bilgiler size faydalı olacak.

Yavru Kediler Ne Zaman Tüy Döker?

Kedilerde tüy dökmenin yaşı yoktur. Doğumdan sonra annenin yavrusunun tüylerini kurulamasından itibaren döküntüler başlayabilir. Bu gayet doğaldır. Çünkü minik yavruların henüz bağışıklık ve vücut direnç yapıları yeteri düzeyde gelişmez. Bu da derilerindeki kılların dökülmesiyle sonuçlanır. Buna ek olarak kediler ne zaman tüy döker? konusuna birkaç maddede açıklık getirebiliriz.

  • Kedilerin ne zaman tüy dökeceği, büyük oranda cinsine bağlıdır. Her cinsin tüy yapısı farklıdır. Günümüzde en çok tüy döken kediler arasında British Longhair cinsini göstermek mümkün.
  • Dökülmenin miktarı ve sıklığı, kedinin yaşıyla da orantılıdır. Özellikle yaşlılık evresine giren kedilerin vücut yapılarında düşüşler görüldüğü için daha fazla tüy dökülmesi yaşanır.
  • Kediler en çok yaz aylarında tüy döker. Çünkü bu işlemin gerçekleşmesi için gereken sıcak havalar, ülkemizde yaz aylarında fazlasıyla vardır. Temmuz ve ağustos ayları, bu durum için en ideal dönemlerdir.
  • Sıcaklığın tüy dökümü üstündeki tetikleyici faktör olduğunu söylemiştik. Bu sebeple kışın evlerde yanan sıcak kombiler de dökme işini tetikler. Yazın kadar olmasa da kış aylarında da sık sık tüy dökümü görülür.
kediler-ne-zaman-tuy-doker
Yavru kediler ne zaman tüy döker?

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

Kedilerin tüy döküyor olması çoğu zaman garipseniz ve bir sorunmuş gibi algılanır. Ancak bu onların doğasında gayet normal bir durumdur. Fakat aşırıya kaçılması durumunda ortak yaşam zor bir hal alabilir. Bu problemin çözümü için öncelikle kediler ne zaman tüy döker? sorunsalının iyi bilinmesi gerekir. Eğer yukarıda belirttiğimiz dönemlerin dışında yoğun olarak kedim çok tüy döküyor diyorsanız, öncelikle minik dostunuzu sık taramanızı öneririz. Zira böylece kökleri zayıflayan ve potansiyel düşme adayı olan kılları toplamış olursunuz.

Tüy dökülmesini azaltmak için bir diğer önemli yöntem de kediye bol miktarda su içirilmesidir. Kabının temiz olduğundan emin olun ve elinizden geldiğince taze su koyun. Aşırı su tüketen kedilerde kılların dökülme oranı daha azdır. Detaylı ve daha farklı bilgiler için Instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz…

İlginizi çekebilir: Kediye Dokununca Neden Elektrik Çarpar?

Similar Posts